საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის 22 მაისს მხარი დაუჭირა საქართველოს ტყის კოდექსის მიღებას, რომლის მიზანია ტყის მდგრადი მართვის სამართლებრივი საფუძვლების შექმნა, რამაც უნდა უზრუნველყოს საქართველოს ტყის ბიომრავალფეროვნების დაცვა, მისი ეკოლოგიური, სოციალური და ეკონომიკური ფუნქციების განსახორციელებლად ტყის თვისებებისა და რესურსების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მახასიათებლების შენარჩუნება და გაუმჯობესება.[1] ამ მიზნის მისაღწევად, საქართველოს ტყის კოდექსში განისაზღვრა ტყის მართვის ძირითადი პრინციპები და სამართლებრივი ინსტრუმენტები, ასევე შეიქმნა მისი აღსრულების მექანიზმი.
საქართველოს ტყის კოდექსით საქართველოს ტყე აღიარებულია, როგორც „ქვეყნისთვის განსაკუთრებული ფასეულობის მქონე ბუნებრივი რესურსი“ და კოდექსის მიზანია „ტყის რესურსებისა და სხვა ბუნებრივი პოტენციალის მიზნობრივი და რაციონალური გამოყენება.“[2] ტყის მდგრადი მართვის პრინციპების თანახმად, „ტყის მართვის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესების გათვალისწინება უნდა ეფუძნებოდეს ტყის მდგრად მართვას. ტყით საერთო სარგებლობის მიზნით უზრუნველყოფილი უნდა იყოს ტყის ყველასთვის ხელმისაწვდომობა.“[3]
რეფორმის ფარგლებში, ტყის მდგრადი მართვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვან გარანტიად განისაზღვრა „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონით სახელმწიფო ტყის იმ სახელმწიფო ქონების ჩამონათვალში დამატება, რომელიც არ ექვემდებარება პრივატიზებას,[4] რაც პასუხობს სახელმწიფო ტყის საზოგადოებრივი ინტერესებისათვის მართვის პრინციპს. თუმცა, ამავე კანონით დადგინდა გამონაკლისი შემთხვევა, როდესაც „საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიის შესაბამისი განაცხადის საფუძველზე საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შუამდგომლობით საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას საკუთრებაში გადაეცეს ამ კანონის ამოქმედებამდე არსებული მართლმადიდებლური ეკლესია-მონასტრების მიმდებარე ტყეთა ფართობები - თითოეულ შემთხვევაში არაუმეტეს 20 ჰექტარისა, აგრეთვე საქართველოს ტყის კოდექსით მიჩენილი ტერიტორიები.“[5] აღნიშნული ნორმა ძალაში შედის 2021 წლის 1 იანვრიდან.
მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფო ტყის გადაცემასთან დაკავშირებით დადგენილი გამონაკლისი შემთხვევა ეწინააღმდეგება საქართველოს ტყის კოდექსით დადგენილ მიზანსა და ტყის მართვის ძირითად პრინციპებს, რადგან ვერ უზრუნველყოფს, ერთის მხრივ, ტყის რესურსის რაციონალურ გამოყენებასა და, მეორეს მხრივ, საზოგადოების, განსაკუთრებით ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესების დაცვას ტყის თანაბარ ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით. იმის გათვალისწინებით, რომ სახელმწიფო ტყის გადაცემა ხდება არა საერთო საზოგადოებრივი, არამედ კონკრეტული რელიგიური გაერთიანების კერძო ინტერესების დაკმაყოფილების მიზნით, აზრს უკარგავს ამავე კოდექსით სახელმწიფო ტყის ქვეყნისთვის განსაკუთრებული ფასეულობის მქონე ბუნებრივ რესურსად აღიარებას.
გარდა ამისა, მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფო ტყის გადაცემის შესაძლებლობა საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელი ეკლესიისათვის დისკრიმინაციული ხასიათისაა სხვა რელიგიური გაერთიანებების მიმართ, რადგან მართლმადიდებელი ეკლესიისათვის დამატებითი ფინანსური და ქონებრივი გარანტიების მინიჭება სხვა რელიგიურ გაერთიანებებს არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ 2018 წლის 3 ივლისის გადაწყვეტილებით არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი - „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონის ის ნორმა, რომელიც მხოლოდ მართლმადიდებელ ეკლესიას ანიჭებდა სახელმწიფო ქონების უსასყიდლოდ მიღების შესაძლებლობას.[6] საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების თანახმად, „გასაჩივრებული დებულებით განსაზღვრული დიფერენცირება არ წარმოადგენს საქართველოს კონსტიტუციის მოთხოვნას და არ გამომდინარეობს საქართველოს ისტორიაში მართლმადიდებელი ეკლესიის განსაკუთრებული როლის შესახებ კონსტიტუციის მე-9 მუხლის დებულებიდან. სადავო ნორმას არ გააჩნია რაციონალური კავშირი მოპასუხე მხარის მიერ დასახელებულ ლეგიტიმურ მიზანთან (სახელმწიფოსა და ეკლესიის ურთიერთობის კონსტიტუციური პრინციპის რეალიზება), იგი აწესებს განსხვავებულ მოპყრობას რელიგიური ნიშნით, რომელსაც არ გააჩნია საკმარისი, ობიექტური და გონივრული გამართლება.“[7] მიგვაჩნია, რომ არსებული გამონაკლისი შემთხვევა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით დადგენილ თანასწორობის სტანდარტებს და წარმოადგენს საკონსტიტუციო სასამართლოს ზემოაღნიშნული გადაწყვეტილების დამძლევ ნორმას. (8)
[1] საქართველოს ტყის კოდექსი, პრეამბულა. [2] საქართველოს ტყის კოდექსი, პრეამბულა. [3] საქართველოს ტყის კოდექსი, მე-4 მუხლის 1-ლი პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი. [4] სახელმწიფო ქონების შესახებ საქართველოს კანონის მე-4 მუხლის 1-ლი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტი. [5] სახელმწიფო ქონების შესახებ საქართველოს კანონის მე-3 მუხლის მე-6 პუნქტი. [6] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2018 წლის 3 ივლისის გადაწყვეტილება საქმეზე „სსიპ „საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტურიეკლესია“, სსიპ „საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია“, სსიპ „სრულიად საქართველოს მუსლიმთა უმაღლესი სასულიეროსამმართველო“, სსიპ „დახსნილ ქრისტიანთა საღვთო ეკლესია საქართველოში“ და სსიპ „საქართველოს სახარების რწმენის ეკლესია“ საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ. ხელმისაწვდომია: https://constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=1178 [7] იქვე, 28-ე პარაგრაფი. (8) დამძლევია ისეთი ნორმა რომლის ძალადარგულად ცნობა საკონსტიტუციო სასამართლოს შეუძლია გამარტივებული წესით, გამწერიგებელ სხდომაზე

