საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ინფორმაცია სადამკვირვებლო მისიის შესახებ
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დაფუძნების დღიდან (1994 წელი) აქტიურად აკვირდება საკანონმდებლო, აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს და ცდილობს ხელი შეუწყოს არჩევნების მშვიდ, სამართლიან გარემოში ჩატარებას, საარჩევნო პროცესების დროს საქართველოს კანონმდებლობის განუხრელ დაცვას.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 30 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მეორე ტურის კენჭისყრის დღეს თბილისსა და 9 რეგიონში - კახეთში, მცხეთა-მთიანეთში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, გურიაში, იმერეთსა და აჭარაში დააკვირდება.
სტატიკური დამკვირვებლები განთავსდებიან საქართველოს მასშტაბით 300-მდე საარჩევნო უბანში. 40 მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში 30 მობილური ჯგუფის მეშვეობით შევძლებთ პრობლემატურ უბნებსა და მათ მიმდებარე ტერიტორიებზე მიმდინარე პროცესების დაკვირვებას.
არჩევნების დღეს საიაში იმუშავებს სპეციალური ცხელი ხაზი, რომლის მეშვებით  მოქალაქეებს შეეძლებათ სამართლებრივი კონსულტაციების მიღება კენჭისყრის პროცედურებთან დაკავშირებით. კენჭისყრის დღეს, საიაში ასევე იმუშავებს ცხელი ხაზი ჟურნალისტებისა და მედია ორგანიზაციებისათვის. ცხელი ხაზის ნომერზე დარეკვით  ჟურნალისტებს და მედია ორგანიზაციებს შეუძლიათ მიიღონ მათთვის საინტერესო ინფორმაცია და იურიდიული კონსულტაცია საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ და შეეძლებათ მოგვაწოდონ ინფორმაცია მათ მიერ კენჭისყრის დღეს დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ.
არჩევნების დღის დაკვირვების მიმდინარეობის თაობაზე საია დღის განმავლობაში 4 პრესკონფერენციას გამართავს არასამთავრობო ორგანიზაციათა მედია-ცენტრში (მისამართი: თავისუფლების მოედანი #1).
საიას საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურის კენჭისყრის დღის მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს და ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ დაფინანსებით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.

The GYLA has actively observed the elections of legislative, executive and local government bodies since its founding (in 1994), trying to contribute to the conduct of elections in a calm and fair environment and to the steadfast observance of the Georgian legislation during electoral processes.
On October 30, the GYLA will be observing the polling day of the second round of the parliamentary elections in Tbilisi and nine regionsKakheti, Mtskheta-Mtianeti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Guria, Imereti, and Adjara.
Static observers will be deployed to up to 300 electoral precincts across Georgia. We will be able to observe the processes taking place at problematic precincts and in areas adjacent to them by means of 30 mobile groups in 40 majoritarian electoral districts.
On the election day, the GYLA will be operating a special hotline by which citizens will be able to get legal advice regarding the polling procedures. The GYLA will also be operating a hotline for journalists and media organizations. By calling the hotline, journalists and media organizations will be able to get information that is interesting for them and legal consultation about electoral procedures, violations on the polling day, and the response provided, as well as to provide us with information about violations they have observed on the polling day.
On the election day, the GYLA – through its observers and analysts deployed to all the regions of Georgia – will be entering information into its electoral-analytical database in real time and analyzing it.
To get comprehensive information about violations on the election day, you can visit www.electionsportal.ge where you will be able to write about violations you have observed by filling out an online form or sending a free-of-charge text message to this number: 90039.
During the day, the GYLA will hold four press conferences regarding the observation of the election day at the media center for non-governmental organizations (address: 1 Freedom Square).
The press conferences will be held at 10 A.M., 2 P.M., 6 P.M., and 9 P.M., and on October 31, the GYLA will assess the election day and hold a press conference at 12 A.M.
The GYLA’s monitoring mission of the polling day of the second round of the parliamentary elections was made possible by the funding of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands, the Ministry of Foreign Affairs of Sweden, and the Open Society – Georgia foundation. The opinions expressed in the statement belong to the Georgian Young Lawyers’ Association, and their content may not express the views of the donor organizations.