16 აპრილი, 202117:47
2021 წლის 30 მარტს, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოაქვეყნა ყოველწლიური, 2020 წლის ანგარიში საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობის შესახებ. ადამიანის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით გამოიკვეთა შემდეგი ძირითადი პრობლემები: სასამართლოს დამოუკიდებლობის მხრივ არსებული მნიშვნელოვანი გამოწვევები, პოლიტიკურად მოტივირებული გამოძიებები და სამართლებრივი დევნა; პირადი ცხოვრების უფლების უკანონო ხელყოფის შემთხვევები; მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის უფლებაში ჩარევა; და ძალადობრივი ან მუქარით ჩადენილი დანაშაულები ლგბტი პირების მიმართ.
ანგარიში ყურადღებას ამახვილებს შეკავებისა და გაწონასწორების სუსტ მექანიზმებსა და სამართალდამცავი ორგანოების არასათანადო დამოუკიდებლობაზე იმ ფაქტორებთან ერთად, რომლებიც წარმოშობენ მაღალი დონის კორუფციასთან დაკავშირებულ ეჭვებს. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ არ არსებობს ეფექტური მექანიზმები, რომელთა მეშვეობით შესაძლებელი იქნებოდა სახელმწიფო სტრუქტურებსა და დამოუკიდებელ მარეგულირებელ ორგანოებში კორუფციის აღმოფხვრა.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ადამიანის უფლებების დაცვის პრაქტიკას რუსეთის მიერ ოკუპირებულ რეგიონებში, კერძოდ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში, სადაც რუსმა მესაზღვრეებმა ადგილობრივ მოსახლეობას გადაადგილების უფლება შეუზღუდეს. აღნიშნულ რეგიონებში ადამიანის უფლებების დაცვის მხრივ არსებულ მნიშვნელოვან გამოწვევებად რჩება: უკანონო მკვლელობები, უკანონო დაკავებები, როგორიცაა ზაზა გახელაძისა და გენადი ბესტაევის დაპატიმრება 2019 წელს, რომლებიც ამჟამად ისევ პატიმრობაში იმყოფებიან, გადაადგილების უფლების შეზღუდვა, განსაკუთრებით კი ეთნიკური ქართველებისთვის, არჩევნებში მონაწილეობა ან სხვაგვარად პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობის შეზღუდვა; ამასთან, ეთნიკური ქართველებისთვის საკუთრების უფლების ან ბიზნეს საქმიანობის რეგისტრაციაზე შეზღუდვების დაწესება. ადმინისტრაციული სასაზღვრო ზოლის გასწვრივ რუსეთის მიერ წარმოებულმა „ბორდერიზაციამ” სულ უფრო მზარდი ხასიათი მიიღო, რამაც კიდევ უფრო შეუზღუდა მოსახლეობას გადაადგილების შესაძლებლობა და დააშორა ისინი ახლობლებსა და შემოსავლის წყაროს. რუსეთისა და ორივე რეგიონის დე-ფაქტო ხელისუფლების მიერ განხორციელებული დანაშაულებრივი ქმედებები დაუსჯელი რჩება.
წინამდებარე დოკუმენტში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) გთავაზობთ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის 2020 წლის ანგარიშში წარმოდგენილი ძირითადი მიგნებების მოკლე შეჯამებას და საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში სამოქალაქო ორგანიზაციების, სახალხო დამცველის აპარატის, მედიისა და საერთაშორისო საზოგადოების მიერ აღნიშნული მნიშვნელოვანი საკითხების მიმოხილვას.

On March 30, 2021, the US Department of State issued its annual, 2020 Country Report on Human Rights Practices in Georgia. Significant human rights issues included: serious problems with the independence of the judiciary, investigations and prosecutions widely considered to be politically motivated; unlawful interference with privacy; limited respect for freedom of peaceful assembly and association; and crimes involving violence or threats targeting LGBTI people.
The report also covers issues regarding weak checks and balances and a lack of independence of law enforcement agencies among the factors contributing to allegations of high-level corruption. According to the document, it has been assessed there were no effective mechanisms for preventing corruption in state-owned enterprises and independent regulatory bodies.
The US Department of State pays utmost attention to the human rights practices in the Russian-occupied regions of Abkhazia and South Ossetia, were Russian guards restricted the movement of local populations. Significant human rights issues in the regions included: unlawful killing, unlawful detentions, such as the arrest of Zaza Gakheladze and Genadi Bestaev in 2019 who have not been released for the moment being, restrictions on movement, especially of ethnic Georgians, restrictions on voting or otherwise participating in the political process; and restrictions on the ability of ethnic Georgians to own property or register businesses. Russian “borderization” of the administrative boundary lines increased, further restricting movement and separating residents from their communities and livelihoods. Russian and de facto authorities in both regions committed abuses with impunity.
In this paper, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) tries to sum up the main findings of the 2020 US Department of State Report and points out at the key issues raised by Civil Society Organizations (CSOs), Public Defender’s Office (PDO), media and international community during the reporting period.