ნოემბრის თვის წარმატებული საქმეები
საიას თბილისის ოფისი იცავდა სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემულ პირს. მის მიმართ საქართველოს მთავარ პროკურატურაში 2011 წელს დაიწყო დევნა ქ. თბილისის მერიისა და შესაბამისი სამსახურების მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში გამარჯვებული კომპანიების მიერ საბიუჯეტო თანხების მართლსაწინააღმდეგო მითვისების ფაქტზე. ბ.მ-ს ბრალი წარედგინა რამოდენიმე მუხლის, მათ შორის ჯგუფურად უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის და ქრთამის მიცემის მცდელობის საფუძველზე.
2015 წლის 6 ნოემბრის განაჩენით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ მის მიმართ გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა.
1. მცირე ოდენობით გამომშრალი მარიხუანას შენახვის საფუძვლით ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემული პირი სასამართლომ პასუხისმგებლობისაგან გაათავისუფლა
საიას თბილისის ოფისი იცავდა ერთ პირს, რომლის მიმართაც პოლიციამ შეადგინა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ოქმი მცირე ოდენობით გამომშრალი მარიხუანას შენახვის საფუძვლით.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ეყრდნობოდა მხოლოდ პოლიციელთა ჩვენებებს, რომლებიც აცხადებდნენ, რომ დაინახეს, როგორ გადააგდო პასუხისგებაში მიცემულმა პირმა თეთრი ფერის ნივთი, რომელიც აღმოჩნდა მარიხუანა.  საიას ადვოკატებმა სასამართლო პროცესზე დაასაბუთეს, რომ პოლიციელთა ჩვენებები არ იყო სანდო და მხოლოდ მათ ჩვენებებზე დაყრდნობით დაუშვებელი იყო სამართალდარღვევის ფაქტის დადგენა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ გაიზიარა საიას ადვოკატების არგუმენტაცია და განმარტა, რომ ,,პირის სამართალდამრღვევად ცნობისა და მისთვის ადმინისტრაციული სახდელის დაკისრების დროს სახეზე უნდა იყოს მტკიცებულებათა ერთობლიობა, რომელიც უტყუარად დაადასტურებს ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემული პირის მიერ სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტს, ყოველგვარი ეჭვი კი უნდა გადაწყდეს ბრალეული პირის სასარგებლოდ“.
შედეგად, სასამართლომ შეწყვიტა საქმის წარმოება იმ საფუძვლით, რომ არ დადასტურდა სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტი.
3. საიას თელავის ოფისისა და ქუთაისის ფილიალის დახმარებით მოქალაქეები  გათავისუფლდნენ ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობისაგან
2015 წლის ოქტომბრის თვეში გ.ფ-ის მიმართ საპატრულო პოლიციის თანამშრომლის მიერ შედგენილ იქნა სამართალდარღვევის ოქმი. გ.ფ-ს მითითებული სამართალდარღვევის ჩადენისათვის შეუჩერდა სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლება 6 თვის ვადით. საიას თელავის ოფისის ადვოკატის დახმარებით გ.ფ-ს მიმართ გამოცემული ოქმი გაუქმდა და მას მოეხსნა ადმინისტრაციული სახდელი.
საიას ქუთაისის ფილიალი იცავდა მ.ვ-ს ინტერესებს, რომელსაც საპატრულო პოლიციამ ადმინისტრაციული  სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა და რეგისტრაციიდან მოხსნილი სატრანსპორტო საშუალებით გადაადგილების გამო 250 ლარით დააჯარიმა.
საიას ქუთაისის ფილიალის დახმარებით მ.ვ-მ ადმინისტრაციული ოქმი გაასაჩივრა სასამართლოში.  სასამართლოს გადაწყვეტილებით მის მიმართ შეწყდა საქმის წარმოება სამართალდარღვევის არარსებობის გამო.
4. საიას აჭარის ფილიალის დახმარებით მოქალაქემ მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლება შეინარჩუნა
საიას აჭარის ფილიალი დახმარებას უწევდა მოქალაქე  ფ.დ-ს, რომლის წინააღმდეგაც აჭარის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინიტრომ სარჩელით მიმართა სასამართლოს მის სახელზე 2010 წლის 01 აპრილს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთზე გაცემული საკუთრების უფლების მოწმობის გაუქმების მოთხოვნით. ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით გაუქმდა ფ.დ-ს სახელზე გაცემული საკუთრების უფლების მოწმობა. აღნიშნული გადაწყვეტილება ფ.დ-მ გაასაჩივრა ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში, რომელმაც სრულად გაიზიარა საიას აჭარის ფილიალის ადვოკატის მოსაზრებები და გააუქმა ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება და სამინისტროს უარი ეთქვა სარჩელის დაკმაყოფილებაზე.
