2018 წლის აგვისტოს ბოლოს, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ახალი სამაუწყებლო სეზონის დაწყების წინ, მაუწყებლის მენეჯმენტის გადაწყვეტილებით, ათეულობით თანამშრომელმა სამუშაო პირობებზე ახალი 32TUშეთავაზებაU32T მიიღო, რომელზეც თანხმობის მისაცემად ვადა 4 სექტემბრამდე  განესაზღვრათ. მაუწყებლის მენეჯმენტის მიერ წამოყენებული პირობის თანახმად, წარდგენილ შეთავაზებაზე უარის თქმის შემთხვევაში, დასაქმებულებთან შრომითი ხელშეკრულება შეწყდებოდა. მენეჯმენტის აღნიშნულ გადაწყვეტილებას თანამშრომელთა და საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროფესიული კავშირის პროტესტი მოჰყვა, რაც დღემდე გრძელდება, რამდენადაც მენეჯმენტთან კომუნიკაციის მცდელობის მიუხედავად დასაქმებულებისათვის უცნობია რა გახდა მათ მიმართ შრომითი პირობების გაუარესების საფუძველი, რაც ფაქტობრივად მათ სამსახურიდან გათავისუფლებას გულისხმობს.
საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა მიმდინარე ცვლილებების შესახებ განმარტება მოგვიანებით, საჯარო განცხადების სახით, მხოლოდ მას შემდეგ გააკეთა, რაც მის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებასთან მიმართებით საზოგადოებაში მნიშვნელოვანი კრიტიკა გაჩნდა.
მაუწყებლის მენეჯმენტის განცხადების თანახმად: "საზოგადოებრივ მაუწყებელში წლების განმავლობაში ჩამოყალიბებული სამუშაო გრაფიკები/ცვლები არაეფექტიანად და არასამართლიანად ანაწილებდა თანამშრომლების დატვირთვას. შედეგად დაგროვდა სამუშაო ჯგუფების გადაჭარბებული რაოდენობა, რომელიც არ შეესაბამება წარმოებული გადაცემების საჭიროებებს და მნიშვნელოვნად ზრდის ადამიანურ რესურსს.“ მაუწყებლის ახალი სეზონის (2018/2019) გადაცემების დაგეგმვა განხორციელდა შესაბამისი სამუშაო ძალების განსაზღვრასთან ერთად“ „განხორციელდა კონკრეტულ გადაცემებსა და პროექტებზე მომუშავე ჯგუფების სრული კომპლექტაცია, თანამშრომელთა სამუშაო დატვირთვის რეჟიმები და ცვლები.“  ამასთან, თანამშრომლებთან შეხვედრისას მენეჯმენტის მხრიდან  მიღებული გადაწყვეტილება შეფასდა როგორც ოპტიმიზაციის პროცესი.
მივიჩნევთ, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტის განცხადება და მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება ათეულობით თანამშრომლის მიმართ, არაერთ მნიშვნელოვან კითხვას აჩენს მენეჯმენტის გადაწყვეტილების დასაბუთებლობისა და კანონიერების, ასევე საზოგადოებრივ მაუწყებელში არსებული შრომის პოლიტიკის სამართლიანობის კუთხით.
წლების მანძილზე მნიშვნელოვანი კრიტიკის საგანია საზოგადოებრივ მაუწყებელში თანმიმდევრული და გამჭვირვალე შრომის პოლიტიკის არარსებობა, რაც მაუწყებლის სტრუქტურულ პრობლემას წარმოადგენს  და არსებული მენეჯმენტის პასუხისმგებლობაა. კერძოდ, არაერთგზის მოთხოვნის მიუხედავად მაუწყებელში დღემდე არ არსებობს საშტატო განრიგი, თანამშრომელთა შეფასებისა და სახელფასო რანჟირების სისტემა, მაუწყებელს არ აქვს ადამიანური რესურსების მართვის პოლიტიკა და არ ჰყავს ამ მიმართულებაზე პასუხისმგებელი შესაბამისი პირი.
