,,კოალიცია თანასწორობისათვის“ სოფიო კილაძის პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს
,,კოალიცია თანასწორობისათვის“ მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარეს, იმოქმედოს პარლამენტის წევრისათვის დადგენილი ეთიკის კოდექსის მოთხოვნების შესაბამისად და შეწყვიტოს დაუსაბუთებელი თავდასხმები ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებისა თუ ცალკეული აქტივისტების მიმართ.
ბოლო მსგავს შემთხვევას ადგილი ჰქონდა 2019 წლის 4 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ინიციატივით  ,,ბავშვის უფლებათა კოდექსის“ კანონპროექტის განხილვის მიზნით გამართულ შეხვედრაზე. შეხვედრის მიმდინარეობისას, სოფიო კილაძემ ,,კოალიცია თანასწორობისათვის“ წევრი ორგანიზაციის - ,,პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ (PHR)  წარმომადგენელს, ანა აბაშიძეს მიმართა შემდეგი ფრაზებით: ,,ჩემამდე მოვიდა შესაბამისი ხმები, რომ თქვენ პირდაპირ გქონდათ, თქვენ და ანა არგანაშვილს, დავალებული, რომ ამ ბავშვის კოდექსთან დაკავშირებით დესტრუქციული როლი გეთამაშათ, გამოსულიყავით მედიასაშუალებებში, გეყვირათ, რომ ქვეყანა იქცევა...“ ,,კარგი იქნება, თუ პარლამენტარების პიროვნულ შეურაცხყოფებს ფეისბუქზე თავს დაანებებთ, თქვენ და ანა არგანაშვილი...“ ასევე, სოფიო კილაძემ ანა აბაშიძეს არ მისცა შესაძლებლობა, პასუხი გაეცა გამოთქმულ ბრალდებაზე  - ,,ანგაჟირებული, დავალებული ადამიანისგან არაფერს არ ვიღებ.  თქვენ ხართ ანგაჟირებული ადამიანი და თქვენგან არაფერს არ ვიღებ და არც მოგისმენთ რა“.
აღსანიშნავია, რომ სოფიო კილაძე არაერთი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრისას თუ კომიტეტის სხდომებზე იყენებს ადამიანის უფლებებთან შეუსაბამო გამონათქვამებს და მისი მოქმედებით აჩვენებს აშკარა მიუღებლობას განსხვავებული მოსაზრებებისა თუ კრიტიკის მიმართ. [1]
,,კოალიცია თანასწორობისათვის“ სოფიო კილაძეს შეახსენებს, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის სტატუსი მას ავალდებულებს, საჯარო პოზიციონირებისას აჩვენოს ადამიანის უფლებების მიმართ პატივისცემა და ხელი შეუწყობს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა საკანონმდებლო პროცესებში ჩართვას. საკანონმდებლო პროცესში ჩართულობის შემადგენელი ნაწილია საკითხით დაინტერესებული პირებისათვის მოსაზრებების დაფიქსირების მიცემის შესაძლებლობა. კრიტიკული და განსხვავებული მოსაზრებები კი არ შეიძლება გახდეს ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციის თუ ცალკეული აქტივისტის მიმართ დაუსაბუთებელი ბრალდებების და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საფუძველი. მით უფრო, რომ საჯარო პირებს კრიტიკის თმენის ვალდებულება აქვთ და ეს დემოკრატიული საზოგადოების ფუნდამენტური პრინციპი და მოთხოვნაა.
საკანონმდებლო პროცესებში საზოგადოებრივი ჯგუფების დემოკრატიული მონაწილეობა მოითხოვს პარლამენტის ხელმძღვანელი პირების მხრიდან კარგად ორგანიზებული, მონაწილეობითი, სამართლიანი და ეთიკური სადისკუსიო პლატფორმების შექმნას, რომელიც ადამიანის უფლებების განუხრელი დაცვისა და განსხვავებული აზრის პატივისცემის იდეაზე დგას. სამწუხაროდ, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე არათუ ამგვარი პლატფორმის შექმნას ვერ ახერხებს, არამედ თავად ხდება არაეთიკური მიმართვების, ავტორიტარული მიდგომებისა და ადამიანის უფლებების ხედვებს აცდენილი განცხადებების ავტორი, რაც მის მაღალ და საზოგადოებრივად მნიშვნელოვან სტატუსს არსებითად არ შეესაბამება. სწორედ ამიტომ, ,,კოალიცია თანასწორობისთვის’’ მისი პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხს სვამს და მმართველ პოლიტიკურ გუნდს დროული რეაგირებისკენ მოუწოდებს. სხვა შემთხვევაში შეგვიძლია ჩავთვალოთ, რომ მმართველი გუნდი არსებითად იზიარებს მისი განცხადებების და მიდგომების სულისკვეთებას, და ამდენად, ასევე ატარებს პოლიტიკურ ტვირთს სოფიო კილაძის განცხადებების გამო. აღსანიშნავია, რომ საზოგადოებრივი ჯგუფები წარსულშიც აყენებდნენ ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხს ადამიანის უფლებების იდეებთან მისი შეუსაბამო განცხადებების და ხედვების გამო, თუმცა, ამ მიმართვას ქართული ოცნების მხრიდან რაიმე რეაგირება არ მოჰყოლია.
