2020 წლის 07 ივლისს საქართველოს საია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მონიტორინგის #8 (2019 წლის) ანგარიში წარადგინა. დოკუმენტი ყურადღებას ამახვილებს ისეთ საკითხებზე როგორიცაა:
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების წარდგენა - 2019 წელს გახორციელებულმა მასშტაბურმა საკანონმდებლო რეფორმამ ხელი ვერ შეუშალა „კლანს“ პარლამენტში დასამტკიცებლად მისთვის მისაღები მოსამართლეების კანდიდატურები წარედგინა.
მოსამართლეთა დანიშვნა პირველ და მეორე ინსტანციაში - მოსამართლეები მეტწილად არაობიექტური გადაწყვეტილებების საფუძველზე ინიშნებიან თანამდებობეზე (კანდიდატებისთვის არ არის გათვალისწინებული გასაჩვრების მექანიზმები, გასაუბრებები დახურულ ფორმატში მიმდინარეობს). „კლანის“ საბჭოში გადაწყვეტილების მისაღებად საკმარისი ხმების 2/3-ს აკონტროლებს, რაც საშუალებას აძლევს მას თანამდებობებზე მისთვის მისაღები პირები დანიშნოს.
სასამართლოს თავმჯდომარეები - ნარჩუნდება სასამართლოს/პალატის/კოლეგიის თავმჯდომარეების მოვალეობის შემსრულებლების დანიშვნის მანკიერი პრაქტიკა. „კლანი“, აკონტროლებს რა საბჭოს, ამ მექანიზმს იყენებს თანამდებობაზე მისადმი ლოიალური პირების დასანიშნად და, მათი მეშვეობით, გავლენის შესანარჩუნებლად.
ანგარიში მოიცავს რეკომენდაციებს, თუმცა საია-ს აზრით ამ რეკომენდაციების აღსრულებას მხოლოდ იმ პირობებში შეუძლია შედეგის მოტანა, თუ საბჭოში „კლანი“ ვეღარ გააკონტროლებს გადაწყვეტილების მიღების პროცესს.

On July 7, 2020 GYLA will present the 8th Monitoring Report (covering 2019) of the High Council of Justice. The document highlights the issues such as:
Nomination of judges of the Supreme Court – largescale legislative reform carried out in 2019 failed to prevent the “clan” from nominating candidates acceptable for them to the Parliament for the appointment purposes.
Appointment of judges in the first and second instances – the judges are mostly appointed based on biased decisions (there is a lack of appealing mechanism for candidates, the interviews are held behind the closed doors). “The clan” controls two thirds of votes required for decision-making, allowing them to appoint persons acceptable for them.
Court judges – The vicious practice of appointing acting Chairs of Court/Chamber/Panel is maintained. As “the clan” controls the Council, they use this mechanism to appoint persons loyal to them and therefore maintain the influence.
The report includes recommendations, however GYLA considers these recommendations effective only if “the clan” will not be able to control the decision-making process.