საია გმობს ძალადობას და საარჩევნო სუბიექტებს და მათ მხარდამჭერებს სიმშვიდისაკენ მოუწოდებს
უკიდურესად დაიძაბა ვითარება მარნეულში #48 საარჩევნო უბანზე და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე. უბნის გარე პერიმეტრზე მოხდა რამდენიმე ათეული მოქალაქის მობილიზება, რომლებიც იყვნენ ხელკეტებით და ქვებით შეიარაღებულნი და ცდილობდნენ საარჩევნო უბანზე შეღწევას. მოხდა შენობის დაზიანება, შუშების ჩამსხვრევა და გარეთ შეკრებილი აქტივისტები ცდილობდნენ შენობაში შეჭრას. ადგილზე იმყოფებოდა პოლიცია, თუმცა არასაკმარისი რაოდენობით, რომლებიც ვერ უმკლავდებოდნენ აგრესიულად განწყობილი ადამიანების შემოტევებს. დაზიანდა ტელეკომპანია „იმედის“ კამერა.
„ქართული ოცნებისა“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები ერთმანეთს ვითარების დაძაბვაში ადანაშაულებენ. მედიაში გასული ინფორმაციის თანახმად, დაშავდნენ სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლები, მათ შორის მარნეულის პოლიციის უფროსი. ცესკოს ინფორმაცის თანახმად, ადგილი ჰქონდა საარჩევნო ყუთის გატაცების მცდელობას, თუმცა  საარჩევნო კომისიის მცდელობის შედეგად, საარჩევნო ყუთი დაცულია.
მოგვიანებით უბანზე გამოცხადდა სპეციალური დანიშნულების რაზმი. საიას ამკვირვებლის ინფორმაციის თანახმად, ომელიც იმყოფებოდა შემთხვევის ადგილზე, 48-ე უბანზე მობილიზებული პირები, აპირებენ დაშლას და მარნეულის სხვა უბნებზე არეულობის მოწყობას. საიას დამკვირვებლის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, უბანზე მობილიზებული პირები არიან პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა“ და „პაატა ბურჭულაძე - სახელმწიფო ხალხისათვის“ მხარდამჭერები. აქტივისტები სკანდირებდნენ „მიშას“ და „იმამს (ნაციონალური მოძრაობის მაჟორიტარი კანდიდატის სახელს.)
საიას დამკვირვებლების ინფორმაციით სიტუაცია შეიძლება დაიძაბოს  თბილისში ფონიჭალაშიც, სადაც კრწანისის ოლქის 29, 30, 31 უბნების მიმდებარე ტერიტორიებზე მობილიზებული არიან სპორტსემენები და ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერები და პოლიცია. არის საშიშროება, რომ მოვლენები უფრო დაიძაბოს.
საარჩევნო პროცესებში მონაწილე პირებს - მაქსიმალურად თავი შეიკავონ ნებისმიერი სახის ძალადობისგან, დაიცვან კანონი, ამასთან უზრუნველყონ, რომ არ მოხდეს მათი მხარდამჭერების მობილიზება უბნების მიმდებარე პერიმეტრზე, რათა საუბნო კომისიებს მიეცეთ მშვიდ  და უსაფრთხო ვითარებაში მუშაობის შესაძლებლობა.
სართალდამცავ ორგანოებს - იმოქმედონ მყისიერად და  კანონის მოთხოვნათა სრული დაცვით. აღკვეთონ ძალადობის ნებისმიერი ფაქტი და უზრუნველყონ საარჩევნო პროცესის მშვიდ ვითარებაში წარმართვა.

GYLA condemns the violence and calls on the electoral subjects and their supporters to remain calm
The situation at the Marneuli #48 precinct inside as well as adjacent territory is extremely intense. Dozens of citizens equipped with stones and bats were mobilized at the adjacent territory, of the polling station, who attempted to break into the polling station. The building was damaged, windows broken and the activists gathered outside attempted to enter the building. Police was present at the spot, however, in insufficient number, not being able sustain the attack of the aggressive mob. The video camera of the TV channel “Imedi” was damaged.
The representatives of the Georgian Dream and the United National Movement are blaming each other for inflaming the situation. According to the information, aired in media, the representatives of the law-enforcements were physically harmed, among others, the head of the Marneuli police. According to the CEC, there was an attempt of stealing the mobile ballot box; however, as a result of the involvement of the election comission, the box was safeguarded.
Later the special unit forces arrived at the precinct. According to GYLA observer from the polling station #48, the gathered mob are planning to move to the surrounding polling stations and organize unrests. According to the observer, the gathered mob consists of the supporters of political union “United National Movement” and “Paata Burchuladze-State for the People”. The supporters were chanting “Misha” and “Imam” (the name of the majoritarian candidate of UNM).
According to GYLA observer, the situation is escalating in Tbilisi (Ponichala), at the precincts #29. 30 and 31 of which, the sportsmen, supporters of UNM and the police are gathered. There is a danger of the further escalation.
GYLA calls on the
Stakeholders of the electrocal process—to maximally refrain from any kind of violence, observe the law and to discourage their supporters from gathering at the adjacent territories of the polling station. This is vital to ensure the peaceful and safe work environment for the precinct commissions.
Lawenformenect agencies – to ensure timely response to any kind of violent incident and ensure peaceful electoral environemnt.