არასამთავრო ორგანიზაციებმა სასამართლო სისტემაში განვითარებული მოვლენებისადმი პროტესტის ნიშნად ანგარიშის პრეზენტაციაზე უარი თქვეს, ისინი დისკუსიის საპარლამენტო ფორმატში გადატანას და სწრაფ რეფორმებს მოითხოვენ
2017-06-01 12:16
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს 30 მაისს საზოგადოებისთვის უნდა წარედგინათ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მონიტორინგის რიგით მეხუთე ანგარიში.[1] თუმცა, სასამართლო სისტემაში შექმნილი ვითარების საპასუხოდ, პროტესტის ნიშნად, მათ ანგარიშის პრეზენტაციაზე უარი განაცხადეს.
არასამთავრობო ორგანიზაციების განმარტებით, მონიტორინგის ანგარიშები მუდმივად აჩვენებს, რომ იუსტიციის საბჭო მის ხელთ არსებულ ძალაუფლებას იყენებს არა მართლმსაჯულების ინტერესების დასაცავად, არამედ - მის საწინააღმდეგოდ.  რეფორმაზე პასუხისმგებელი უწყების - იუსტიციის სამინისტროსა და საკანონმდებლო ხელისუფლების უმოქმედობა და მათ მიერ გატარებული არასაკმარისი ცვლილებები, საბჭოს სრული თვითნებობის შესაძლებლობას აძლევს, რასაც სასამართლო სისტემა კრიზისში შეჰყავს. თუმცა, ამ ყველაფერზე ეფექტური რეაგირება ხელისუფლების მხრიდან არ ჩანს.
ხელისუფლების მიერ ხშირად გახმოვანებული მესიჯი, რომ სასამართლოს სრულყოფილ რეფორმას დრო სჭირდება, მაგრამ მთვარია, რომ ის სწორ გზაზე დგას, წარმოადგენს პასუხისმგებლობისგან გაქცევას და შეცდომაში შეყვანას. სასამართლო რეფორმა საქართველოში არ დგას სწორ გზაზე, რეფორმის აქამდე განხორციელებულმა „სამმა ტალღამ“ რეალურად ხელშესახები შედეგი ვერ მოიტანა.[2] ადამიანები, რომლებსაც არ გააჩნიათ კომპეტენცია და ნდობა საზოგადოების თვალში ისევ ბრუნდებიან სასამართლო სისტემაში, ამჯერად - უვადოდ, და მეტიც -  იკავებენ მაღალ ადმინისტრაციულ პოზიციებს. კვლავ ხდება სასამართლოს მართვის სადავეების ერთი ჯგუფის ხელში თავმოყრა და მართლმსაჯულების დახურულ, კორპორატიულ უწყებად ქცევა. მოვლენათა ასეთი განვითარება მხოლოდ პოლიტიკური ხელისუფლების მხარდაჭერითაა შესაძლებელი.
აქვე, ორგანიზაციებმა აღნიშნეს, რომ არასათავრობო სექტორი წლებია აქტიურად და კონსტრუქციულ რეჟიმში მუშაობს სასამართლო სისტემის პრობლემურ საკითხებზე. მაგალითდ, ისინი აქტიურად მონაწილეობდნენ კონსტიტუციის გადასინჯვის პროცესში შესაბამის კომისიაში და არაერთი რეკომენდაცია თუ მოსაზრება წარადგინეს, მათ შორის, სასამართლო ხელისუფლების თავზე;[3] ასევე, უცხოელ ექსპერტებთან და სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად. სწორედ მათი აქტიური ჩართულობით მომზადდა და დამტკიცდა სასამართლო სისტემის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რომელიც საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებაა.
