საია მოსამართლე ნათია გუჯაბიძის თაობაზე გავრცელებულ ინფორმაციას ეხმიანება
მიმდინარე წლის 1 ივნისს გავრცელდა განცხადება ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის საქმის განმხილველი მოსამართლის ნათია გუჯაბიძის თაობაზე, რომლის თანახმადაც, მას საცხოვრებელი ბინის დაქირავებისათვის საჭირო ხარჯი წლების განმავლობაში უნაზღაურდებოდა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, იმ პირობებში, როდესაც მოსამართლე ბინას საკუთარი ოჯახის წევრისაგან ქირაობდა. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ქმედება, დადასტურების შემთხვევაში, წარმოადგენს დისციპლინურ გადაცდომას, კერძოდ მოსამართლისათვის შეუფერებელ ქმედებას, რომელიც ბღალავს სასამართლოს ავტორიტეტს ან ზიანს აყენებს სასამართლოსადმი ნდობას; ამასთან, ეს ქმედება შესაძლოა შეიცავდეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, რის გამოც საქართველოს პროკურატურამ აღნიშნულზე უნდა დაიწყოს გამოძიება.
ზემოაღნიშნული ფაქტი და მასთან დაკავშირებით გაკეთებული იუსტიციის საბჭოს განმარტება, რომელმაც სათანადოდ ვერ გააბათილა საზოგადოებაში გაჩენილი ეჭვები, საფრთხეს უქმნის სასამართლოს რეპუტაციას, მის მიმართ საზოგადოების ნდობას და ასევე, კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს საქმის განმხილველი მოსამართლის მიერ მიმდინარე დავის მიუკერძოებლად და დამოუკიდებლად განხილვის შესაძლებლობას.
შექმნილ ვითარებაში, აუცილებელია, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ამომწურავად და სრულყოფილად გასცეს პასუხი საზოგადოებაში არსებულ კითხვებს. ამასთან, კანონით დადგენილი წესით, პროკურატურამ უნდა დაიწყოს გამოძიება მოსამართლე ნათია გუჯაბიძის მიერ შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტთან დაკავშირებით; ასევე, შესწავლის საგანი უნდა გახდეს, რამდენად ადეკვატური და კანონთან შესაბამისი იყო იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მხრიდან აღნიშნულ ფაქტზე განხორციელებული რეაგირება.
ამასთან, რუსთავი 2-ის საქმის განხილვა არ უნდა გაგრძელდეს იმ სასამართლო შემადგენლობის მიერ, რომლის დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის მიმართ კითხვები არსებობს.
აქვე აღსანიშნავია, რომ მოცემული შემთხვევა კიდევ ერთხელ აღძრავს ეჭვებს სასამართლო ადმინისტრირების სისტემაში მანკიერი პრაქტიკის არსებობის თაობაზე, მათ შორის, მოსამართლეთა დისციპლინური სამართალწარმოების მიმართულებით. ერთი მხრივ, იუსტიციის საბჭოს მხრიდან არასათანადო რეაგირება შესაძლო დისციპლინურ გადაცდომაზე, მეორე მხრივ, შესაძლო დანაშაულის შეუტყობინებლობა შესაბამისი ორგანოებისათვის - საქმის გამოუძიებლად დატოვება განუსაზღვრელი ვადით მაგრამ იმ პირობებში, როცა ნებისმიერ დროს შესაძლებელია საქმეზე დაიწყოს გამოძიება - მოსამართლეს აქცევს მოწყვლადად როგორც იუსტიციის საბჭოს, ასევე ხელისუფლების სხვა შტოებისთვის და საფრთხეს უქმნის მის მიუკერძოებლობასა და დამოუკიდებლობას.
მსგავსი შემთხვევები სერიოზულ ზიანს აყენებს როგორც კონკრეტული მოსამართლის, ისე მთლიანად სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობასა და რეპუტაციას და კიდევ ერთხელ ადასტურებს სასამართლო ადმინისტრირების მიმართულებით ფუნდამენტური რეფორმის გატარების აუცილებლობას.
დამატებითი ფაქტობრივი გარემოებები
ცნობილია, რომ:
- საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, მოსამართლე ნათია გუჯაბიძეს უნაზღაურდებოდა საცხოვრებელი ბინის დაქირავებისათვის საჭირო ხარჯი 2007 წლიდან. საბჭოს 2014 წლის 20 იანვრის #1/1 გადაწყვეტილებით და აღნიშნულ გადაწყვეტილებაში ცვლილებების შეტანის შესახებ 2014 წლის 8 მაისის #1/39 გადაწყვეტილებით დასტურდება, რომ მოსამართლე ნათია გუჯაბიძეს უნაზღაურდებოდა საცხოვრებელი ბინის დაქირავებისათვის საჭირო ხარჯი 2014 წლის 20 იანვრიდან 8 მაისის პერიოდშიც. ნათია გუჯაბიძეს სამოსამართლო უფლებამოსილების ვადა ამოეწურა 2015 წლის 22 სექტემბერს და 2016 წლის იანვრიდან ის კვლავ დანიშნულია თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლედ.
- ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის ტელეეთერით გავრცელებულ კომენტარში, მოსამართლის დედა ადასტურებს, რომ მას ბინის ქირას სახელმწიფო უხდიდა;
- მოსამართლის, ნათია გუჯაბიძის ქონებრივი დეკლარაციების თანახმად, რომლებიც საჯარო სამსახურის ბიუროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზეა ხელმისაწვდომი www.declaration.gov.ge დასტურდება, რომ არც 2014 წელს და არც მას შემდეგ მოსამართლე ნათია გუჯაბიძეს საკუთრებაში არ აქვს საცხოვრებელი უძრავი ქონება;
- ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გენერალური დირექტორი აცხადებს, რომ საბჭომ ნათია გუჯაბიძის საქმის პროკურატურისთვის გადაგზავნაზე უარი თქვა, მოსამართლე არც დისციპლინურ პასუხისგებაში მიუცია და მას მხოლოდ სარეკომენდაციო ბარათით მიმართვა აკმარა;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, ნათია გუჯაბიძე 2005 წელს დაინიშნა თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლედ, 2007 წლიდან ის მივლინებულ იქნა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში, ხოლო 2012 წლის 16 ოქტომბერს, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებით, დაწინაურდა და გადაყვანილ იქნა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლედ დარჩენილი უფლებამოსილების ვადით. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს აღნიშნული გადაწყვეტილება არ შეიცავს მოსამართლის გადაყვანის დასაბუთებას, რაც არა მხოლოდ ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, არამედ ზოგადად პრობლემურია. პრაქტიკაში იუსტიციის უმაღლესი საბჭო ვერ უზრუნველყოფს მოსამართლის შეუცვლელობის პრინციპის სათანადოდ დაცვას. ზემოაღნიშნული ფაქტობრივი გარემოებების საპასუხოდ, 2 ივნისს, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ გაავრცელა განცხადება, რომელშიც საბჭო ადასტურებს შემდეგ ორ ფაქტობრივ გარემოებას: საბჭოს ნათია გუჯაბიძის მიმართ არასოდეს გამოუყენებია დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომა ან ღონისძიება; საბჭოს არასოდეს მიუმართავს პროკურატურის ორგანოებისთვის მოსამართლე ნათია გუჯაბიძის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი გამოძიების დაწყების წინადადებით.
იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ, ზემოაღნიშნული განცხადებით, უპასუხოდ დატოვა რიგი მნიშვნელოვანი კითხვები, რომლებიც მოსამართლე ნათია გუჯაბიძის შესახებ გავრცელებულმა ინფორმაციამ გააჩინა საზოგადოებაში. კერძოდ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო თავის განცხადებაში:
- არ უარყოფს გავრცელებულ ინფორმაციას, რომ მოსამართლის დედა სახელმწიფოსგან იღებდა ბინის ქირის საფასურს;
- არ განმარტავს თუ რატომ შეუწყვიტა  მოსამართლე გუჯაბიძეს ბინის დაქირავებისათვის საჭირო ხარჯების ანაზღაურება, მაშინ როცა მოსამართლის საკუთრებაში საცხოვრებელი ფართი კვლავ არ ფიქსირდებოდა;
- არ ასაბუთებს რა გარემოებების საფუძველზე იქნა მიღებული გადაწყვეტილება მოსამართლის ბინის ქირის დაქირავებისათვის საჭირო ხარჯების ანაზღაურების შესახებ, ცნობილი იყო თუ არა საბჭოსთვის, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხები მოსამართლის დედის ბინის დაქირავებისთვის გადაიხდებოდა და როდის გახდა აღნიშნული საბჭოსთვის ცნობილი;
- არ განმარტავს ხომ არ არის მოსამართლის აღნიშნულ ქმედებაში დანაშაულის ნიშნები და რატომ არ შეატყობინა აღნიშნულის შესახებ პროკურატურის ორგანოებს;
- არ განმარტავს იმსჯელა თუ არა და თუ იმსჯელა, რატომ არ მიიჩნია მოსამართლის აღნიშნული ქმედება დისციპლინურ გადაცდომად.

