​საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან ისევ გრძელდება რუსული კანონის წინააღმდეგ მშვიდობიანი დემონსტრაციის რეპრესიული მეთოდებით დაშლის მცდელობა, რაც მიზნად ისახავს გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების მუხტის შესუსტებას
2024-04-16 15:51
საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან ისევ გრძელდება რუსული კანონის წინააღმდეგ მშვიდობიანი დემონსტრაციის რეპრესიული მეთოდებით დაშლის მცდელობა, რაც მიზნად ისახავს გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების მუხტის შესუსტებას. ადგილი აქვს აქტიური სპეციალური საშუალებების ყოველგვარი ფაქტობრივი საფუძვლის გარეშე საერთაშორისო სტანდარტის დარღვევით გამოყენებას ახლო მანძილიდან. კერძოდ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო (21:55) მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ აქტიური სპეციალური საშუალებების: სავარაუდოდ, წიწაკის სპრეის გამოყენება, რათა დემონსტრანტებს დაეტოვებინათ პარლამენტის უკან მიმდებარე ტერიტორია. როგორც ირკვევა, წიწაკის სპრეი ახლო მანძილიდან, სახის არეში დამიზნებით გამოიყენებოდა. ვითარებას მნიშვნელოვნად ამძაფრებს ის, რომ, გავრცელებული ინფორმაციით, ადმინისტრაციული წესით დაკავებული და ნაცემია რამდენიმე აქტივისტი.
- შეწყვიტოს მშვიდობიანი აქციის მონაწილეების მიმართ აქტიური სპეციალური საშუალებების გამოყენება;
- მისცეს აქციის მშვიდობიან მონაწილეებს აქციის გაგრძელების შესაძლებლობა, და ინციდენტურ გადაცდომებზე, ასეთის არსებობის შემთხვევაში, იმოქმედოს მხოლოდ ინდივიდუალური ღონისძიების ფარგლებში, რადგან აქცია ითვლება მშვიდობიანად მანამ, სანამ მისი სრული უმრავლესობა ინარჩუნებს ასეთ სახეს.
- სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა მყისიერად დაიწყოს გამოძიება და ჩაატაროს ყველა საჭირო საგამოძიებო მოქმედება, რათა გამოვლინდეს და რეაგირება მიეცეს სამართალდამცავთა მიერ ძალის გადამეტების ყველა ფაქტს.
- სახალხო დამცველმა მოინახულოს დაკავებულები და საზოგადოებას აცნობოს მათი ჯანმრთელობისა და უფლებრივი მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია.

The Georgian authorities continue their repressive efforts to disrupt the peaceful demonstration against the Russian law, with the aim of undermining freedom of expression and assembly
2024-04-16 15:51
The Georgian authorities continue their repressive efforts to disrupt the peaceful demonstration against the Russian law, with the aim of undermining freedom of expression and assembly. Active special means are being used without any factual basis and in violation of international standards, particularly at close range. At 21:55, the Ministry of Internal Affairs began using active special means against peaceful demonstrators, likely employing pepper spray to disperse them from the vicinity behind the Parliament. As it turns out, the pepper spray was used at close range, targeting the face. The situation is significantly aggravated by the fact that, according to reports, several activists have been detained and beaten administratively.
We call on the Ministry of Internal Affairs to:
- Cease the use of active special means against participants of the peaceful protest.
- Allow the peaceful participants of the rally to continue without interruption, and address any incidents or violations within the context of the individual event only if necessary. The rally should be considered peaceful as long as the majority of participants choose this form of expression.
- The Special Investigation Service should promptly launch an investigation and undertake all necessary investigative actions to identify and address any instances of excessive force by law enforcement officers.
- The public defender should visit the detainees to assess their health and legal status, and then inform the public accordingly.