2020 წლის 13-14 თებერვალს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო არსებითად განიხილავს ნიკა მელიას სარჩელს, რაც ეხება მისთვის ვადაზე ადრე დეპუტატის უფლებამოსილების შეწყვეტის კონსტიტუციურობას. ნიკა მელიას ინტერსებს საიას იურისტები და ადვოკატი გიორგი კონდახიშვილი დაიცავენ.
საქართველოს პარლამენტმა ნიკა მელიას ვადაზე ადრე დეპუტატის უფლებამოსილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2019 წლის 2 დეკემბრის განაჩენის საფუძველზე შეუწყვიტა. პარლამენტმა ნიკა მელიასათვის უფლებამოსილების შეწყვეტის არგუმენტად მიუთითა საქართველოს კონსტიტუციის 39-ე მუხლის მე-5 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტი, რომლის მიხედვითაც, „პარლამენტის წევრს უფლებამოსილება ვადამდე შეუწყდება, თუ იგი კანონიერ ძალაში შესული სასამართლოს განაჩენით ცნობილია დამნაშავედ.“
საიას მიაჩნია, რომ კონსტიტუციაში ჩაწერილი სიტყვები „კანონიერ ძალაში შესული განაჩენი“ უნდა განიმარტოს როგორც საქმეზე საბოლოო ინსტანციის - უზენაესი სასამართლოს მიერ მიღებული განაჩენი. კონსტიტუციაში არსებული ჩანაწერი სხვაგვარად განმარტა საქართველოს პარლამენტმა და ნიკა მელიას უფლებამოსილება შეუწყვიტა პირველი ინსტანციის გამამტყუნებელი განაჩენის საფუძველზე, ისე რომ საქმეზე არ არსებობდა არც სააპელაციო, არც უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება.
საკითხი იმის თაობაზე, როდის ითვლება განაჩენი კანონიერ ძალაში შესულად: როცა არსებობს პირველი ინსტანციის სასამართლოს განაჩენი თუ მაშინ როცა საქმეზე უზენაესმა სასამართლომ მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება, საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია იშვიათ და მნიშვნელოვან სამართლებრივ პრობლემად, ამიტომ საქმეს 4 მოსამართლისაგან შემდგარი კოლეგიის ნაცვლად განიხილავს პლენუმი (რომელიც შედგება საკონსტიტუციო სასამართლოს ყველა მოქმედი მოსამართლისაგან).
საკონსტიტუციო სასამართლომ სარჩელი არსებითად განსახილველად მიიღო კონსტიტუციის საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველი პუნქტთან (საჯარო თანამდებობის დაკავების უფლება) და კონსტიტუციის 39-ე მუხლის მე-5 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტთან (დეპუტატისათვის უფლებამოსილების შეწყვეტა მხოლოდ სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენის არსებობის შემთხვევაში). საკონსტიტუციო სასამართლომ სარჩელი წარმოებაში არ მიიღო მხოლოდ სამართლიანი სასამართლოს ნაწილში, ვინაიდან ნიკა მელიას უფლებამოსილება შეუწყვიტა არა სასამართლომ, არამედ საქართველოს პარლამენტმა.
საოქმო ჩანაწერს თან ახლავს მოსამართლე თეიმურაზ ტუღუშის თანმხვედრი აზრი, რომელიც ეთანხმება საოქმო ჩანაწერის ძირითად აზრში გამოხატულ პოზიციას №1473 კონსტიტუციური სარჩელის არსებითად განსახილველად მიღების თაობაზე, თუმცა მიიჩნევს, რომ ნიკა მელიასათვის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის კონსტიტუციურობა უნდა განხილულიყო არა კონსტიტუციის კონკრეტული მუხლის, არამედ ზოგადად კონსტიტუციის საფუძველზე.

04 February, 202016:01
On February 13-14, 2020, the Constitutional Court of Georgia will consider on the merits the lawsuit of Nika Melia regarding the constitutionality of termination of his term of office. The lawyers of GYLA and lawyer Giorgi Kondakhishvili will defend Nika Melia's interests.
The Georgian Parliament terminated the term of office of Nika Melia as a deputy based on the December 2, 2019, judgment of the Tbilisi City Court. The Parliament referred to the termination of the term of office of Nika Melia under Article 39 (5) (d) of the Constitution of Georgia, according to which "the mandate of a Member of Parliament shall be terminated prematurely if he or she is found guilty by a court decision".
GYLA believes that the words "verdict entered into law" contained in the constitution should be interpreted as the verdict delivered by the final instance - the Supreme Court. The Parliament of Georgia explained the constitutional record otherwise and terminated the term of office of  Nika Melia on the basis of a judgment of conviction of the court of the first instance so that there was the ruling neither Court of Appeal nor a Supreme Court on the case.
The question of when a verdict is considered legally valid: when there is a ruling of the court of the first instance, or when the Supreme Court made a final decision on the case, or when the Constitutional Court of Georgia considered it a rare and important legal problem, so the case is being considered by the plenum instead of a panel of four judges (consisting of all constitutional court judges).
The Constitutional Court essentially upheld the complaint under Article 25(1) of the Constitution of Georgia (right to hold public office) and Article 39 (5) (d) (termination of the Member of Parliament's power of lawmaker only on the basis of a judgment of conviction). The Constitutional Court did not accept the lawsuit only in the part of the fair trial since Nika Melia's MP mandate was terminated not by the court but by the Parliament of Georgia.
The record is accompanied by the concurring opinion of Judge Teimuraz Tugushi, who agrees with the position expressed in the main point of the record about the consideration on the merit the Constitutional Claim N1473, however, he considers that the constitutionality of the termination of Nika Melia's term of office should have been discussed not on the basis of a specific article of the constitution, but on the basis of the constitution in general.