რეკომენდაციები საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისათვის
12 ივნისს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსთან“ ერთად საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისათვის საკანონმდებლო რეკომენდაციები წარმოადგინა. რეკომენდაციების ორი პაკეტი მოიცავს საარჩევნო კოდექსსა და მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებს და მიზნად ისახავს ორგანიზაციების მიერ საარჩევნო პროცესზე დაკვირვების შედეგად და პრაქტიკაში გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრას. საარჩევნო პროცესებზე დამკვირვებელი სამი ორგანიზაციის რეკომენდაციები ეხება საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესსა და კრიტერიუმებს, აგიტაციისა და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების რეგულაციებს, საარჩევნო დავებს, ასევე, გადასატანი ყუთის სიას.
პარტიების დაფინანსების კუთხით, ორგანიზაციები მოიხოვენ, გაუქმდეს ფრაქციის შექმნის გამო დამატებით 300,000 ლარის მიღების შესაძლებლობა, რამაც ბოლო პერიოდში სახელმწიფო დაფინანსებით მანიპულირების საშუალება არაერთხელ შექმნა. გარდა ამისა, რეკომენდაციების მიხედვით, დაფინანსების, სარეკლამო დროის თუ სხვა სარგებლის მიღების მიზნით საარჩევნო ბლოკების ხელოვნურად შექმნის თავიდან ასაცილებლად, არჩევნებში მონაწილე საარჩევნო ბლოკებმა უნდა მიიღონ იგივე სარგებელი, რასაც იღებენ არჩევნებში ინდივიდუალურად მონაწილე პოლიტიკური პარტიები.  ყველა სახის საბიუჯეტო, პირდაპირი და არაპირდაპირი დაფინანსების ობიექტი უნდა გახდეს საარჩევნო სუბიექტი, რომელიც მიიღებს დაფინანსების ერთ თანაბარ პორციას, მიუხედავად იმისა ეს საარჩევნო სუბიექტი იქნება ერთი პარტია, თუ საარჩევნო ბლოკი.
საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების თემაზე წარმოდგენილი რეკომენდაციების მიხედვით, უნდა შეიცვალოს საარჩევნო ადმინისტრაციაში პარტიების მიერ წევრის დანიშვნის წესი და ამ უფლებით ისარგებლოს ბოლო საერთო პროპორციულ არჩევნებზე საუკეთესო შედეგის მქონე ექვსმა საარჩევნო სუბიექტმა, რომელთაგან თითოეული კომისიაში თითო წევრს დანიშნავს. ამასთან, საარჩევნო კომისიაში წევრის ასარჩევად უნდა დადგინდეს დამატებითი კრიტერიუმები, მაგალითად, საარჩევნო ადმინისტრაციაში არ უნდა აირჩეს პირი, რომელიც ბოლო 2 წლის განმავლობაში იყო პოლიტიკური პარტიის წევრი ან კანდიდატი; ან ბოლო 2 არჩევნებიდან ერთ-ერთზე იყო პარტიის მიერ დანიშნული წევრი საარჩევნო კომისიაში. ორგანიზაციების აზრით, საუბნო კომისიებში მაღალკვალიფიციური კადრების მოზიდვის მიზნით, უნდა შემცირდეს საუბნო კომისიების ფუნქციონირების ვადები და წახალისდეს საუბნო კომისიის წევრების სერტიფიცირება, მათ შორის უფრო მაღალი ხელფასით.
რიგი რეკომენდაციებისა ეხება აგიტაციის რეგულაციებს. უმნიშვნელოვანესია, საარჩევნო კოდექსით დაკონკრეტდეს აგიტაციის ცნება, რომელმაც უნდა მოიცვას სოციალური ქსელის პირადი გვერდის საშუალებით პოლიტიკური მოწოდებების გავრცელება. აგიტაციის ცნება უნდა მოიცავდეს ასევე წინასაარჩევნო ღონისძიებაზე დასწრებას, რაც აღმოფხვრის ამ საკითხთან დაკავშირებით არსებულ გაუგებრობას. საქველმოქმედო ორგანიზაციების მხრიდან უკანონო აგიტაციის თავიდან ასაცილებლად, უნდა დადგინდეს, რომ საარჩევნო კოდექსის მიზნებისთვის ორგანიზაცია საქველმოქმედოდ ითვლება მიუხედავად იმისა, დარეგისტრირებულია თუ არა ასეთად საგადასახადო ორგანოში. საარჩევნო კამპანიაში უცხო ქვეყნის მოქალაქის მონაწილეობისას პასუხისმგებლობა უნდა დაეკისროს იმ პირს, ვინც უზრუნველყო უცხო ქვეყნის მოქალაქის აგიტაცაში მონაწილეობა.
ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების რისკების მინიმიზების მიზნით, კანონმდებლობამ უნდა უზრუნველყოს პარტიულ საქმიანობასა და საჯარო სამსახურს შორის უფრო მკაფიო ზღვრის გავლება. კანონმდებლობით უნდა აიკრძალოს საბიუჯეტო ორგანიზაციებში დასაქმებულ პირთა მონაწილეობა აგიტაციაში სამუშაო საათების განმავლობაში. ხოლო, მინისტრის მოადგილეებს და გუბერნატორებს არ უნდა ჰქონდეთ კამპანიაში შეუზღუდავად მონაწილეობის უფლება.