სამწუხაროდ, პარლამენტში ამ დრომდე არ მოქმედებს მექანიზმი, რომელიც მსგავს არაეთიკურ შემთხვევებზე საზოგადოებრივ ჯგუფებს ქმედითი რეაგირების მოთხოვნის შესაძლებლობას მისცემდა.
,,კოალიცია თანასწორობისთვის"
კოალიცია თანასწორობისთვისარაფორმალური გაერთიანებაა, რომელიც 2014 წელს ფონდღია საზოგადოება - საქართველოსხელშეწყობით შეიქმნა და ცხრა არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს. კოალიციის წევრები არიან: ფონდიღია საზოგადოება - საქართველო“, „ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC)”, ,,კონსტიტუციის 42- მუხლი“, კავშირისაფარი“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, ,,ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG)”,“პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR)”,,საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI)” და ,,ტოლერანტობის და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI).”
[1]  მაგ: იხილეთ ,,თანასწორობის მოძრაობის“ 2018 წლის 1 მაისის მოთხოვნა - https://bit.ly/2MMVClU;  ,,კოალიცია თანასწორობისათვის“ 2019 წლის 22 იანვრის განცხადება - https://bit.ly/2t5T756;

“Coalition for Equality” calls upon the chairperson of Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia to act in accordance with the requirements of the Code of Ethics established for the Member of the Parliament and to stop ungrounded attacks on human rights organizations or individual activists.
The last similar case took place on February 4, 2019, at the meeting held to discuss the draft law “Code on the rights of the Child”, initiated by Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia. During the meeting, Sopio Kiladze addressed Ana Abashidze, representative of “Partnership for Human Rights” (PHR), member organization of “Coalition for Equality” with the following phrases: “I heard, that you and Ana Arganashvili were directly ordered to play a destructive role regarding this child’s code, to appear in media, to scream that the country is collapsing…” “It will be good if you and Ana Arganashvili stop personal insult of parliamentarians on Facebook…” Also, Sopio Kiladze did not allow Ana Abashidze to respond to the stated accusation-“Biased, I do not take anything from commissioned person. You are biased person and I will not take anything from you and I will not listen to you”.
It should be noted, that during numerous working group meetings and at the committee sessions Sopio Kiladze uses expressions that are inappropriate for human rights and by her actions, she shows the obvious non-acceptance of different opinions or criticism. [1]
“Coalition for Equality” reminds Sopio Kiladze that, during public positioning, status of the chairperson of Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia obliges her to show respect for human rights and to promote engagement of representatives of civil society in legislative processes. Part of engaging in the legislative process is to enable persons, who are interested in the issue, to state an opinion. Critical and different opinions cannot be basis for ungrounded accusations and restricting freedom of expression towards a human right organization or individual activist. Moreover, public officials have an obligation to endure criticism and this is the fundamental principle and requirement of a democratic society.
Democratic participation of public groups in legislative process requires creation of well-organized, participatory, fair and ethical discussion platforms from the heads of the Parliament, which stands for the idea of stable protection of human rights and respect for different opinion. Unfortunately, the chairperson of Human Rights and Civil Integration Committee is not able to create such a platform; moreover she herself becomes author of unethical statements, authoritarian approaches and statements missing human rights views, which is essentially incompatible with her high and publicly important status. That is why, “Coalition for Equality” raises question of political responsibility of her and calls upon the ruling political team for timely respond. In other case we may consider that the ruling team essentially shares the spirit of her statements and approaches, and thus also carries political burden because of Sopio Kiladze’s Statements. It should be noted, that public groups have also raised question of political responsibility of chairperson of Human Rights and Civil Integration Committee due to her inappropriate statements and visions with human rights ideas, however, the Georgian Dream did not respond to this statement.
Unfortunately, the Parliament still does not have a mechanism, which would enable the public groups to require effective response to such unethical incidents.
“Coalition for Equality”
“Coalition for Equality” is an informal alliance established in 2014 with the support of “Open Society -Georgia” Foundation and it unites nine nongovernmental organisations. Members of the Coalition are: “Open Society -Georgia” Foundation, “Human Rights Education and Monitoring Center (EMC)”, “Article 42 of the Constitution”, Union “Sapari”, “Georgian Young Lawyers’ Association”, “Women’s Initiatives Supporting Group (WISG)”, “Partnership for Human Rights (PHP)”, “Georgian Democracy Initiative (GDI)” and “Tolerance and Diversity Institute (TDI)”.
[1] For example, see the request of “Equality Movement” made on May 1, 2018-https://bit.ly/2MMVClU; statement of “Coalition for Equality” made on January 22, 2019- https://bit.ly/2t5T756;