საია აგრძელებს ვანის #53 საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ 2018 წლის 26 აპრილს მიღებული გადაწყვეტილების შესწავლას. კომისიის გადაწყვეტილებით, ვანის საარჩევნო ოლქში შემავალ 31 საარჩევნო უბნიდან 25 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის სიებში დამატებით შეიყვანეს დაახლოებით 300 ამომრჩეველი, რაც კონკრეტულ საარჩევნო უბნებზე რეგისტრირებული ამომრჩევლების 3%-ს აღემატება.
საიას დამკვირვებლების მიერ დამატებით საოლქო საარჩევნო კომისიიდან გამოთხოვილ იქნა აღნიშნულ საქმისწარმოებასთან დაკავშირებული მასალების ასლები. კონკრეტულად:
- საოლქო კომისიის #13/2018 განკარგულება და დანართი;
- კომისიის შესაბამისი სხდომის ოქმი,
- საოლქო საარჩევნო კომისიაში ვანის საარჩევნო უბნებიდან შესული ამომრჩევლების განცხადებების ასლები გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის მოთხოვნის თაობაზე.
გარდა ამისა, საიას დამკვირვებლების მიერ ვანის #21 და #23 საარჩევნო უბნებზე გადამოწმდა გადასატანი ყუთის სიაში ამომრჩევლების შეყვანის საკითხი. საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებთან გასაუბრების შედეგად გამოვლინდა შემდეგი:
- #21 უბანზე განცხადებები ამომრჩევლების გადასატანი ყუთის სიაში შეყვანასთან დაკავშირებით საუბნო საარჩევნო კომისიაში წარადგინეს კოორდინატორებმა, რის შემდეგაც აღნიშნულ განცხადებების საფუძველზე მოხდა ამომრჩევლების შეყვანა გადასატანი ყუთის სიაში;
- #23 საარჩევნო უბანზე კი დაფიქსირდა ფაქტი, როდესაც გადასატანი ყუთის სიაში შეყვანილმა რამდენიმე ამომრჩეველმა უარი განაცხადა ხმის მიცემაზე იმ არგუმენტით, რომ არ სურდათ არჩევნებში მონაწილეობის მიღება. კომისიის წევრების განმარტებით, მათ გამოხატეს უკმაყოფილება მათი გადასატანი ყუთის სიაში შეყვანასთან დაკავშირებით.
საარჩევნო კოდექსის 33-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობაში მისვლის შეუძლებლობის შემთხვევაში ამომრჩეველი გადასატანი საარჩევნო ყუთის მეშვეობით ხმის მიცემის მოთხოვნით საუბნო საარჩევნო კომისიას მიმართავს კენჭისყრის დღემდე 2 დღით ადრე მაინც. ამომრჩეველი გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში შეჰყავთ მას შემდეგ, რაც: საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივანი სარეგისტრაციო ჟურნალში რეგისტრაციაში გაატარებს და ხელმოწერით დაადასტურებს ამომრჩევლის წერილობით განცხადებას ან სატელეფონო ზეპირ განცხადებას, სატელეფონო შეტყობინების ზუსტი დროისა და შესაბამისი ტელეფონის ნომრის მითითებით.
შესაბამისად, იკვეთება, რომ ვანის #21 და #23 საარჩევნო უბნების შემთხვევაში სავარაუდოდ, დარღვეულია ამომრჩევლების გადასატანი ყუთის სიაში შეყვანის მოქმედი კანონმდებლობით დადგენილი წესი. ამასთან, შესაძლოა, ზემოთ აღნიშნული ფაქტები შეიცავდეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებსაც. აგრეთვე, არ არის გამორიცხული რომ მსგავს ფაქტებს შესაძლოა ადგილი ჰქონოდა სხვა საარჩევნო უბნებზე.
აქვე განვმარტავთ, რომ საოლქო საარჩევნო კომისიის განკარგულება #13/2018 დაუსაბუთებელია. ასევე დაუსაბუთებელია კომისიის შესაბამისი სხდომის ოქმი. შესაბამისად, ჩვენთვის უცნობია ის ფაქტი, თუ კონკრეტულად რამ განაპირობა საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ მსგავსი გადაწყვეტილების მიღება და რამდენად იყო საოლქო საარჩევნო კომისია ინფორმირებული კონკრეტულ ამომრჩეველთა მიერ გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის საჭიროების თაობაზე.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 96-ე მუხლის თანახმად, ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია ადმინისტრაციული წარმოებისას გამოიკვლიოს საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე ყველა გარემოება და გადაწყვეტილება მიიღოს ამ გარემოებათა შეფასებისა და ურთიერთშეჯერების საფუძველზე. დაუშვებელია, ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის გამოცემას საფუძვლად დაედოს ისეთი გარემოება ან ფაქტი, რომელიც კანონით დადგენილი წესით არ არის გამოკვლეული ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ.
