როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს წინაშე იცავს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს 350-ზე მეტ დაზარალებულ ადამიანს. საიას ჯამში 53 საჩივარი აქვს წარდგენილი, რომელიც ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ევროპული კონვენციით გათვალისწინებული სხვადასხვა უფლების დარღვევას შეეხება.
2022 წლის 07 თებერვალს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსგან მიღებული კომუნიკაციის თანახმად, სასამართლომ 2008 წლის ომთან დაკავშირებით ინდივიდუალური საჩივრების არსებითი განხილვა დაიწყო. კერძოდ, სასამართლომ ინდივიდუალურად წარდგენილ 59 საჩივართან (ჯიოშვილი რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ და 58 სხვა საჩივარი) დაკავშირებით რუსეთის ფედერაციას კითხვებით მიმართა. განსახილველ საქმეებს შორის არის საიას მიერ გაგზავნილი 12 საჩივარი, რომელიც 78 ადამიანის ინტერესების დაცვას ეხება.
სასამართლოს წერილის თანახმად, რუსეთის ფედერაციას 2022 წლის 02 მაისამდე აქვს ვადა, ევროპული სასამართლოს წინაშე უპასუხოს კითხვებს, მომჩივანთა მიმართ დაირღვა თუ არა კონვენციის მე-8 (პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობის უფლება); 1-ლი დამატებითი ოქმის 1-ლი მუხლი (საკუთრების უფლება), მე-4 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი (მიმოსვლის თავისუფლება), და, ამ უფლებებთან ურთიერთკავშირში მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) და მე-14 (დისკრიმინაციის აკრძალვა) მუხლები. ხსენებულ მუხლებთან დაკავშირებით სასამართლო განიხილავს, აქვთ თუ არა მომჩივნებს წვდომა თავიანთ საკუთრებასთან, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს, და, შეერაცხება თუ არა რუსეთის ფედერაციას მათ მიმართ ამ უფლებების დარღვევა.
ხაზგასასმელია, რომ, როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2021 წლის 21 იანვარს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ გამოაცხადა გადაწყვეტილებასახელმწიფოთაშორის საქმეზე საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ (II) (no. 38263/08), რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან განხორციელებულ დარღვევებს შეეხება.
სასამართლომ ამ გადაწყვეტილებაში სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის ანგარიშებზე დაყრდნობით, აღნიშნა, რომ საქართველოს მოქალაქეთა უდიდესი ნაწილი, რომელმაც კონფლიქტის პერიოდში მათი საცხოვრებელი სახლები დატოვა, ცხოვრებას აგრძელებდა საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე და სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ არ ეძლეოდათ საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა. ის ფაქტი, რომ ეთნიკურად ქართველების სახლები მდებარეობდა რუსეთის ეფექტიანი კონტროლის ქვეშ მოქცეულ ტერიტორიაზე და რუსეთი ეფექტიან კონტროლს ახორციელებდა ადმინისტრაციულ საზღვარზე, სასამართლოსთვის საკმარისი აღმოჩნდა, რუსეთისა და საქართველოს მოქალაქეებს შორის იურისდიქციული კავშირის დასადგენად (§§ 292-95).
სასამართლოს განმარტებით, საკუთარ სახლებში დაბრუნების შეუძლებლობა წარმოადგენს ადმინისტრაციულ პრაქტიკას, რომელიც ქართველების მიმართ კვლავ გრძელდება. შესაბამისად, სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას და ასევე, რუსეთის ფედერაციას, როგორც ამ ტერიტორიებზე ეფექტიანი კონტროლის განმახორციელებელ სახელმწიფოს, კონვენციით ეკისრება ვალდებულება, ქართული წარმოშობის მცხოვრებლებისთვის სახლებში დაბრუნების უფლება მისცეს (§§ 296-301).
საია სასამართლოსთან განაგრძობს დაზარალებულთა უფლებების დაცვას და საზოგადოებას პერიოდულად მიაწოდებს ინფორმაციას საქმეთა მიმდინარეობის შესახებ. ვრცლად ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2021 წლის 21 იანვრის გადაწყვეტილების და მასთან დაკავშირებით ხშირად დასმული კითხვების მიმოხილვა იხ. საიას მიერ მომზადებულ საინფორმაციო დოკუმენტში.

08 February, 202213:17
As it is known to the public, the Georgian Young Lawyers' Association represents more than 350 victims of the August 2008 war before the European Court of Human Rights. GYLA has filed a total of 53 complaints concerning the violation of various rights under the European Convention by the Russian Federation during the war.
On 7 February 2022, according to a communication received from the European Court of Human Rights, the Court began considering the merits of individual applications concerning the 2008 war. In particular, the Court put questions to the Russian Federation regarding 59 individually submitted applications (Jioshvili v. The Russian Federation and 58 other applications). Among the cases under consideration are 12 applications sent by GYLA concerning the protection of the interests of 78 people.
According to the Court letter, the Russian Federation has to answer questions before the European Court until May 2nd, 2022, as to whether the following articles have been violated towards the applicants - Article 8 of the Convention (right to privacy and family life); Article 1 of Protocol No. 1 (right to property), Article 2 of Protocol No. 4 (freedom of movement), and, concerning these rights, Article 13 (right to an effective remedy) and Article 14 (prohibition of discrimination). Furthermore, concerning the above articles, the Court will consider whether the applicants have access to their property located in the Occupied Territories and whether the Russian Federation would be held accountable for violating those rights against them.
It should be noted that, as it is known to the public, on January 21, 2021, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights announced the Judgment in the interstate case Georgia v. Russia (II) (no. 38263/08), which deals with violations committed by the Russian Federation during the August 2008 war.
The Court in this Judgment, citing reports from various international organizations, noted that most Georgians who had fled their residential homes during the conflict continued to live in Georgian-controlled territory and were not allowed to return to their homes by the de facto governments of South Ossetia and Abkhazia. The fact that the houses of ethnic Georgians were located in an area under effective Russian control and that Russia exercised effective control over the administrative border was sufficient for the Court to establish a jurisdictional nexus between Russian and Georgian citizens (§§ 292-95).
According to the Court, the inability to return to their homes is an administrative practice that continues against Georgians. Consequently, the de facto authorities of South Ossetia and Abkhazia and the Russian Federation, as the State exercising effective control over these territories, are bound by the Convention to allow residents of Georgian descent to return home (§§ 296-301).
GYLA continues to protect the rights of victims in Court and periodically provides information to the public on the progress of cases. For a review of the Judgment of the European Court of Human Rights of 21 January 2021 and the frequently asked questions about it, see In the information document prepared by GYLA.