თუმცა, სისტემაში არსებული კრიზისიდან გამომდინარე, რაც კიდევ ერთხელ ცხადყო ბოლო დღეებში განვითარებულმა მოვლენებმა (იუსტიციის საბჭოს მიერ ბოლო პერიოდში მიღებულმა თვითნებურმა გადაწყვეტილებებმა, რომლებიც მიმართულია სისტემაზე სრული კონტროლის დასაწესებლად ერთი ჯგუფის მიერ, რასაც საბჭო ცდილობს მოასწროს, სანამ რამდენიმე დღეში მისი წევრების უმრავლესობას უფლებამოსილება ამოეწურება, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გასაგზავნი კანდიდატების შესარჩევმა კონკურსმა)  ორგანიზაციები დაარწმუნა, რომ მონიტორინგის ანგარიშის წარმოდგენა მორიგი აქტივობის სახით, არაადეკვატურია.
საია და საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქრთველო გააგრძელებენ საბჭოს მონიტორინგს და იმ პრობლემებზე და გამოწვევებზე აქტიურად საუბარს, რაც დგას სასამართლოს წინაშე. თუმცა, აქვე კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს და მოითხოვს შეიქმნას საპარლამენტო ფორმატი სასამართლო სისტემაში არსებულ კრიზისებზე ღიად სასაუბროდ და საჩქაროდ დაიწყოს მუშაობა რეფორმის სრულყოფილ პაკეტზე. კოალიცია მზად არის აქტიურად ჩაერთოს ამ პროცესში და ერთად ვიმუშავოთ ყველა იმ ცვლილების მომზადებაზე, რაც სასამართლო სისტემის გაჯანსაღებას შეუწყობს ხელს და აამაღლებს მის მიმართ საზოგადოების ნდობას“.
[1] საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა (საია) და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) მხარდაჭერით, 2012 წლის მარტიდან ყოველწლიურად ახორციელებს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის მონიტორინგს. ანგარიშები მოიცავს იმ მნიშვნელოვან და ამავე დროს პრობლემურ საკითხებს, რაც მწვავედ დგას სასამართლო ხელისუფლების წინაშე. ანგარიშის სრული ტექსტი ხელმისაწვდომია: https://gyla.ge/files/news/2006/MONITORING%20REPORT%20OF%20THE%20HIGH%20COUNCIL%20OF%20JUSTICE%20%20N%205%20GEO%20(3).pdf
[2] 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ახალმა ხელისუფლებამ მისი მმართველობის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს მიზნად სასამართლო ხელისუფლების პოლიტიკური გავლენებისგან განთავისუფლება და მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა გამოაცხადა, თუმცა რეფორმების განხორციელების პროცესმა ცხადყო რომ ხელისუფლებამ ვერ გამოავლინა მტკიცე და  პოლიტიკური ნება სასამართლო სისტემაში რეალური და თანმიმდევრული ცვლილებების განსახორციელებლად. პრინციპულ საკითხებთან დაკავშირებით ხელისუფლება თანდათანობით დათმობებზე წავიდა მოსამართლეთა კორპუსის დომინანტ/გავლენიან ჯგუფთან.
სასამართლო სისტემის რეფორმის ე.წ. მესამე ტალღის საკანონმდებლო ცვლილებების მიღება თითქმის 2 წლის მანძილზე ჭიანურდებოდა. ცვლილებების განხილვის პროცესში არაერთხელ შეიცვალა კანონპროექტების შინაარსი, ხშირად - შესაბამისი საჯარო განხილვების გარეშე.
საბოლოოდ, სასამართლო სისტემის რეფორმის „მესამე ტალღის” კანონპროექტების შინაარსი მნიშვნელოვნად გაუარესდა და რიგი მიმართულებებით გათვალისწინებულ პროგრესულ ცვლილებებზე ხელისუფლებამ ბოლო წუთებში უარი თქვა.