ამავე კოდექსის 53-ე მუხლის თანახმად, წერილობითი ფორმით გამოცემული ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი უნდა შეიცავდეს წერილობით დასაბუთებას. თუ ადმინისტრაციული ორგანო ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის გამოცემისას მოქმედებდა დისკრეციული უფლებამოსილების ფარგლებში, წერილობით დასაბუთებაში მიეთითება ყველა ის ფაქტობრივი გარემოება, რომელსაც არსებითი მნიშვნელობა ჰქონდა ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის გამოცემისას.
ამასთან, საოლქო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტის მე-11 მუხლის მე-7 პუნქტის მიხედვით, კომისია ვალდებულია განცხადების/საჩივრის მიღებიდან 2 დღის განმავლობაში საფუძვლიანად განიხილოს იგი და მიიღოს შესაბამისი გადაწყვეტილება (განკარგულება).
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ ადგილი არ ჰქონდა ადმინისტრაციული წარმოების სრულყოფილად ჩატარებას და საკითხის საფუძვლიან შესწავლას, რაც გვაფიქრებინებს, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება დაუსაბუთებელია და არ შეესაბამება ადმინისტრაციული საქმისწარმოების პრინციპებსა და სტანდარტს.
საია აგრძელებს აღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით საქმის შესწავლას და საზოგადოებას უახლოეს მომავალში მიაწოდებს დამატებით ინფორმაციას.

GYLA continues to study the decision made by Vani DEC no.53 on 26 April 2018. By this decision, in 25 out of 31 polling stations within Vani Electoral District, about 300 additional voters were entered into the mobile ballot box lists, which is more than 3% of registered voters in the polling stations concerned.
Observers of GYLA additionally requested from the DEC copies of materials related to the above proceedings, in particular:
- decree no.13/2018 of the DEC and its annex;
- minutes of the relevant meeting of the DEC;
- copies of voter applications for mobile voting received by the DEC from Vani polling stations;
In addition, observers of GYLA studied the issue of entering voters into the mobile ballot box list at polling stations no.21 and no.23 of Vani. Based on the interviews with PEC members the following was found:
- At the polling station no.21, applications for entering voters into the mobile ballot box list were submitted to the PEC by coordinators, these applications then served as the basis for entering the voters into the mobile ballot box list;
- At the polling station no.23, it was found that several voters entered into the mobile ballot box list refused to cast a ballot stating that they didn’t want to participate in elections. According to PEC members, these voters were not pleased about the fact that they had been included in the mobile ballot box list.
Under para.2 of Art.33 of the Election Code, if a voter is unable to visit polling station on polling day, s/he may apply to the PEC for mobile voting at least two days before the polling day. A voter is entered into the mobile ballot box list after the PEC secretary registers and endorses with his/her signature a written application or telephoned verbal application of a voter specifying the precise time of the telephone call and the telephone number
In light of this, it is safe to conclude that with regard to polling stations no.21 and no.23 of Vani, legal regulations for entering voters into the mobile ballot box list have been possibly violated. In addition, the above facts may contain signs of a criminal offence. Further, it is possible that similar facts also occurred in other polling stations.
We would like to explain that the decree no.13/2018 of the DEC is unsubstantiated, so are the minutes of the relevant meeting of the commission. Therefore, we are unaware of what exactly prompted the DEC to make such decision and whether it had been informed about the need of concrete voters to cast a ballot through a mobile ballot box.
Under Art.96 of the General Administrative Code of Georgia, during an administrative proceeding, an administrative agency must investigate all important case-related circumstances and render the decision through the evaluation and comparison of those circumstances. Issuance of an individual administrative act on the basis of a circumstance or a fact not investigated by the administrative body in the manner determined by law is prohibited.
By virtue of Art.53 of the Code, an individual administrative act issued in writing must include written substantiation. If during the issuance of an administrative decree an administrative agency acted within its discretionary authority, the written justification must include reference to all factual circumstances that were substantially important for the issuance of the decree.
In addition, under para.7 of Art.11 of the DEC Regulations, a commission should thoroughly consider an application/complaint within 2 days after it was received and render corresponding decision (decree).
In light of the above, the DEC failed to conduct administrative proceedings in an adequate manner and to thoroughly investigate the issue, which leads us to believe that the decision in question is unsubstantiated and falls short of the principles and standards of administrative proceedings.
GYLA continues to study the case in relation to the above facts and it will publish additional information in the near future.