კონსტიტუციური ცვლილებები პროცედურული დარღვევით არის მიღებული
2018 წლის 23 მარტს საქართველოს პარლამენტმა, მესამე მოსმენით, კონსტიტუციაში განხორციელებული ცვლილებები  მიიღო.
როგორც ცნობილია, საკონსტიტუციო ცვლილებების ინიცირების დროს პარლამენტს განსახილველად კონსტიტუციის  ახალი რედაქცია წარედგინა  (პრეამბულიდან- გარდამავალი დებულებების ჩათვლით). ამ პროცესის პარალელურად განხორციელდა რიგი რედაქციული, ტექნიკური და შინაარსობრივი სახის ცვლილებები.
შინაარსობრივი ცვლილებების თვალსაზრისით, განსაკუთრებით პრობლემურია, კონსტიტუციის მე-18 მუხლში - ინფორმაციის თავისუფლების მიმართულებით შეტანილი ცვლილება. აღსანიშნავია, რომ კონსტიტუციაში განხორციელებული ცვლილებების მთავარი მიზანი ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების გათვალისწინება იყო, მაგრამ ეს ცვლილებები არა თუ ვენეციის კომისიისთვის წარდგენილ ვერსიაში, არამედ ინიცირებულ ვარიანტშიც არ ყოფილა. ასევე, ცვლილებაზე საუბარი არ იყო ცვლილებების განმარტებითი ბარათის ტექსტშიც. აღნიშნული ცვლილების გახმაურება მოხდა საყოველთაო სახალხო განხილვის ბოლო შეხვედრაზე, რომელსაც მხოლოდ კონსტიტუციური ორგანოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ასევე, მესამე მოსმენისას ახალი კონსტიტუციის პროექტის მე-60 მუხლის მე-5 პუნქტში შევიდა ცვლილება და მის ტექსტს დაემატა სიტყვა „გვიანდელი“, რაც ვერ ჩაითვლება მხოლოდ და მხოლოდ რედაქციულ ცვლილებად, რადგან ცვლილებას აქვს შინაარსობრივი მნიშვნელობა. აღნიშნული ცვლილება, საკონსტიტუციო სასამართლოს უკარგავს გადაწყვეტილების ძალაში შესვლის გადავადების შესაძლებლობას უკუძალის გამოყენებით. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის მიხედვით, კანონპროექტის მესამე მოსმენისას მასში შესაძლებელია მხოლოდ რედაქციული ცვლილებების შეტანა.
საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, საყოველთაო-სახალხო განხილვა აუცილებელია კონსტიტუციის გადასინჯვისთვის. ვინაიდან საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილებასთან დაკავშირებით მიღებული ცვლილებები საყოველთაო-სახალხო განხილვის ობიექტი არ გამხდარა, აშკარაა, რომ კონსტიტუციური ცვლილებები პროცედურული დარღვევით არის მიღებული.

Constitutional amendments are approved with procedural violations
Georgian Parliament approved amendments to the Constitution with its third hearing On March 23, 2018.
As known, a new edition of the Constitution was introduced to the Parliament for consideration, along with initiating constitutional amendments (From the Preamble - including transitional provisions). A number of editorial, technical and content changes were made running parallel with the process.
In terms of content changes, it is particularly problematic in Article 18 of the Constitution – the amendment to the Freedom of Information Act (FOIA). With that, the main purpose of amendments to the Constitution was to consider the recommendations of the Venice Commission, however, these amendments were found neither in the version introduced to the Venice Commission, nor in the initial version. Besides, amendments were not mentioned even in text of the Explanatory Note. These amendments were disclosed during the last general public discussion, which was attended by the representatives of constitutional bodies only.
Besides, during its third hearing, the amendment was introduced in paragraph 5 of Article 60 of the new Constitution and a word ,,late’’ appeared in the text, that cannot be counted exclusively as an editorial amendment, for the reason that amendments have content meaning. The above mentioned, prevents the Constitutional Court from the opportunity to postpone enactment of decision through retroactivity. According to the rules of procedure of Georgian Parliament, the third hearing of the draft law permits to amend only editorial changes.
In accordance with the Constitution of Georgia, a public discussion is essential to revise the Constitution. Since, the amendments made regarding the authority of the Constitutional Court have not become the object of public discussion, it is obvious that the constitutional amendments are approved with procedural violations.