Transfer of state forest ownership to church is discriminatory and contradicts with the Constitutional Court practice
2020-06-08 14:06
On May 22, 2020, the Parliament of Georgia upheld the adoption of the Forest Code of Georgia, the purpose of which is to establish legal grounds for sustainable forest management, that should ensure the protection of Georgian Forest biodiversity, maintenance and development of quantitative and qualitative characteristics of forest features and resources to execute its ecological, social and economic functions.[1] To achieve this goal, key principles and legal mechanisms of forest management have been defined in the Forest Code of Georgia and mechanism for its execution has also been established.
According to the Forest Code of Georgia, the Georgian Forest is recognized as “natural resource of special value to the country” and the purpose of the Code is “targeted and rational consumption of forest resources and another natural potential.”[2] According to the principles of sustainable forest management, “while making a decision on forest management, the interests of the local population should be taken into account based on sustainable forest management. For the common use of forest accessibility to the forest must be ensured for everyone.”[3]
Within the framework of the reform, under Law of Georgia “on State Property”, the addition of state forest to the list of state property, that is not subject to privatization, [4] has been defined as one of the most important guarantees for sustainable forest management, which responds to the principle of state forest management for public interests. However, under the same law special case has been established, where “based on the relevant application, with the mediation of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Apostolic Autocephalous Orthodox Church of Georgia to be given ownership of areas of forests adjacent to Orthodox churches and monasteries, available before the enactment of this law-in each case no more than 20 hectares, as well as territories assigned under the Forest Code of Georgia.” [5] This norm shall enter into force on January 1, 2021.
We believe that the special case established regarding the transfer of the state forest contradicts with the purpose defined under the Forest Code of Georgia and the key principles of forest management, as it fails to ensure, on one hand, rational use of forest resources and on the other hand, protection interests of the society, especially local population with regard to equal accessibility of the forest. Given the fact that transfer of the state forest takes place not for the common public interests, but to satisfy the private interests of a particular religious union, it makes no sense to recognize the state forest as a natural recourse of special value to the country under the same code.
In addition, we believe that the possibility of transferring state forest to the Apostolic Autocephalous Orthodox Church of Georgia is discriminatory towards other religious unions, as granting additional financial and property guarantees to the Orthodox Church puts other religious unions in an unequal position.
It should also be noted that under the judgment of the Constitutional Court of Georgia, of July 3 2018, the norm of the Law of Georgia on “State Property”, which only allowed the Orthodox Church to receive state property free of charge, was declared unconstitutional.[6] According to the decision of the Constitutional Court, “differentiation, defined by the appealed provision is not a requirement of the Constitution of Georgia and it does not follow from the provision of Article 9 of the Constitution on the outstanding role of the Orthodox Church in the history of Georgia. The impugned norm has no rational connection with the legitimate purpose (realization of the Constitutional principle of relationship between the state and the church) named by the defendant, it establishes different treatment on religious grounds, which does not have sufficient, objective and reasonable justification.”[7] We believe that the existing special case contradicts with the standards of equality established by the Constitution of Georgia and it is the overruling norm of the above-mentioned judgment of the Constitutional Court. (8)
[1] The Forest Code of Georgia, preamble.
[2] The Forest Code of Georgia, preamble.
[3] The Forest Code of Georgia, Subparagraph “c” of Paragraph 1 of Article 4.
[4] Subparagraph “e” of Paragraph 1 of Article 4 of Law of Georgia on State Property.
[5] Paragraph 6 of Article 3 of Law of Georgia on State Property.
[6] The judgment of the Constitutional Court of Georgia of July 3, 2018 on the case “LEPL “Evangelical-Baptist Church of Georgia”, LEPL “Evangelical-Lutheran Church in Georgia”, LEPL “Supreme Religious Administration of Muslims of all Georgia”, LEPL “The Redeemed Christian Church of God in Georgia” and LEPL “Evangelical Faith Church of Georgia” v. the Parliament of Georgia.” Available at: https://constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=1178
[7] Ibid., paragraph 28.
(8)  The overruling norm is a norm, which can be declared invalid by the Constitutional Court in a simplified manner, at the preliminary hearing.