[3] კოალიციამ დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის ვენეციის კომისიას გაუგზავნა დოკუმენტი, რომელიც მოიცავს კოალიციის მოსაზრებებს სასამართლო ხელისუფლების თავზე კონსტიტუციის ახალ პროექტში, 29.05.2017. დოკუმენტი ხელმისაწვდომია:  http://coalition.ge/index.php?article_id=153&clang=0

In protest of the developments in the judicial system, NGOs refuse to present their report and demand that issues in the judicial system be addressed in the parliamentary format and prompt reforms be implemented
2017-06-01 12:16
On May 30, Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International – Georgia were scheduled to hold a presentation of their fifth report of monitoring the High Council of Justice of Georgia (HCoJ)[1] but in protest of the situation in the judicial system they refused to present the report.
The NGOs explained that monitoring reports constantly suggest that the HCoJ uses its powers against the interests of justice, instead of protecting them. Failure of the Ministry of Justice, the entity responsible for the reform, and the legislative authorities to act, and inadequacy of changes that they have made grants the HCoJ absolute arbitrariness, which has led to a crisis in the judicial system. However, the authorities are failing to take effective measures in response to all this.
The authorities often state that a comprehensive reform of the judiciary requires time and the important thing is that the reform is on the right track, which is misleading and a way to escape from responsibility. The judiciary reform in Georgia is not on the right track and the three waves of the reform that have been implemented so far have not resulted in any tangible results.[2] Individuals not trusted by public and viewed as incompetent are returning back to the judicial system and this time – permanently; moreover, they are appointed to high administrative positions. The reins of the judiciary continue to be concentrated into the hands of a single group, transforming the judiciary into a closed corporate system. Such developments can only take place if they are supported by the political authorities.
NGOs also noted that for many years the civil sector has been actively and constructively working on problematic issues of the judiciary. For instance, they actively participated in the process of revision of the Constitution under the relevant commission and provided many recommendations and opinions, including about the chapter on the judiciary,[3] and together with foreign experts and representatives of the judicial authority. The strategy and the action plan for the judicial system – a committment undertaken under Georgia’s Association Agreement with the EU - was developed and approved with their active involvement.
However, in view of the crisis that exists in the judicial system, as clearly illustrated once again by the developments over the last few days (recent arbitrary decisions made by the HCoJ to allow a single group to exercise control over the judiciary, which the Council is trying achieve before term of office of majority of its members expire in a few days, as well as the competition for the selecton of candidates for vacant position of the Georgia-nominated judge to the European Court of Human Rights) led the organizations to believe that the presentation of the monitoring report as another activity would have been inadequate.
GYLA and Transparency International – Georgia continue to monitor the Council and to actively address the problems and challenges faced by the judiciary. However, the Coalition urges the Parliament of Georgia to create a parliamentary format for addressing the crisis in the judicial system and to immediately start working on a comprehensive package of reforms. The Coalition is ready to actively engage in the process and to cooperate for preparing all changes that will promote a healthy judicial system and increase public trust in the judiciary.
[1] Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) and Transparency International – Georgia, with support from the United States Agency for International Development (USAID) and the East-West Management Institute (EWMI) have been implementing monitoring of the HCoJ performance since 2012. Reports of the monitoring provide important problematic issues faced by the judiciary. The full report can be accessed here: https://gyla.ge/files/news/2006/MONITORING%20REPORT%20OF%20THE%20HIGH%20COUNCIL%20OF%20JUSTICE%20%20N%205%20ENG%20(3).pdf
[2] The new government that came into power following the 2012 parliamentary elections announced that it would focus on liberating the judiciary from political influences and ensuring independence of judges. However, the process of implementation of these reforms makes it clear that the government failed to show a strong political will for any meaningful and consistent changes in the judicial system. It gradually made concessions about principal issues to influential groups that dominate the judicial corps.
Adoption of legislative amendments for the so-called Third Wave of the judicial reform was delayed for almost two years. During parliamentary discussions, numerous changes were made in the draft laws, often without public discussions.
Eventually, the contents of the draft laws for the Third Wave of the judicial reform greatly deteriorated and the authorities rejected a number of progressive changes at the last minute.
[3]The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary sent a document to the Venice Commission summarizing its views about the judiciary chapter in the new Constitutional draft, 29.05.2017, available at http://coalition.ge/index.php?article_id=153&clang=0