საია-ს აჭარის ფილიალი იცავდა 12 პირს, რომლებიც ედავებოდნენ გონიოში სასტუმროს მშენებარე კომპანიას - შპს ,,ლაბაუ გონიოს“. ისინი ზეპირი შეთანხმების საფუძველზე ასრულებდნენ სამუშაოებს, თუმცა, კომპანიამ კუთვნილი ხელფასი არ გადაუხადა. სახელფასო დავალიანების არსებობის ფაქტს კომპანიის ადმინისტრაცია არ უარყოფდა, თუმცა მიუთითებდა, რომ დასაქმებულებს ეს თანხა სამშენებლო სამუშაოების გაჭიანურების გამო გაუქვითეს. საპირისპიროდ, დასაქმებულები მიუთითებდნენ, რომ სამუშაოების გაჭიანურება განპირობებული იყო დამსაქმებლის ბრალით, ვინაიდან კომპანია დასაქმებულებს დროულად არ აწვდიდა სამშენებლო მასალებს და ინვენტარს.
სახელფასო დავალიანების (მოპარული ხელფასის) მიღების მიზნით, დასაქმებულებმა საიას დახმარებით რამდენიმე თვის წინ სარჩელით მიმართეს ბათუმის საქალაქო სასამართლოს. 2022 წლის 18 თებერვალს მხარეთა შორის არსებული დავა დასრულდა მორიგებით. მოპასუხემ მორიგების აქტით განსაზღვრული ვალდებულება უკვე შეასრულა და მორიგების აქტით განსაზღვრული ანაზღაურება დასაქმებულებს გადაუხადა.

The persons employed in the construction of a hotel in Gonio have settled the dispute over the unpaid salary
2022-02-22 19:26
GYLA Adjara branch represented 12 people who were suing the company building a hotel in Gonio - Labao Gonio Ltd. They performed their work based on an oral agreement; however, the company did not pay the due salary. The company administration did not deny the fact that there were wage arrears. However, it indicated that the employees had been deducted this amount due to delays in the construction work. Conversely, employees said that the delays in the work were due to the employer's fault because the company did not provide construction materials and inventory to the employees on time.
To receive the salary arrears (stolen salary), the employees, with the assistance of GYLA, filed a lawsuit with the Batumi City Court several months ago. On February 18, 2022, the dispute between the parties ended in a settlement. The defendant has already fulfilled the obligation outlined in the settlement act and paid the remuneration specified in the settlement act to the employees.