შრომის ინსპექციის რეფორმის მიღება გაურკვეველი მიზეზით არის შეჩერებული. ღირსეული შრომის პლატფორმა მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს, დროულად განაახლოს რეფორმის განხილვა და უზრუნველყოს მისი მიღება.
---
საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის გაზაფხულზე წარდგენილ შრომის ინსპექციის რეფორმას პირველი მოსმენით მხარი უკვე დაუჭირა. საკანონმდებლო ცვლილებები ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტმა არსებითად მოიწონა, თუმცა კანონპროექტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვა დღემდე არ მომხდარა და გაურკვეველი მიზეზითა და ვადით არის შეჩერებული.
გვინდა, აღვნიშნოთ, რომ შემოთავაზებული ცვლილებებით არსებითად ძლიერდება შრომის ინსპექციის მანდატი, რაც მშრომელთა უფლებებისა და უსაფრთხოების სახელმწიფო ზედამხედველობას გააუმჯობესებს. დღეის მდგომარეობით, შრომის ინსპექციის შეზღუდული მანდატი ვერ ახდენს სამუშაო ადგილებზე დაშავებისა და გარდაცვალების შემთხვევების პრევენციასა და შრომითი უფლებების ჯეროვან დაცვას. გარდა ამისა, ინსპექციის შეკვეცილი უფლებამოსილება წინააღმდეგობაშია საქართველოს მიერ ნაკისრ საერთაშორისო ვალდებულებებთან.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ მოქმედ პარლამენტს ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე სულ რამდენიმე პლენარული სხდომა აქვს დარჩენილი, ხოლო არჩევნებამდე საკანონმდებლო ცვლილებათა მიუღებლობა რეფორმის ფაქტობრივ ჩავარდნას ნიშნავს. რეფორმის ჩავარდნა კი უფლების დაცვის სათანადო მექანიზმების გარეშე დატოვებს დასაქმებულებს; ამასთან, უარყოფითად იმოქმედებს საქართველოს საგარეო და საერთაშორისო სავაჭრო ურთიერთობებზე.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, დაუყოვნებილ განაახლოს შრომის რეფორმის პლენარული განხილვა და უზრუნველყოს ქვეყანაში ქმედითი შრომის ინსპექციის შექმნა, რაც უკვე ათწლეულზე მეტია, წარმოადგენს დასაქმებულთა, პროფესიული კავშირების, ადგილობრივი და საერთაშორისო უფლებადაცვითი ორგანიზაციების მოთხოვნას.

The adoption of labor inspection reform has been suspended for unknown reasons. The Fair Labor Platform calls on the Parliament of Georgia to review the reform and ensure its adoption in proper time.
---
The Parliament of Georgia has already supported the labor inspection reform in the first reading introduced in the spring of 2020. Legislative changes were substantially approved by the Healthcare and Social Issues Committee, however, the discussion of the bill in the second reading at the plenary session has not been held so far and has been suspended for unknown reasons and terms.
We would like to point out that the proposed changes significantly strengthen the mandate of the Labor Inspection, which will improve the state supervisory mechanism of workers' rights and safety. As of today, the limited mandate of the Labor Inspection fails to prevent injuries and death in the workplace and to adequate protection of labor rights. In addition, the reduced authority of the inspection is in conflict with international obligations undertaken by Georgia.
We would like to remind the public that the current parliament has only a few plenary sessions left before the October parliamentary elections and the failure of the adoption of legislative changes before the elections means the actual failure of the reform. The failure of the reform will leave the employees without proper protection mechanisms; at the same time, it will negatively affect foreign and international trade relations of Georgia.
We call on the Parliament of Georgia to resume immediately plenary discussions on labor reform and to ensure the establishment of effective labor inspection in the country that for more than a decade, has been in demand by employees, trade unions, local and international human rights organizations.