საია-მ საქართველოს პარლამენტს გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში შესატან ცვლილებებზე მოსაზრებები წარუდგინა
2021-08-16 12:38
2021 წლის 6 ივნისს საქართველოს პარლამენტის წევრების მიერ ინიცირებული „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტის (07-3/86/10) მიხედვით, მთელი რიგი ცვლილებები უნდა შევიდეს „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში“.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დაგეგმილი ინსტიტუციური ცვლილება: გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესის წარმართვისა და შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღების უფლებამოსილების გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროდან სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოსთვის დელეგირება, რაც სათანადოდ არაა დასაბუთებული და შეფასებული არაა მისი შესაძლო უარყოფითი შედეგები - ინტერესთა კონფლიქტისა და კორუფციის საფრთხეები;
კანონპროექტის მიხედვით, ასევე, იმ სუბიექტებს, რომლებსაც მიმდინარე საქმიანობის გაგრძელების უფლების მისაღებად სამინისტროსთვის უნდა მიემართათ 2019 წლის 01 ივნისამდე, ეს ვალდებულება სრულიად უსაფუძვლოდ და დაუსაბუთებლად უხანგრძლივდებათ 2022 წლის 01 იანვრამდე. კანონპროექტი, ასევე უსაფუძვლოდ, აფართოვებს იმ სუბიექტების წრეს, რომლებზეც ვრცელდება აღნიშნული ცვლილება და ის შეეხება იმ საქმიანობებს, რომელთა განხორციელება დაიწყო 2018 წლის 01 იანვრამდე 2015 წლის 01 ივნისის ნაცვლად.
კანონპროექტით განსაზღვრული ცვლილებები, ასევე, შეეხება საქმიანობის სკრინინგის პროცედურასა და გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებაში ცვლილების შეტანას, რომელთა ნაწილიც დადებითად უნდა შეფასდეს, თუმცა, ამ შემთხვევაშიც თავს იჩენს მთელი რიგი პრობლემები, რომლებიც აუცილებლად საჭიროებს გამოსწორებას.
ცვლილებები, ასევე, შედის კოდექსის დანართებით განსაზღვრულ საქმიანობებში. დადებითად უნდა შეფასდეს ცვლილებათა ნაწილი, რომლებიც დანართებით განსაზღვრული საქმიანობების მოცულობების/ზღვრების კორექტირებას შეეხება. თუმცა, მიუხედავად არაერთი რეკომენდაციისა, კანონპროექტის ფარგლებში ქვიშა-ხრეშის   მოპოვება, რაც დიდ ზეგავლენას ახდენს გარემოზე, კვლავ არ ექვემდებარება გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას, რაც ცალსახად უარყოფითად უნდა შეფასდეს. ამასთან, ასევე უარყოფითად უნდა შეფასდეს კოდექსის მეორე დანართში შესატანი ცვლილება, რომლის მიხედვითაც გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას აღარ დაექვემდებარება ნაშენ გარემოში არსებულ გამწვანებულ ტერიტორიებზე, ლანდშაფტური მშენებლობის შედეგად, დასასვენებელი/გასართობი ადგილების (მათ შორის, სპორტული, სათამაშო, საკემპინგე, საბანაო, საქალაქო მებაღეობა) მოწყობა. აღნიშნული ცვლილება სრულად დაუსაბუთებელია და აშკარა უარყოფით შედეგებს გამოიწვევს.
წინამდებარე დოკუმენტით წარმოგიდგენთ „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ მიერ მომზადებულ მოსაზრებებს კანონპროექტთან დაკავშირებით, სადაც დეტალურად არის განხილული მოსალოდნელი ცვლილებები და მათი შესაძლო უარყოფითი შედეგები.

16 August, 202112:38
According to the bill "On Amendments to the Environmental Assessment Code" (07-3/86/10), initiated by members of the Parliament of Georgia on June 6, 2021, several amendments are to be introduced to the "Environmental Assessment Code".
Of these, the intended institutional changes are particularly important: the environmental decision-making process and decision-making powers should be delegated from the Ministry of Environment and Agriculture to the LEPL National Environment Agency, which is neither properly substantiated nor any possible negative consequences assessed - issues concerning conflicts of interest and corruption;
As per the bill, all those entities that were required to apply to the Ministry to obtain permission to continue their current activities until June 1, 2019, have been extended this obligation completely unjustifiably and unreasonably until January 1, 2022. The draft law unjustifiably expands the range of persons that fall within the scope of the amendment, and also covers the activities that were initiated prior to January 1, 2018, instead of June 1, 2015.
The amendments proposed by the draft law are also related to the procedure for screening of activities and changes in environmental decisions, some of which should be positively assessed; however, even so, there are a number of problems that need to be addressed.
The amendments are also introduced to the activities specified in the annexes to the Code. Several changes related to the adjustment of the scope/limits of the activities defined in the annexes are highly appreciated. Nevertheless, despite a number of recommendations, sand and gravel extraction under the bill, which has a serious impact on the environment, is still not subject to an environmental impact assessment, which cannot be considered otherwise but a negative aspect. In addition, the amendment to the second annex of the Code should be negatively evaluated, according to which the environmental impact of the arrangement of recreation/leisure areas (including sports, play, camping, swimming, urban gardening) in the built environment as a result of landscape construction will no longer be assessed. This change is completely unfounded and will obviously entail negative consequences.
The following document presents the views prepared by the Georgian Young Lawyers' Association regarding the draft law, discussing in detail the expected changes and any possible adverse consequences.