ამასთან, განჭვრეტადი შრომის პოლიტიკისა და თანამშრომელთა შეფასების სისტემის არარსებობის პირობებში სრულიად ბუნდოვანია თუ რა კრიტერიუმების საფუძველზე მოხდა იმ თანამშრომელთა შერჩევა, რომელთაც მენეჯმენტისაგან მიიღეს შეთავაზება შრომითი პირობების მნიშვნელოვანი გაუარესების თაობაზე. ამასთან, მაუწყებელში მიმდინარე მოვლენები აჩვენებს, რომ თანამშრომელთა შრომითი პირობების არსებითი გაუარესების პროცესები მხოლოდ 70-მდე თანამშრომელს არ უკავშირდება და მაუწყებლის მენეჯმენტმა ანალოგიური მიზნის მქონე სხვადასხვა პროცესი საზოგადოებრივი რადიოსა და მაუწყებლის პროექტების “საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გადაცემების კვლევა“ და „მედიის მონიტორინგი და ანალიზი“ თანამშრომლების მიმართ სექტემბრამდე დაიწყო.  2018 წლის აგვისტოს ბოლოდან რადიოში დაიხურა გადაცემები და გამოცხადდა კონკურსი ახალი საეთერო სეზონისთვის გადაცემების შესარჩევად. ჩვენთვის  ბუნდოვანია თუ რატომ არ ხდება რადიოში დღეს არსებული ადამიანური რესურსის გამოყენება აღნიშნული გადაცემებისთვის და კონკურსში, გარეშე პირების გამარჯვების შემთხვევაში რა გადაწყვეტილება იქნება მიღებული არსებულ თანამშრომლებთან  მიმართებაში.
საზოგადოებრივ მაუწყებელში, გამჭვირვალე და თანმიმდევრული შრომის პოლიტიკის არარსებობა და მიღებული გადაწყვეტილებების დაუსაბუთებლობა ზრდის მენეჯმენტის  თვითნებური მოქმედების რისკს. ამასთან, მაუწყებელში მსგავსი ხასიათის ოპტიმიზაციის დასაბუთებულობის მიმართ შეკითხვებს აჩენს ის გარემოებაც, რომ მოქმედი დირექტორის, ვასილ მაღლაფერიძის არჩევის შემდეგ, საზოგადოებრივ მაუწყებელში უკონკუროსოდ დასაქმდა ათეულობით ადამიანი მათ შორის, ბიძინა ივანიშვილის ოჯახის კუთვნილი ტელევიზიების, GDS-ისა და “მეცხრე არხის” ყოფილი თანამშრომლები.
ამასთან, მივიჩნევთ, რომ ცხადად პრობლემურია, სამუშაო გრაფიკის ცვლილებასთან დაკავშირებით 70-მდე თანამშრომლის მიმართ გაკეთებული შეთავაზება. კერძოდ, შეთავაზების მიმღებ თანამშრომელთა დიდ ნაწილს გააჩნია განუსაზღვრელი ვადით დადებული შრომითი ხელშეკრულება. შეთავაზების თანახმად, წინასწარ, ხელშეკრულებით ფიქსირებული თვიური ანაზღაურების ნაცვლად, შეთავაზებაზე თანხმობის შემთხვევაში თანამშრომლები იმუშავებენ საჭიროების შემთხვევაში გამოძახების პრინციპით, ხოლო მათი ანაზღაურება დამოკიდებული იქნება მათ მიერ შესრულებულ დღიურ საქმიანობაზე.  თუმცა, შეთავაზება არ განსაზღვრავს თვის მანძილზე სამუშაო საათების იმ მინიმალურ რაოდენობას, რომლის ფარგლებშიც გარანტირებულად მოხდება თანამშრომელთა გამოძახება. აღნიშნული პირობა უშვებს შესაძლებლობას ხელშეკრულების არსებობის მიუხედავად, თანამრომელთა მიმართ სამუშაოს შესრულების დავალება საერთოდ არ მოხდეს, რაც გულისხმობს რომ თანამშრომელი საერთოდ ვერ მიიღებს ანაზღაურებას.
მითითებული შეთავაზება განსაკუთრებით დამაზიანებელია იმ გარემოების გათვალისწინებით, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომლებს არა აქვთ უფლება პარალელურად ასრულებდნენ ანაზღაურებად სამუშაოს სხვა მაუწყებელთან.P0FP შესაბამისად იმ პირობებში, როდესაც ისინი საზოგადოებრივი მაუწყებლისგან გამოძახების მოლოდინის რეჟიმში იქნებიან, მათ შესაძლებლობა არ ექნებათ თავისუფალ პერიოდში დასაქმდნენ სხვა მაუწყებელთან და ამ გზით მიიღონ ალტერნატიული შემოსავალი, რაც ფაქტობრივად თანამშრომლებს სტაბილური შემოსავლის წყაროს მოპოვების გარეშე ტოვებს.
