სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით დაკავება
23 აგვისტოს,  დღის 12 საათზე ქუჩიდან აიყვანეს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრები. თავდაპირველად მიხეილ ლუხავა დააკვეს, შემდეგ კი ალექსანდრე ადამია თავის მცირეწლოვან ბიძაშვილთან ერთად. როგორც დაკავებულმა  საიას წარმომადგენლებთან საუბრისას აღნიშნა, ბიძაშვილის ასაკის დადგენის შემდეგ მცირეწლოვანი ჩამოსვეს მანქანიდან, ხოლო დანარჩენი დაკავებულები საპატრულო პოლიციაში, შემდეგ კი კრიმინალურ სამსახურში გადაიყვაეს. საბოლოოდ დაკვებულების სენაკის ნარკოლოგიურ განყოფილებაში მიივანეს, სადაც ახალგაზრდებმა უარი განაცხადეს ბიოლოგიური მასალის ჩაბარებაზე. ახალგაზრდები დაკავებიდან 12 საათის  შემდგომ გაათავისუფლეს. მათ უფლებებს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი კანდიდატი ბექა ბასილაია იცავს.
საიას მონიტორებთან საუბრისას ბასილაიამ აღნიშნა, რომ ახალგაზრდების დაკავება იყო უკანონო და მსგავსი ქმედებებით ადგილობრვი ხელისუფლება ცდილობს ხელი შეუშალოს მის წინასაარჩევნო კამპანიას.
ამ ეტაპზე საია სწავლობს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის მასალებს და საზოგადოებას შედეგებს შესწავლისთანავე მიაწოდებს.

Detention on allegedly political grounds
On August 23, at 12 A.M., members of the youth organization of the UNM, first Mikheil Lukhava and then Aleksandre Adamia together with his underage cousin, were detained in the street. As one of the detainees pointed out in a conversation with GYLA representatives, after determining the age of his cousin, police officers got him off the car, and transferred the rest of the detainees first to the patrol police station and then to the criminal police office. They were finally taken to the drug test center of Senaki where the young people refused to take a urine test. The detainees were released 12 hours after the detention. Their rights are being protected by Beka Basilaia, a majoritarian candidate of the UNM.
In a conversation with GYLA monitors, Mr. Basilaia noted that the detention of the young people was unlawful and that by such acts the authorities were trying to interfere with his election campaign.
At this stage, GYLA is studying the materials of the administrative case and will release the results as soon as they become available.