5. საიას აჭარის ფილიალის დახმარებით დამცავი ორდერი გამოიცა
საიას აჭარის ფილიალი იცავდა მოქალქე თ.მ-ს ინტერესებს, რომლის მიმართაც მეუღლე, მასზე ახორციელებდა სისტემატიურ ფსიქოლოგიურ და ფიზიკურ ძალადობას. საიას აჭარის ფილიალის დახმარებით თ.მ-მ განცხადებით მიმართა ბათუმის საქალაქო სასამართლოს დამცავი ორდერის გამოცემის თაობაზე. სასამართლოს გადაწყვეტილებით განცხადება სრულად დაკმაყოფილდა და გამოიცა დამცავი ორდერი 3 თვის ვადით, რის საფუძველზეც მოძალადეს აეკრძალა მსხვერპლთან სატელეფონო საუბარი და იმ ადგილებთან მიახლოვება სადაც მსხვერპლი იმყოფება.
6. საიას ქუთაისის ფილიალის დახმარებით დასავლეთ საქართველოს ადგილობრივი საბჭო პატიმრის პირობით ვადამდე გათავისუფლების საკითხს განმეორებით განიხილავს
საიას ქუთაისის ფილიალი სასამართლოში იცავდა მსჯავრდებულ რ.ბ.-ს ინტერესებს, რომელსაც საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს დასავლეთ საქართველოს ადგილობრივი საბჭოს გადაწყვეტილებით უარი ეთქვა პირობით ვადამდე გათავისუფლებაზე.
აღნიშნულ საქმეზე სასამართლომ გააუქმა ა.ბ.-ს მიმართ გამოტანილი გადაწყვეტილება და დასავლეთ საქართველოს ადგილობრივ საბჭოს დაევალა გარემოებათა გამოკვლევისა და შეფასების შემდეგ მიიღოს ახალი გადაწყვეტილება.
7. ქუთაისის ფილიალი დაცმარებით შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირთა ინტერესები იქნა დაცული
საიას ქუთაისის ფილიალი სასამართლოში იცავდა ი. რ-ს ინტერესებს, რომელიც 1990 წლიდან  2013 წლამდე სხვადასხვა  ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში გადიოდა, როგორც ამბულატორიულ ასევე   სტაციონალურ მკურნალობას.  ქ. ქუთაისის მერის 2008 წლის 23 ივლისის ბრძანებით საცხოვრებელი ბინა, რომლის კანონიერი მოსარგებლე იყო ი.რ., უსასყიდლოდ საკუთრებაში გადაეცა მის მამინაცვალს. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწვეტილებით ქ. ქუთაისის მერის ბრძანება  1/5 ნაწილში გაბათილდა და მოპასუხეს დაეკისრა 1/5 ნაწილში, სადაო ქონების გასხვისებით ი.რ.-სთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურება.
საიას ქუთაისის ფილიალი  სასამართლოში იცავდა შშმპ სტატუსის მქონე პირის ინტერესებს, რომელსაც 7 თვის განმავლობაში არ ერიცხებოდა საპენსიო თანხა. სამტრედიის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით მოპასუხეს  ბ.ჩ-ს სასარგებლოდ დაეკისრა მიუღებელი საპენსიო თანხის გადახდა.
8. საიას ქუთაისის ფილიალის დახმარებით მოქალაქე აღდგენილი იქნა სამსახურში
საიას ქუთაისის ფილიალი სასამართლოში იცავდა ფ.ხ.-ს ინტერესებს, რომელიც სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლის 2015 წლის 31 იანვრის ბრძანებით გათავისუფლდა იმერეთის სოციალური მომსახურების ცენტრის კანცელარიის სპეციალისტის თანამდებობიდან.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ გააუქმა ფ.ს.-ს  სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანება. ის აღდგენილ იქნა თანამდებობაზე და სოციალური მომსახურების სააგენტოს ფ.ხ.-ს სასარგებლოდ დაეკისრა იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება 900 ლარის ოდენობით.
9. საიას ქუთაისის ფილიალის დახმარებით მოქალაქეები უკანონოდ შეწყვეტილ პენსიას მიიღებენ.
საიას ქუთაისის ფილიალი სასამართლოში იცავდა მოქალაქეების თ. გ.-ს და მ. ხ.-ს ინტერესებს, რომლებსაც არასწორად შეუწყდათ სახელმწიფო პენსიის დარიცხვა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით მოპასუხე, სსიპ ,,სოციალური მომსახურების სააგენტოს“ თ.გ.-ს და მ.ხ.-ს  სასარგებლოდ დაეკისრა შეწყვეტილი საპენსიო თანხის გადახდა.
10. საიას აჭარის ფილიალის დახმარებით პირებს შესაძლებლობა აქვთ სწავლა განაგრძონ უნივერისტეტში.
