6 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის ინიციატივით და ფასილიტაციით გაიმართა შეხვედრა ადამიანის უფლებების საკითხებში პრემიერ-მინისტრის მრჩეველ ნიკო თათულაშვილსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან. შეხვედრა მიზნად ისახავდა მთავრობის ადმინისტრაციასა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის ადამიანის უფლებების ეროვნული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის შემუშავებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას, ძირითადად, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჯეროვანი ჩართულობის უზრუნველყოფის საჭიროების მიმართულებით.
შეხვედრაზე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა გააჟღერეს ის საკვანძო წუხილები, რომლებიც ქვეყანაში უფლებრივი მდგომარეობის გაუარესებას ეხება, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოებისთვის სივრცის შევიწროების პრაქტიკებს.
აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის თებერვლიდან #საია ევროკავშირის (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის ხელშეწყობით (UNDP) პროექტის „ადამიანის უფლებები ყველასთვის“ მხარდაჭერით აქტიურად უწევს კოორდინაციას სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად მოსაზრებების წარდგენის პროცესს.
ადამიანის უფლებათა დაცვის სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით, არასამთავრობო ორგანიზაციები ჯერ კიდევ 2023 წლის თებერვალში აცხადებდნენ მზაობას კოორდინირებულად წარედგინათ წერილობითი მოსაზრებები საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა სამდივნოსთვის, თუმცა საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების მიერ „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ ინიცირებული კანონპროექტი, შეუძლებელს ხდიდა სტრატეგიით დასახული და სამოქმედო გეგმით გასათვალისწინებელი ნებისმიერი ამოცანის/აქტივობის ეფექტიან შესრულებას.
ამის გამო, 2023 წლის 28 თებერვალს სამოქალაქო საზოგადოების 50-ზე მეტმა ორგანიზაციამ წერილი გაუგზავნა სამდივნოს, რომელშიც დადასტურდა ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით წერილობითი მოსაზრებების მომზადებისა და კოორდინირებულ ფორმატში წარმოდგენის სურვილი. თუმცა, ამავე წერილში ხაზგასმით აღინიშნა, რომ უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონპროექტების ინიცირების გამო, მზარდი კონტროლის, შევიწროებისა და რეპრესიების უკვე არსებული რუსული გამოცდილების გათვალისწინებით, შეუძლებელი იყო ამ ორი პროცესის პარალელური თანაარსებობა. ამასთან, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოუწოდებდნენ ნ. თათულაშვილს, საჯაროდ დაეფიქსირებინა პოზიცია კანონპროექტთან დაკავშირებით, და, შეხვედროდა ორგანიზაციებს პირად ფორმატში. აღნიშნულ წერილზე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს სამდივნოსგან უკუკავშირი არ მიუღიათ.
2023 წლის 19 მარტს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა მე-2 წერილი გაუგზავნეს სამდივნოს. წერილში მათ გამოხატეს პოზიცია, რომ მიუხედავად კანონპროექტების გაწვევისა, უფლებადამცველების მიმართ დამაკნინებელი და სიძულვილის ენის გამოყენება და სამოქალაქო საზოგადოებისთვის სივრცის შევიწროების ნებისმიერი მცდელობა (ხსენებული კანონპროექტების თუ სხვა საკანონმდებლო ან პრაქტიკული გამოვლინების სახით) ევროკავშირის ძირეულ ფასეულობებს დაუპირისპირდება, იქნება კანდიდატის სტატუსის მიღების საბოტაჟი და კონსტიტუციის 78-ე მუხლის საწინააღმდეგო ქმედება.
ამავე წერილში ხაზგასმული იყო, რომ ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა წარმოადგინონ იმ ადამიანების ხმა, რომელთა ინტერესებს სხვადასხვა სამართლებრივი გზითა თუ სერვისის მიწოდებით, წლებია იცავენ. განსაკუთრებით, იმის გათვალისწინებით, რომ ზოგიერთი უფლებრივი ჯგუფი საერთოდ არ არის სტრატეგიაში ნახსენები. სამოქალაქო საზოგადოების ჯეროვანი ჩართულობისთვის მნიშვნელოვანია, არსებობდეს რეალური, ხელშესახები შესაძლებლობა, რომ გადაწყვეტილების მიმღები პირები გაითვალისწინებენ შემოთავაზებებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობას ექნება ფიქციური ხასიათი და იგი ვერ უზრუნველყოფს იმ ლეგიტიმურ მიზნებს, რომლებსაც დემოკრატიულ საზოგადოებაში ინკლუზიური პროცესების არსებობა ემსახურება. ამ მხრივ, სამდივნოს წერილობით ეთხოვა, ეცნობებინა: 1. რა ვადებში იგეგმება ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმის შემუშავება? 2. შეიმუშავა თუ არა სამდივნომ ფორმალური წესი, რომელიც განსაზღვრავს სამოქმედო გეგმის შემუშავების ორგანიზებას და ვადებს? როდის იგეგმება სამუშაო შეხვედრები დაინტერესებულ მხარეებთან? 3. რომელი დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით იგეგმება სამოქმედო გეგმის შემუშავება? გათვალისწინებულია თუ არა სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში? ამ კითხვაზე დადებითი პასუხის შემთხვევაში, როგორია სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩართულობის ფორმატი? აღნიშნული ინფორმაცია მნიშვნელოვანი იყო/არის სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების საქმიანობის ეფექტიანად დასაგეგმად, მათ შორის, მოსაზრებების წარმოდგენის თვალსაზრისით. არც ამ წერილზე უკუკავშირი სამდივნოსგან არ ყოფილა.
