ტაბულას ჟურნალისტებზე თავდასხმის ფაქტზე გამოძიება არასწორად მიმდინარეობს
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ტაბულას ჟურნალისტებსა და ყოფილ ჟურნალისტს (ირაკლი კიკნაველიძეს, ლევან სუთიძეს, ნინო მაჭარაშვილსა და ავთო ქორიძეს) რამდენიმე პირი თავს დაესხა და მიაყენა ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა, დააზიანა რესტორნის ინვენტარი. ტაბულას წარმომადგენლების თქმით, ინციდენტი მოხდა 2016 წლის 12 იანვარს, თბილისში, კოტე აფხაზის ქუჩაზე მდებარე რესტორან ჭაშნაგირში. ირაკლი კიკნაველიძის თქმით, თავდამსხმელები მოტივად „ტაბულას მიერ ეკლესიის გინებას“ ასახელებდნენ. რესტორანში მყოფმა ერთ-ერთმა პირმა შეძლო მოკლე ვიდეოს გადაღებაც, სადაც ჩანს გარკვეული არეულობა რესტორნის შიგნით.
განმცხადებლის თქმით, ჟურნალისტებმა მიმართეს პოლიციას გამოძიების მოთხოვნით. შსს-მ განაცხადა, რომ გამოძიება დაწყებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლით, რაც გულისხმობს ცემის დანაშაულს. თუმცა, განმცხადებლების მიერ მითითებული გარემოებები წარმოადგენს საფუძველს, რომ საქმის დაკვალიფიცირება მოხდეს სისხლის სამართლის კოდექსის 239-ე მუხლით, რომელიც ითვალისწინებს ხულიგნობის დანაშაულს.
ასევე აღსანიშნავია, რომ 13 იანვარს ტაბულას წარმომადგენელი დაუკავშირდა შსს-ს საიდანაც მას აცნობეს, რომ არანაირი სიახლე არ არის გამოძიების პროცესში. უცნობია ამ დროისთვის დაიკითხა თუ არა თვითმხილველები და განხორციელდა თუ არა სხვა აუცილებელი საგამოძიებო მოქმედებები.
მიუღებელია პარლამენტის ვიცე-სპიკერის მანანა კობახიძის განცხადება, სადაც ის უარყოფს  ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობისათვის უკანონოდ ხელის შეშლის დანაშაულის შესაძლო ჩადენას, რაც გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლით. როგორც აღინიშნა, დაზარალებულებმა თავდასხმის მოტივად სწორედ ტაბულას საქმიანობა მიუთითეს. შესაბამისად, არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ტაბულას ჟურნალისტებზე თავდასხმა მიმართული იყო სწორედ მათი ჟურნალისტური საქმიანობის წინააღმდეგ.
კოალიცია ასევე აღნიშნავს, რომ მსგავსი შემთხვევა, სამწუხაროდ, არ არის ერთადერთი და სამართალდამცავები ხშირად არ რეაგირებებენ ჟურნალისტთა წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებებზე. შსს-ს არ გაუვრცელებია ინფორმაცია ჟურნალისტებსა და მედიის წარმომადგენლებზე განხორციელებულ ძალადობრივ ქმედებებთან დაკავშირებული საქმეების გამოძიების მიმდინარეობასა და დამნაშავე პირების პასუხისგებაში მიცემის შესახებ. ჟურნალისტის უსაფრთხოების დაცვა, ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების დაუსჯელობასთან ბრძოლა და მედიისთვის თავისუფალი სამუშაო გარემოს შექმნა წარმოადგენს სახელმწიფოს ვალდებულებას, რაც გამომდინარეობს არა მხოლოდ ეროვნული კანონმდებლობიდან, არამედ აღნიშნული საკითხის მარეგულირებელი არაერთი საერთაშორისო დოკუმენტიდან (გაეროს, ევროსაბჭოს, ეუთოს, ევროკავშირის და სხვა ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციების სტანდარტები და რეკომენდაციები).
აღნიშნულის გათვალისწინებით, კოალიცია მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებს, განახორციელონ დროული, სრულყოფილი, ეფექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება ამ კონკრეტულ ინციდენტსა და მედიის წინააღმდეგ განხორციელებულ თითოეულ სხვა ფაქტზე. კოალიცია ასევე მნიშვნელოვნად მიიჩნევს დამნაშავეთა დროულ გამოვლენასა და პასუხისმგებლობის დაკისრებას, რათა მოხდეს მომავალში მსგავსი ინციდენტების პრევენცია. მოვუწოდებთ მაღალი თანამდებობის პირებს, მხოლოდ ფაქტების სწორად შეფასების შედეგად დააფიქსირონ თავიანთი მოსაზრებები და არ მოახდინონ უარყოფითი გავლენა გამოძიების ობიექტურად და ეფექტურად წარმართვაზე.
კოალიცია "მედიის ადვოკატირებისთვის"  კვლავ განაგრძობს აღნიშნული ინციდენტის აქტიურ შესწავლას და საზოგადოებისათვის ინფორმაციის მიწოდებას.

14 January, 201616:53
According to media reports, current and former journalists of Tabula (Irakli Kiknavelidze, Levan Sutidze, Nino Macharashvili and Avto Koridze) were attacked by several unknown individuals and assaulted verbally and physically, destroying inventory of the restaurant where the incident occurred. According to Tabula representatives, the attack occurred on January 12, 2016, at Restaurant Chashnagari at Kote Apkhazi Str. in Tbilisi. Kiknavelidze believes that the reason for the assault was motivated by the critical view of Tabula towards the Georgian Church. The incident was captured on telephone by one of the customers. The video shows commotion inside the restaurant.
Journalists reported the incident to the police and requested investigation. According to the Interior Ministry, investigation has been instituted under Article 125 of the Criminal Code of Georgia in relation to alleged beating; however, the applicants’ statements lead us to believe that investigation must be instituted under Article 239, in relation to hooliganism.
Tabula’s representative contacted the Ministry on January 13 to inquire about the status of the investigation. The Ministry responded that there are no new developments in the investigation. It is unknown if witnesses have been interviewed and other necessary investigating steps have been taken.
We regret that in her statement Deputy Speaker of the Parliament Manana Kobakhidze dismissed allegations about illegal interference in journalistic reporting, the crime envisaged by Article 154 of the Criminal Code of Georgia. As noted above, victims have alleged that the assault was motivated by Tabula’s activities. There is a serious doubt that Tabula’s journalists were attacked for their journalistic reporting.
We regret that law enforcement authorities often fail to take actions in response to crimes against journalists. The Interior Ministry has not released any information about investigation and prosecution of other violent actions perpetrated against journalists and media representatives. The stage is obligated to combat impunity of crimes against journalists and to create free media environment based on Georgia’s national legislation and a number of international documents that address and regulate the issue (standards and recommendations of UN, CoE, OSCE, EU and other major international organizations).
In light of the foregoing, the Coalition urges the law enforcement authorities to investigate this particular incident and other offences against media representatives in a timely, comprehensive and effective manner. It is important to detect and prosecute offenders in a timely manner, in order to prevent such incidents in the future. We urge government officials to base their views on proper assessment of facts and to refrain from hindering effective and objective investigation.
The Coalition for Media Advocacy will continue to examine the incident and update public accordingly.