საიას აჭარის ფილიალი იურიდიულ დახმარებას უწევდა რ.ქ-ს და მ.ა-ს, რომელთაც  ეროვნული და შიდა საუნივერსიტეტო გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემდეგ ბათუმის შ. რუსთაველის სახელმწიფო უნივერისტეტის რექტორის 2014 წლის 29 სექტემბრის გადაწყვეტილების  საფუძველზე ჩაირიცხნენ სამართალმცოდნეობის ფაკულტეტის მაგისტრატურის სხვადასხვა პროგრამებზე, მაგრამ ჩარიცხვიდან ოთხ დღეში უნივერისტეტის რექტორის მოადგილის ბრძანებით რ.ქ-ს და მ.ა-ს სტუდენტის სტატუსი შეუწყდათ, იმ საფუძვლით, რომ ისინი ვერ აკმაყოფილებდნენ ბათუმის სახელმწიფო უნივერისიტეტის მიერ დადგენილ კრიტერიუმებს.  ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ აღნიშნულ დავასთან დაკავშირებით სრულად გაიზიარა საიას აჭარის ფილიალის იურისტის მოსაზრებები, გააუქმა ბათუმის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და რ.ქ-ს და მ.ა-ს მოთხოვნები სრულად დააკმაყოფილა.
11. საიას თელავის ოფისის ადვოკატის დახმარებით მამას შეეზღუდა არასრულწლოვანი შვილის მიმართ მშობლის წარმომადგენლობითი უფლებამოსილება
საიას თელავის ოფისმა სამართლებრივი დახმარება გაუწია  მოქალაქე ნ.ძ-ს, რომელიც  ზრდიდა არასრულწლოვან შვილიშვილს, რომლის დედა   გახდა ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი და მოკლული იქნა მეუღლის მიერ.   ბავშვის მამა სასჯელს იხდის  სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში. იმ საფუძვლით, რომ ბავშვს არ სურდა რაიმე სახის და მათ შორის სამართლებრივი ურთიერთობა ჰქონოდა მისი დედის მკვლელთან, ასევე არასრულწლოვანი ხ.შ ვერ იღებდა მარჩენალდაკარგულის პენსიას,  ვინაიდან იგი დარჩენილი იყო კანონიერი წარმომადგენლის გარეშე. საიას თელავის ოფისის ადვოკატის დახმარებით ნ.ძ-ს სასარჩელო მოთხოვნა დაკმაყოფილდა. გურჯაანის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით ო.შ-ს შეეზღუდა მშობლის წარმომადგენლობითი უფლებამოსილება ხ.შ-ს მიმართ.
12.  საიას ზუგდიდის ოფისის დახმარებით უკანონოდ გათავისუფლებული მოქალაქე აღდგა თანამდებობაზე
საიას ზუგდიდის ოფისი სასამართლოში იცავდა ნ.ა.-ს ინტერესებს, რომელიც სსიპ „ზუგდიდის შალვა დადიანის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის“ დირექტორის 2015 წლის 22 ივლისის ბრძანებით გათავისუფლდა შესყიდვების სპეციალისტის თანამდებობიდან. ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ  გაიზიარა საიას ზუგდიდის ოფისის სასარჩელო  მოთხოვნა და გააუქმა ნ.ა.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანება. ის აღდგენილ იქნა თანამდებობაზე და სსიპ „ზუგდიდის შალვა დადიანის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრს“ მოსარჩელის სასარგებლოდ დაეკისრა იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება.

Successful Cases in November
GYLA’s office in Tbilisi represented a defendant in criminal proceedings launched by Tbilisi General Prosecutor’s Office in 2011, over misappropriation of funds by companies that had won tenders announced Tbilisi City Hall and its agencies. B.M. was charged under several articles, including legalization of illegal income, perpetrated as a group, and an attempt of bribing an official.
By November 6, 2015 verdict, Tbilisi City Court found him not guilty.
2. Beneficiary relieved from liability in administrative proceedings instituted over storage of a small amount of dry marijuana.
GYLA’s office in Tbilisi represented an individual subjected to administrative proceedings for storage of a small amount of dry marijuana.
Only evidence that the Ministry of Internal Affairs considered was police testimonies; police officers testified that they saw the defendant throwing away a white object, which turned out to be marijuana. GYLA’s lawyers proved during the trial that police testimonies lacked credibility and a person should not be found guilty based solely on the testimonies. Tbilisi City Court accepted arguments of GYLA’s lawyers and explained that “an individual is recognized as a perpetrator and punished with an administrative penalty based on cumulative evidence proving without a doubt that the defendant committed the violation. All doubts must be resolved in favor of the defendant.”
As a result, the court terminated the proceedings for lack of evidence.
