საია სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანას მოითხოვს
საია საქართველოს პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით მიმართავს და მოითხოვს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანას. მოქმედი კანონმდებლობისა და სასამართლო პრაქტიკის ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეზე ადმინისტრაციული დაკავების გამოყენების შემთხვევაში, თუ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმე შეწყდება და პირი არ იცნობა სამართალდამრღვევად, ამ პირისათვის ზიანის ანაზღაურება ხდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ სამართალდამცავების ქმედების უკანონობა დადგინდება.
სამოქალაქო კოდექსის 1005-ე მუხლის მე-3 ნაწილის მოქმედი რედაქციის მიხედვით, სახელმწიფო მოსამსახურეების ბრალის მიუხედავად ზიანის ანაზღაურება გათვალისწინებულია, რეაბილიტირებული პირისათვის უკანონო მსჯავრდების, სისხლის სამართლის პასუხისგებაში უკანონოდ მიცემის, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის უკანონოდ გამოყენების, ადმინისტრაციული პატიმრობის, დისციპლინური პატიმრობის ან გამასწორებელი სამუშაოების სახით ადმინისტრაციული სახდელის არასწორად დაკისრების შემთხვევაში. აღნიშნული ნორმის მიზანს წარმოადგენს ზიანის ანაზღაურების ეფექტური მექანიზმის უზრუნველყოფა პირისთვის, რადგან მას უწევს მისი კონსტიტუციური უფლებების გაუმართლებლად შეზღუდვის ატანა, მიუხედავად იმისა, რომ უფლების შემზღუდველი ღონისძიება გამოყენებული იყო კანონიერად.
აღნიშნული ნორმის ნაკლოვანებას წარმოადგენს ის, რომ იგი არ მოიცავს ადმინისტრაციულ დაკავებას, როგორც სახელმწიფო მოსამსახურეთა ბრალის მიუხედავად ზიანის ანაზღაურების საფუძველს, რის გამოც, ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირის მიმართ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის შეწყვეტის შემთხვევაში, პირს არ აუნაზღაუდება ზიანი, თუ არ დადგინდება უფლების შემზღუდველი ღონისძიების უკანონობა, მიუხედავად იმისა, რომ მის უფლებაში ჩარევა საბოლოოდ გაუმართლებელი აღმოჩნდა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, საია მიმართავს საქართველოს პარლამენტს და მოუწოდებს ცვლილება შეიტანოს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 1005-ე მუხლის მე-3 ნაწილში და განისაზღვროს, რომ ადმინისტრაციული დაკავება წარმოადგენს რეაბილიტირებული პირისთვის ზიანის ანაზღაურების საფუძველს, მიუხედავად სახელმწიფო მოსამსახურის ბრალისა.

GYLA demands to make an amendment to the civil code
GYLA addresses the Parliament with a legislative proposal and demands to make an amendment to the Civil Code of Georgia. In the course of analysis of the current legislation and judicial practice, it was revealed that in the case of using an administrative arrest for an administrative offense, if the proceedings on an administrative offense is terminated and the person is not recognized as an offender, the damages shall be compensated only when the illegitimacy of the action of law enforcement officers is established.
According to the part 3 of the article 1005 of the current edition of Civil Code, the damages inflicted to a rehabilitated person by illegal conviction, illegal prosecution, illegal detention as a measure of restraint, improper imposition of an administrative penalty in the form of administrative detention or corrective labour shall be reimbursed irrespective of the fault of the officials. The aim of this norm is to provide an efficient mechanism for compensation for the damage to a person as he has to endure unfair limitation of his constitutional rights, although actions taken for the limitation of rights was legally.
The defect of this norm is that it does not include administrative arrest as the ground for compensation for damages irrespective of the fault of officials. That is why, in case of termination of proceedings of administrative offense against a person detained by an administrative procedure, the person shall not be paid damages if illegitimacy of limitation of rights is not established despite the fact that interference in his right was ultimately unjustified.
Therefore, GYLA calls for the Parliament of Georgia to make an amendment to the part 3 of the article 1005 of the Civil Code of Georgia and to determine that administrative arrest shall be the ground for compensation for damages to the rehabilitated person, irrespective of the fault of official.