ამრიგად, ხაზგასასმელია, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები ყველა ეტაპზე გამოხატავდნენ/გამოხატავენ მზაობას, წვლილი შეიტანონ სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში, თუმცა, აღნიშნული ჩართულობა უნდა იყოს ნდობაზე დაფუძნებული ურთიერთობის თანმხლები პროცესი, წინააღმდეგ შემთხვევაში, სამოქალაქო საზოგადოების მიმართ მტრული პროცესების პარალელურად, ნებისმიერი ჩართულობა ფიქციური, მოჩვენებითია.

On June 6, at the initiative and facilitation of the Public Defender of Georgia, a meeting was held with Prime Minister's adviser on human rights Niko Tatulashvili and civil society representatives. The meeting aimed to discuss the issues related to the development of the action plan of the national human rights strategy between the government administration and civil society representatives, mainly in the direction of the need to ensure the continuous involvement of civil society organizations.
At the meeting, representatives of civil society organizations voiced the key concerns related to the deterioration of the legal situation in the country, including the practices of narrowing the space for civil society.
It should be noted that since February 2023, #GYLA, with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) project "Human Rights for All", is actively coordinating the process of submission of opinions by civil society organizations for the development of an action plan.
In relation to the action plan for the protection of human rights, non-governmental organizations still in February 2023 declared their readiness to submit written opinions in a coordinated manner to the Human Rights Secretariat of the Government of Georgia, however, the bill initiated by the members of the parliamentary majority on "transparency of foreign influence" made it impossible to take into account the strategy and the action plan or Effective performance of a task/activity.
Because of this, on February 28, 2023, more than 50 civil society organizations sent a letter to the Secretariat confirming their desire to prepare written comments on the Human Rights Action Plan and present them in a coordinated format. However, the same letter emphasized that due to the initiation of bills on transparency of foreign influence, given the existing Russian experience of increasing control, harassment and repression, it was impossible for these two processes to coexist in parallel. In addition, the signatory organizations called on N. Tatulashvili to publicly state his position regarding the draft law, and to meet with the organizations in a private format. The civil society organizations did not receive any feedback from the Secretariat on the mentioned letter.
On March 19, 2023, civil society organizations sent the 2nd letter to the Secretariat. In the letter, they expressed their position that despite the drafting of laws, the use of derogatory and hateful language towards human rights defenders and any attempt to narrow the space for civil society (in the form of the mentioned laws or other legislative or practical manifestations) will be against the fundamental values of the European Union, will sabotage the process candidacy status and voilate Article 78 of the Constitution.
In the same letter, it was emphasized that in the process of developing the human rights action plan, it is critically important for civil society organizations to represent the voices of people whose interests they have been protecting for years through various legal means or service delivery. Especially considering that some rights groups are not mentioned in the strategy at all. For civil society to be fully engaged, it is important that there is a real, tangible possibility that decision-makers will take the proposals into account. Otherwise, the involvement of civil society will have a fictitious character and it cannot provide the legitimate goals that the existence of inclusive processes in a democratic society serves. In this regard, the secretariat was asked to inform in writing: 1. In what time frame is it planned to develop the human rights action plan? 2. Has the Secretariat developed a formal rule that defines the organization and timeline for the development of the action plan? When are the stakeholder meetings scheduled? 3. With the participation of which interested parties is it planned to develop the action plan? Is the involvement of civil society considered in the process of developing the action plan? If the answer to this question is positive, what is the format of involvement of civil society organizations? The mentioned information was/is important for the effective planning of the activities of civil society organizations in relation to the action plan, including from the point of view of presenting opinions. There was no feedback from the secretariat on this letter either.
Thus, it should be noted that civil society organizations at all stages expressed/express their willingness to contribute to the process of developing the action plan, however, the said involvement should be a process accompanied by a relationship based on trust, otherwise, along with hostile processes towards civil society, any involvement is fictitious, illusory.