3. Beneficiaries relieved from administrative liability
Police patrol officers drew up a protocol of administrative offence against G.P. in October 2015. For the violation committed, G.P.’s driving license was suspended for the period of 6 months. GYLA’s office in Telavi helped invalidate the protocol and abolish the administrative punishment.
GYLA’s office in Kutaisi represented M.V., who was fined by GEL 250 for driving a vehicle that had been removed from registration.
GYLA’s office in Kutaisi helped M.V. appeal the decision in court. Court ruled in his favor and terminated the proceedings for absence of any violation.
4. Beneficiary was able to maintain his property right to a land plot
GYLA’s office in Adjara represented P.D.  in proceedings following a complaint filed by the Ministry of Finance and Economy of Adjara A/R in court demanding abolishment of a certificate recognizing his property right to a land plot (the certificate was issued on April 1, 2010). Khelvachauri District Court ruled against P.D. and abolished the certificate. P.D. appealed the decision in Kutaisi Appellate Court. The latter fully upheld opinions of a lawyer from GYLA’s office in Adjara and repealed Khelvachauri Court’s decision, rejecting the Ministry’s complaint.
5. Beneficiary’s request for a protective order was granted
GYLA’s office in Adjara represented T.M., in proceedings against his husband who systematically subjected her to psychological and physical violence. GYLA’s office helped T.M. apply to Batumi City Court for a protecting order. The court fully granted her request and issued a protecting order for the period of three months, prohibiting the offender from approaching and contacting the victim
6. Local Council of Western Georgia to re-examine early release of GYLA’s beneficiary
GYLA’s office in Kutaisi represented interests of a convict named R.B., whose appeal for early released was rejected by the Local Council of Western Georgia, Ministry of Corrections.
Court invalidated the decision rejecting A.B.’s appeal and ordered the Council to deliver a new decision after studying and examining circumstances of the case.
7. GYLA’s office in Kutaisi helped protect interests of persons with disabilities
GYLA’s office in Kutaisi represented I.R. in court proceedings. The beneficiary had been undergoing in-patient and outpatient treatments at various mental institutions from 1990 to 2013. By July 23, 2008 decision of Kutaisi City Hall, the apartment where I.R. lived legally was transferred into the ownership of his stepfather for free. By Kutaisi City Court’s decision, City Hall’s part of the city hall’s order was invalidated and the respondent was ordered to compensate I.R. for damage inflicted by alienating the disputed property.
Beneficiary of GYLA’s office in Kutaisi, who had a status of a disabled person, had not received a pension for the period of 7 months. With GYLA’s help, B.Ch. filed in court. Samtredia District Court ruled in favor of the beneficiary and ordered the respondent to pay B.Ch. the pension that he had not received in 7 months.
8. Beneficiary was restored to work
GYLA’s office in Kutaisi represented P.Kh. in court proceedings. By the order of Acting Director of LPL Social Service Agency dated Jan 31, 2015, the beneficiary was dismissed from her job as a correspondence specialist at Imereti Social Service Center.
Kutaisi City Court invalidated the order about dismissal of P.S. and she was restored to work. She was awarded a compensation of GEL 900 for the time she was forced to miss at work.
9. Beneficiaries to receive pension illegally terminated pension
GYLA’s office in Kutaisi was representing T.G. and M.Kh. in court proceedings. Their pensions had been wrongfully terminated.
Tbilisi City Court ruled in favor of T.G. and M.Kh. against the respondent Social Service Agency and ordered the agency to pay the pension.
10. Beneficiaries will be able to continue studying at the university
GYLA’s office in Adjara provided legal aid to R.K. and M.A., who were admitted to Batumi Sh.Rustaveli State University following admission exams, under September 29, 2014 decision of the University Rector. However, four days after their admission, the Rector terminated their status of a student on grounds that they fell short of the criteria established by Batumi State University. The Appellate Court fully upheld position of the appellants’ lawyer from GYLA’s office in Adjara, fully graned their appeal and invalidated the decision.
11. A father’s guardianship rights were terminated
GYLA’s office in Telavi provided legal aid to N.Dz., a grandparent of a minor whose mother was a victim of domestic violence and later murdered by her husband. The father is serving punishment at a correctional facility. Because the child did not want to have any ties, including legal relations with her mother’s killer, she could not receive a pension for loss of breadwinner because she did not have a legal guardian. With GYLA’s help N.Dz. filed in court and her claim was granted. The court terminated the father’s guardianship rights.
12. Beneficiary restored to work after he was illegally fired
GYLA’s office in Zugdidi represented N.A. who was fired from her job as a procurement specialist under the July 22, 2015 order of the Director of LEPL Zugdidi Sh.Dadiani State Drama Theatre. Zugdidi District Court ruled in favor of the complainang and invalidated the order on dismissal. N.A. was restored to work and was awarded a compensation for the time he was forced to miss at work.