შედეგად, სრულიად არასამართლიანი და არაგონივრული შეთავაზების გათვალიწინებით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომლების დიდი ნაწილი იძულებული იქნება არ დათანხმდეს შეთავაზებას ან/და პირადი განცხადების საფუძველზე შეწყვიტოს შრომითი ხელშეკრულება, რაც ფაქტობრივად მათი გათავისუფლების/სამუშაოზე უარის თქმის შედეგს დააყენებს.
ამასთან, მივიჩნევთ, რომ მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტის მიდგომა დასაქმებულებისა და პროფესიული კავშირის მიმართ, რაც პროცესის გაუმჭვირვლობასა და სათანადო კომუნიკაციის დეფიციტში  გამოიხატება. არაერთი წერილობითი მოთხოვნის მიუხედავად მაუწყებლის მენეჯმენტი დღემდე  არ პასუხობს თანამშრომლებისა და პროფესიული კავშირის წერილობით მიმართვებს მიმდინარე ე.წ. ოპტიმიზაციის პროცესთან დაკავშირებით, რაც გარდა უკანონობისა, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტის გაუმჭვირვალე მუშაობაზე მიუთითებს.
საზოგადოებრივ მაუწყებელში შექმნილი მძიმე ვითარების გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ:
საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს:
- დაუყოვნებლივ მოიწვიოს საბჭოს რიგგარეშე სხდომა მაუწყებელში მიმდინარე ე.წ ოპტიმიზაციის პროცესის საფუძვლიანობის შემოწმების მიზნით და ყველა დაინტერესებული ჯგუფისათვის უზრუნველყოს ღია და მონაწილეობითი პროცესი;
- დაუყოვნებლივ, გადაწყვეტილებით მოითხოვოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორისგან მაუწყებლის შრომითი პოლიტიკის დოკუმენტების, მათ შორის საშტატო განრიგის და თანამშრომელთა თანამდებობრივ სარგოების განმსაზღვრელი დოკუმენტების შემუშავება და უახლოეს ვადებში უზრუნევლყოს მისი დამტკიცება.
საზოგადოებრივ მაუწყებლის მენეჯმენტს:
- არსებული ვითარების გათვალისწინებით, შეაჩეროს ე.წ. ოპტიმიზაციის მიმდინარე პროცესი და ასეთი საჭიროების შემთხვევაში, ის წარმართოს გამჭვირვალე და ინკლუზიური პროცესის ფარგლებში, სადაც უზრუნველყოფილი იქნება დასაქმებულთა, პროფესიული კავშირებისა და დაინტერესებული საზოგადოებრივი ჯგუფების მონაწილეობა;
- შეიმუშავოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის განჭვრეტადი და თანმიმდევრული  შრომითი პოლიტიკა, რაც გულისხმობს  საშტატო განრიგების, სახელფასო რანჟირების პოლიტიკის, თანამშრომელთა სამუშაო აღწერილობების დამტკიცებასა და თანამშრომელთა შეფასების სისტემის დანერგვას.

NGOS ASSESSMENT REGARDING THE DETERIORATION OF WORKING CONDITIONS OF EMPLOYEES OF THE PUBLIC BROADCASTER
2018-09-09 10:05
At the end of August 2018, before the launch of a new broadcasting season in the Georgian Public Broadcaster, the Management of the Broadcaster sent to dozens of employees a new offer regarding their labour conditions, with the deadline for submission of answers until September 4. According to the terms put forward by the Broadcaster’s Management, the employment contracts signed with the employees would be terminated in case of refusal to the offer. The Management's decision was followed by the protest of the employees and the Public Broadcaster's trade union, which has been in action to this day, as the employees, despite a number of attempts to communicate with the Management, have failed to find out the reasons for deteriorating of their labor conditions, which virtually means their dismissal.
Later, only after the sharp criticism of public which followed the Management’s decision, the Public Broadcaster made a public statement concerning the ongoing changes.
The Management of the Public Broadcaster declared: "It has been revealed that work graphs / shifts established during the past years ineffectively and unfairly distributed the workload of the employees. As a result, the excessive number of employee groups has accumulated which do not correspond to the needs of programs and significantly increase the human resources”. “The new season (2018/2019) of the Broadcaster was planned with defining the relevant workforce." "Working groups of particular projects have been staffed; workload of employees and shifts has been defined." Moreover, the Management's decision was evaluated as a process of optimization at the meeting with the employees.
