დღეს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლითაც დადგინდა ასაკის ნიშნით დისკრიმინაცია და მოსარჩელე სამსახურში აღდგა. მის ინტერესებს სასამართლოში საია იცავს.
მოსარჩელე მუშაობდა კერძო კომპანიაში, საიდანაც რამდენიმე თვის წინ გათავისუფლდა. გათავისუფლების ბრძანებაში ოფიციალურ მიზეზად დამსაქმებელი მიუთითებდა შემდეგ ფაქტებზე: სამუშაო ადგილის თვითნებურად დატოვება; დიდი დროით მოსასვენებელ ოთახში ყოფნა და ცალკეულ შემთხვევებში - ჯანმრთელობის პრობლემები. პროცესზე კომპანიის წარმომადგენლებმა დამატებით განმარტეს, რომ დასაქმებული სამსახურეობრივ მოვალეობას არაჯეროვნად და არაკეთილსინდისიერად ასრულებდა.
საია-ს ადვოკატი სასამართლოში ასაბუთებდა, რომ დამსაქმებელმა აღნიშნული არგუმენტებით ასაკის ნიშნით დისკრიმინაცია შენიღბა და რეალურად სახეზე არ იყო შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის სამართლებრივი საფუძველი.
თბილისის საქალაქო სასმართლომ გაიზიარა აღნიშნული არგუმენტი, დაადგინა დასაქმებულის დისკრიმინაციული საფუძვლით გათავისუფლების ფაქტი და დამსაქმებელს მოსარჩელის სამსახურში აღდგენა და იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება დაავალა. სასამართლო გადაწყვეტილება ამ დროისათვის კანონიერ ძალაში არ არის შესული და შესაძლებელია მისი გასაჩივრება სააპელაციო სასამართლოში.

Victim of Age Discrimination Wins the Court Dispute
Today, Tbilisi City Court has announced a decision under which the discrimination was established on the ground of age and the applicant reinstated to his / her position. GYLA defends the applicant’s interests in the court.
The plaintiff worked for a private company, but s/he was dismissed several months ago. The employer indicated the following facts as the official reasons for the applicant’s removal: leaving the workplace arbitrarily; staying in a break area for a long time and in some cases - health issues. At the trial, the company's representatives added that the employee failed to perform his / her duties appropriately and in good faith.
The GYLA’s lawyer in the court argued that the employer disguised the discrimination on the basis of age with the above arguments and there was no actual legal basis for termination of the labor agreement.
The Tbilisi City Court shared GYLA’s argument, established the discriminatory ground in the dismissal of the employee and ordered the employer to reinstate the plaintiff to his /her position and pay the compensation for the forced leave. The court decision has not become legally effective yet and may be appealed in the Court of Appeals.