2022 წლის შუალედური არჩევნების მოკლევადიანი სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში, საია საზოგადოებას კენჭისყრის მიმდინარეობის შესახებ 12 საათის მდგომარეობით არსებულ ინფორმაციას აცნობს. დამკვირვებლების მოწოდებულ მასალებზე დაყრდნობით, წარმოგიდგენთ ინფორმაციას ძირითადი ტენდენციების შესახებ, რომლებიც გამოვლინდა უბნის მოწყობის, უბნის გახსნის და კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობის დროს, ასევე უბნების პერიმეტრზე.
საარჩევნო უბნების უმრავლესობა დროულად გაიხსნა. გამონაკლისია ორი უბანი, ბათუმის 23-ე და 76-ე უბნები, სადაც ვერიფიკაციის აპარატს ტექნიკური პრობლემა შეექმნა. თუმცა, იგი მალევე აღმოიფხვრა და ამომრჩევლებს, 08:16 წუთზე, ორივე უბანზე, შეეძლოთ ხმის მიცემა. Რამდენიმე უბანზე დაირღვა საარჩევნო უბნების მოწყობის წესი, რადგან ამომრჩეველთა რაოდენობა 1500-ს აჭარბებდა.
კენჭისყრის მიმდინარეობისას შეინიშნებოდა ხალხმრავლობა როგორც უბნების შიგნით, ასევე მის გარეთ. უბნების შიგნით სიმჭიდროვე (მაგ. 58-ე, 78-ე, მე-100 და 104-ე უბნებზე), ძირითადად, გამოწვეული იყო უბნის სივიწროვით და კომისიების წევრებისა და დამკვირვებლების დიდი რაოდენობით. ეს არ იძლეოდა სრულფასოვნად დაკვირვების შესაძლებლობას.
Ცალკეულ უბნებზე დაფიქსირდა რიგები უბნის შესასვლელთან. Საიას დამკვირვებლებმა 100-ე და 76-ე უბნებთან დააფიქსირეს სამარშრუტო ტაქსები, რითაც ხდებოდა ამომრჩეველთა უბნებზე გადმოყვანა.
უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე დაფიქსირდა აგიტაციის მცდელობის 2 შემთხვევა:
- მე-100 უბანთან უბნის ტერიტორიაზე უცნობმა პირმა მოუწოდა ამომრჩეველს, შემოეხაზა 41. საიას დამკვირვებლის შენიშვნის შემდეგ, ამ პირმა დატოვა ტერიტორია;
- 104-ე უბანზე შესულ ამომრჩეველს ხელში ეჭირა სპეციალურად დაბეჭდილი სააგიტაციო მასალა, რომელზეც პარტია „ნაციონალური მოძრაობის” რიგითი ნომრის გასწვრივ ეწერა “ომის პარტია”, ხოლო ბიულეტენის ინსტრუქციის ადგილზე იყო მოწოდება, რომ ამომრჩეველს “გაეფერადებინა” ქართული ოცნების კანდიდატის - რამაზ ჯინჭარაძის გასწვრივ არსებული წრე. სავარაუდოდ, ამომრჩეველებს ეს სააგიტაციო მასალა პერიმეტრზე დაურიგდათ. თავმჯდომარის რეაგირების შედეგად, დარღვევა აღმოიფხვრა.
პერიმეტრის რეგულაციების დარღვევაზე რეაგირების მიზნით, საიამ ორ შემთხვევაში მიმართა სამართალდამცავ პირებს:
- 77-ე უბნიდან 10 მეტრში მობილიზებული იყვნენ პირები. Პოლიცია დროულად გამოცხადდა ადგილზე, თუმცა, სამართალდარღვევის ოქმი არ შეადგინა, რადგან, მისი განმარტებით, ადგილზე შეკრებილ პირებს უბანზე ყოფნის უფლებამოსილება ჰქონდათ და მათ ვერ დააჯარიმებდა. ნების კონტროლის რეგულაციები ადამიანების შეკრებაზე უნდა გავრცელდეს, მათ შორის კენჭისყრის შენობაში უფლებამოსილი პირების გარეთ შეკრებაზეც, თუ ისინი იკრიბებიან, ფიზიკურად აფერხებენ ან აღრიცხავენ ამომრჩევლებს;
- მე-100 უბანთან დაფიქსირდა შეკრების შემთხვევა. Საიას დამკვირვებელმა იქვე მდგომ პოლიციელებს შეატყობინა. პოლიციის რეაგირების შედეგად, ეს პირები დაიშალნენ.
საიამ ამ დრომდე 2 შენიშვნა დააფიქსირა:
- მე-100 უბანზე კომისიის წევრებმა დატოვეს უბანი;
- 90-ე უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელმა უბანზე დაუშვა ამომრჩეველი, რომელსაც უკვე ჰქონდა მარკირება გავლილი და ხმაც ჰქონდა მიცემული ამავე უბანზე. ეს დარღვევა თავმჯდომარის რეაგირების შედეგად აღმოიფხვრა.
ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების პროცესში დაფიქსირდა შემდეგი ხარვეზი - სპეციალურ ბიულეტენზე მარკერით გაფერადების შედეგად სითხე გადადის გვერდის უკანა მხარეს. კონვერტში ბიულეტენი, ხშირად, სრულად არ არის მოთავსებული, უკანა გვერდზე გადასული მონიშნული რგოლის მდებარეობის მიხედვით, შესაძლებელია, გაირჩეს შემოხაზული კანდიდატი, განსაკუთრებით იმ პირობებში როდესაც სულ 2 კანდიდატია. საიას დამკვირვებლებმა 77-ე, 78-ე, მე-100 და 104-ე უბნებზე კომისიის წევრებს მიუთითეს, რომ გააფრთხილონ ამომრჩევლები, რათა ხმის დაფიქსირებამდე, სათანადოდ მოათავსონ ბიულეტენი კონვერტში.
საიას სადამკვირვებლო მისია კენჭისყრის დღეს:
2022 წლის 2 აპრილს საია სრულად დააკვირდება ბათუმის საკრებულოს 79.04 მაჟორიტარულ ოლქში გასამართ შუალედურ არჩევნებს.
არჩევნების დღეს საიაში მუშაობს ცხელი ხაზი ნებისმიერი მოქალაქისთვის, რომელსაც სურს, მიიღოს სამართლებრივი დახმარება საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ. დღის განმავლობაში, იმუშავებს საიას რუსთავის ოფისიც.
ცხელი ხაზის ნომერია: 577 07 05 67
Რუსთავის ოფისის ნომერი: 577 07 05 26
არჩევნების დღის დაკვირვების მიმდინარეობის შესახებ, საია, დღის განმავლობაში მიაწვდის ინფორმაციას საზოგადოებას.

Georgian Young Lawyers’ Association within the framework of the Short-term Observation Mission provides the public with information on the observation results of the Batumi Sakrebulo by-elections as of 12 PM. The information provided by GYLA’s observers mainly concerns issues related to the arrangement and opening of the polling stations, the beginning and development of the voting procedure within the polling stations and on the outer perimeter.
Most of the polling procedures at almost all precincts started on time. An exception was Batumi #23 and #76 precincts, where verification machines had some technical problems. However, they were soon resolved and from 08:16, voters were able to cast their votes at both of the polling stations. At some precincts, regulations for establishing polling stations were violated, as the total number of registered voters exceeded 1500.
Some of the precincts were overcrowded both inside and outside of the polling stations, which was mainly caused by the lack of space and a large number of commission members and observers (e.g., #58, #78, #100, #104). These conditions hindered a proper observation process.
There were long queues at the entrances to some polling stations. GYLA’s observers also noticed minibuses near #100 and #76 precincts, which were used to transport voters to the stations.
Two attempts of agitation occurred in the adjacent areas of the polling stations:
• At the #100 polling station, an unknown person appealed to the citizen to vote for 41. Following a remark by the GYLA observer, this person left the territory of the station.
• At #104 precinct, a voter carried a specially printed agitation material, on which was written “War Party” next to the serial number of the UNM. In addition, a box with instructions called for “coloring” a circle next to Ramaz Jindzharadze, the candidate of the Georgian Dream. Presumably, this agitational material was distributed at the outer perimeter of the polling station. After the appropriate reaction of the chairman of the commission, the violation was removed.
In order to respond to the irregularities on the perimeter, GYLA’s observers called law enforcement two times.
• At #77 precinct, crowds gathered within 10 meters of the polling station. The police arrived on time; however, they did not file administrative offense protocol. The reason given for this decision was that the people present were all authorized to attend the voting processes at the polling station. The rules on the control of voters' will should apply to all citizens, including the authorized ones, if they gather, obstruct the free movement of voters, or/and record their data.
• The crowd was also mobilized at the #100 precinct. GYLA’s observer informed a policeman standing nearby about it. The crowd dispersed after the policeman`s remarks.
For now, GYLA submitted 2 remarks:
• At the #100 precinct, commission members left the polling station;
• At #90 precinct, a commission member who was regulating the flow of voters allowed a voter to enter who had already cast his ballot and had been inked accordingly. This violation was resolved after the chair of the commission intervened.
Several deficiencies were identified in relation to the proper functioning of electronic voting technologies. In particular, after colorizing a checkbox on the ballot paper, color stains were leaked on the back of the sheet. Since the bulletin is not always fully inserted in the envelope and some parts stay visible, it is possible to identify which candidate was elected based on the location of the stain, which is even easier when there are two candidates in total. GYLA’s observers at precincts #77, #78, #100, and #104 advised commission members to instruct voters to properly place the ballot in the envelope before casting the vote.
GYLA`s election observation mission on the voting day
The Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) on April 2, 2022, will fully observe the by-elections in the 79.04 majoritarian districts of Batumi Sakrebulo.