We believe that the statement of the GPB Management and its decision rendered regarding dozens of employees raises a number of serious doubts in terms of reasoning and lawfulness of the Management’s decision, as well as the fairness of the labor policy existing in the Public Broadcaster.
Over the years, the absence of a consistent and transparent labor policy in the Public Broadcaster, which is the structural problem of the GPB and the responsibility of the present management, has become a matter of sharp criticism. In particular, despite repeated requests, the Broadcaster does not maintain a staff schedule, staff assessment and payroll ranking systems; the Broadcaster does not have human resources management policy and a person responsible for working in this direction.
Therefore, under the condition of the absence of a foreseeable labor policy and staff assessment system, it is absolutely unclear what criteria the selection of the employees was based on who received offers from the Management on a significant deterioration of their labor conditions. Furthermore, the events ongoing in the Public Broadcaster show that material deterioration of working conditions does not apply to only approximately 70 employees, but the Broadcaster's management had started different processes with the same objective regarding the employees of Public Radio and the GPB TV projects "Study of Public-Political Programs" and "Media Monitoring and Analysis" prior to September. At the end of August 2018, the programs were closed down in the radio and a competition was announced for selection of programs for a new season. It is unclear why the existing human resources in the radio are not used for these programs and if new candidates win the competition, what decision will be taken regarding the existing staff.
The absence of a transparent and consistent labor policy in the Public Broadcaster and the unsubstantiated decisions made increases the risk of arbitrariness of the Management. Besides, the questions concerning relevant reasoning of the optimization process in the Broadcaster have also been raised by the fact that after the election of Vasil Maghlaperidze, the present GPB Director, several dozens of persons have been employed by the Public Broadcaster without a competition, including former employees of the televisions belonging to Bidzina Ivanishvili's family, namely GDS and "Ninth Channel".
Thus, we believe that the offer made to approximately 70 employees regarding the change of work schedule is obviously problematic. In particular, most of the employees who received the offer have labor agreements with the GPB concluded for an indefinite period. According to the offer, in the event of consent to the offer, employees will be able to work on call i.e. if required, and their remuneration will depend on their daily activities rather than on the fixed monthly compensation as envisaged by their labour contracts. However, the offer does not specify the minimum number of working hours per month within which the employees will be guaranteed to receive a call. This condition allows the possibility that, despite having a signed labor contract, employees may not be offered a work assignment at all, which means that the employee will not receive any remuneration.
The offer is particularly harmful if we consider the fact that the Public Broadcaster's employees are not allowed to perform paid work simultaneously for other competitor broadcasters. Therefore, while expecting a call from the Public Broadcaster, the employees will not be able to seek an employment in other broadcasters during their stand-by period and earn an alternative income in this way, which virtually means leaving the employees without a source of stable income.
Consequently, based on the completely unfair and unreasonable offer, a large part of the Public Broadcaster's employees will be forced not to consent to the offer and / or terminate the labor agreement on the basis of a personal application, which will actually result in their dismissal / refusal to the job.
In addition, we consider that the attitude of the Public Broadcaster’s Management towards their employees and the trade union is a serious problem, which is expressed in the lack of transparency of the process and absence of proper communication. Notwithstanding the numerous written appeals, the GPB Management has not answered any written applications of the employees and trade union with respect to the so-called optimization process, which, besides the unlawfulness, indicates the non-transparent activities of the GPB Management.
In the light of the difficult situation in the Public Broadcaster, we urge:
The Board of Trustees of the GPB:
- Summon immediately an extraordinary session of the Board in order to examine the grounds and reasons of the so-called optimization process in the Public Broadcaster and ensure an open and participatory process for all interested groups;
- Immediately, based on a resolution, require from the Director General of the Public Broadcaster to develop and prepare labor policy documents, including the staff schedule and payroll defining documents and approve them in the shortest possible period of time;
The Management of Public Broadcaster:
- With the current situation in mind, suspend the so-called optimization process and, if necessary, conduct it in a transparent and inclusive manner ensuring the participation of the employees, trade unions and interested public groups;
- Develop a foreseeable and consistent labor policy of the Public Broadcaster, which means introduction of a staff schedule, payroll ranking policy, approval of employee job descriptions and employee assessment system.