რეკომენდაციების მნიშვნელოვანი ნაწილი შეეხება არჩევნების შედეგების შეჯამებას და საარჩევნო დავებს და ამ მიმართულებით პრაქტიკაში არსებულ პრობლემებს. რეკომენდაციების მიხედვით, კანონმდებლობით უნდა განისაზღვროს შემთხვევები, როდესაც საარჩევნო კომისია ვალდებული იქნება გადასინჯოს საარჩევნო დოკუმენტაცია და არჩევნების შედეგები, კერძოდ, როცა საუბნო კომისიის მიერ შედგენილ შემაჯამებელ ოქმში გადასწორებულია სუბიექტების მიერ მიღებული ხმები, ამომრჩეველთა რაოდენობა ან ბათილი ბიულეტენები ან სუბიექტების მიერ მიღებული ხმებისა და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობის ჯამი აღემატება არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას. შესწორების ოქმების ხშირი პრაქტიკიდან გამომდინარე, კენჭისყრის მეორე დღეს შესწორების ოქმების შედგენისას გარდა კომისიის წევრებისა, ასევე დაბარებული უნდა იყოს ოქმის შედგენისას საარჩევნო უბანზე მყოფი ყველა პირი. მნიშვნელოვანია სასამართლოში საარჩევნო დავებისათვის შემუშავდეს სარჩელის უფრო მარტივი ფორმა ასეთი დავებისთვის განკუთვნილი შემჭიდროვებული ვადების გამო.
სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“ გამართულ კონფერენციაზე არასამთავრობო ორგანიზაციების გარდა, საარჩევნო კოდექსში შესატან ცვლილებებზე და პარლამენტში ამ საკითხებზე ინიცირებული კანონპროექტების შესახებ საკუთარი მოსაზრებები ასევე წარადგინეს მმართველი პარტიისა და ოპოზიციის წარმომადგენლებმა.

On June 12, the International Society for Fair elections and Democracy, together with the Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International – Georgia presented legislative recommendations for improving the electoral environment. Two separate packages of recommendations concern pending amendments to the Election Code and the Law of Georgia on Political Associations of Citizens, and aim to eliminate the gaps identified through monitoring of electoral processes and in practice. Recommendations of three organizations that monitor electoral processes concern composition of the electoral administration and applicable criteria, regulations on canvassing and use of administrative resources, electoral disputes, as well as the mobile ballot box list.
With regard to party funding, the organizations demand abolition of the possibility to receive an additional funding of GEL 300,000 for creating a faction, which has recently created many opportunities to manipulate state funding. In addition, the recommendations state that in order to avoid artificial creation of electoral blocs intended to receive funding, advertising time or other benefits, electoral blocs participating in elections should receive benefits on equal basis with political parties that participate in elections individually. An electoral subject should technically become the object of all types of public, direct or indirect funding. Whether an electoral subject is a party or an electoral bloc, as an electoral subject it should be entitled to an equal portion of funding.
With regard to composition of the electoral administration, the recommendations state that the rule on appointment of members by parties in the electoral   administration should be amended to ensure that six electoral subjects with best results in the last general elections held under the proportional system are entitled to such right. In addition, each electoral subject should appoint one representative. Additional criteria should be introduced for selection of electoral commission members – for instance, individuals who served as a member or a candidate of a political party over the last two years and those who served as a party-appointed member of an electoral commission during one of the last two elections should be ineligible for appointment in the electoral administration. To attract highly-qualified personnel in PECs, term of effect of precinct commissions should be reduced and certification of PEC members should be encouraged, including by providing higher salaries.
Some recommendations concern canvassing regulations. It is very important that the Election Code provides a more detailed definition of canvassing stating that canvassing also includes dissemination of political calls using one’s personal social media account. The definition of canvassing should also include attending a campaign event, which will resolve the ambiguity that exists with regard to the issue. To avoid illegal canvassing by charitable organizations, it should be established that for purposes of the Election Code, an organization is considered charitable whether or not it is registered with the tax agency as a charitable organization. In an event of participation of an alien in campaigning, the person that organized participation of an alien in canvassing should be subjected to liability.
To minimize risks of using administrative resources, the legislation should draw a clear line between party-related activities and public service. Participation of employees of budget organizations in canvassing during working hours should be prohibited by law, and deputy ministers and governors should not have the right to participate in campaigning without any restrictions.
Significant portion of the recommendations deals with summarizing of election results and electoral disputes and problems that exist in practice in these areas. The recommendations state that the law should define cases when an electoral commission is required to review electoral documentation and election results, in particular, when in the summary protocol prepared by a PEC, number of votes received by subjects, number of voters or invalidated ballots have been rewritten, or the sum of votes received by subjects and invalidated ballots exceeds the number of voters that participated in elections. Considering the frequent practice of amending protocols, not only commission members but also all individuals present at the polling station when the summary protocol was prepared should be summoned to attend the meeting for drawing up amendment protocols the day after Polling Day. It is important to elaborate simplified forms of complaints for appealing to the courts on electoral disputes, as there are strict timeframes for electoral disputes.
During the press-conference held at Tbilisi Marriott, in addition to NGOs, opinions on pending amendments to the Election Code and bills initiated in Parliament in this regard were also presented by representatives of the ruling party and the opposition.