The GYLA responds to reports about Natia Gujabidze
On June 1 this year, news outlets disseminated a statement about Natia Gujabidze, the judge considering the case of Rustavi 2, according to which her expenses for renting an apartment had been paid from the state budget, whereas the judge was renting the apartment from her family member. We believe that the aforementioned act, if confirmed, constitutes disciplinary misconduct, specifically, an act unbecoming of a judge which infringes on the authority of the judiciary or causes damage to the public’s trust in the judiciary; in addition, this act may contain elements of a criminal offense, due to which the Prosecutor’s Office of Georgia should launch an investigation into the aforementioned.
The aforementioned fact and the explanation made by the High Council of Justice in this regard – which failed to properly dispel the doubts that arose in the society – pose a threat to the authority of the judiciary and to the public’s trust in it, and, also, question the possibility that the judge who is considering the case will consider the ongoing dispute impartially and independently.
In the existing situation, it is necessary that the HCOJ give comprehensive answers to the questions that arose in the society. In addition, the Prosecutor’s Office should launch an investigation into possible commission of a crime by Judge Natia Gujabidze in accordance with the procedure established by law; the Prosecutor’s Office should also study the adequacy and lawfulness of the HCOJ’s response to the aforementioned fact.
At the same time, the case of Rustavi 2 should not continue to be considered by the panel of judges whose independence and impartiality is under question.
It should also be noted that this case once again raises doubts about the existence of malpractice within the system of judicial administration, including in terms of disciplinary proceedings against judges. The inadequate response by the HCOJ to possible disciplinary misconduct, on the one hand, and its failure to notify the possible crime to relevant bodies (leaving the case uninvestigated for an indefinite period of time, whereas an investigation into the case may be launched at any time), on the other, make the judge vulnerable both to the HCOJ and other branches of the government and pose a threat to her impartiality and independence.
Such cases cause a serious damage both to concrete judges and to the independence and reputation of the judicial system as a whole, and once again confirm the necessity of fundamental reforms in the area of judicial administration.
Additional factual circumstances
It is known that:
- According to the information on the official website of the High Council of Justice of Georgia, the expenses of Judge Natia Gujabidze for renting a residential apartment was reimbursed from 2007. The HCOJ’s decision no. 1/1 of January 20, 2014, and the May 8, 2014 decision no. 1/39 on changes to the aforementioned decision confirm that Judge Natia Gujabidze’s expenses for renting the residential apartment were also reimbursed in the period from January 20 to May 8, 2014. The judicial tenure of Natia Gujabidze expired on September 22, 2015, and from January 2016 she was again appointed as a judge of the Tbilisi Court of Appeals.
-  In comments broadcast by the Rustavi 2 TV station, the judge’s mother confirmed that the State had paid for the rent of her apartment;
-  The asset declaration of Judge Natia Gujabidze, which is available on the official website of the Civil Service Bureau – www.declaration.gov.ge, confirms that neither in 2014 nor now did/does Judge Natia Gujabidze own residential real estate;
- The Director-General of Rustavi 2 stated that the HCOJ had refused to send the case of Natia Gujabidze to the Prosecutor’s Office; the HCOJ had not launched disciplinary proceedings against the judge either and only sent her a recommendation letter;
- According to the information on the official website of the High Council of Justice, Natia Gujabidze was appointed as a judge of the Tbilisi City Court in 2005; from 2007 she was temporarily transferred to the Tbilisi Court of Appeals, and on October 16, 2012, by the decision of the HCOJ, she was promoted and appointed as a judge of the Tbilisi Court of Appeals for the entire duration of her remaining tenure. The aforementioned decision of the HCOJ does not contain substantiation of the judge’s transfer, which is problematic not only in this case but also in general. In practice, the HCOJ fails to ensure proper observance of the principle of irremovability of judges. On June 2, in response to the aforementioned factual circumstances, the HCOJ released a statement by which it confirms the following two factual circumstances: the HCOJ has never applied a measure or sanction of disciplinary responsibility in relation to Natia Gujabidze; the HCOJ has never applied to bodies of the Prosecutor’s Office with a proposal to launch a criminal investigation against Judge Natia Gujabidze.
In the aforementioned statement, the High Council of Justice left unanswered a number of important questions that arose in the society due to the reports about Judge Natia Gujabidze. In particular, in its statement, the HCOJ:
- does not deny the reports that the judge’s mother received a rent for the apartment from the State;
- fails to explain why it stopped reimbursing Judge Gujabidze’s expenses for renting the apartment, whereas the judge still did not own any residential space;
-  fails to say on the basis of which circumstances it decided to reimburse the expenses for renting an apartment for the judge, whether the HCOJ knew that the funds allocated from the state budget would be paid for the apartment of the judge’s mother, and when the HCOJ learned about the aforementioned;
-  fails to explain whether there are elements of a crime in the aforementioned act of the judge and why the HCOJ failed to notify the aforementioned to bodies of the Prosecutor’s Office;
- fails to explain whether it deliberated on this issue and, if it did, why it did not deem the aforementioned act of the judge as disciplinary misconduct.