კოალიცია საკონსტიტუციო სასამართლოს მოუწოდებს განახორციელოს კონსტიტუციური მართლმსაჯულება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ ეხმაურება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსთან დაკავშირებით განვითარებულ მოვლენებს. მიგვაჩნია, რომ შექმნილი ვითარება ქმნის ე.წ. გახმაურებულ საქმეებზე საკონსტიტუციო სასამართლოში მიმდინარე სამართალწარმოების მიზანმიმართული შეფერხების მცდელობის შთაბეჭდილებას, რაც გავლენას ახდენს საქმის შედეგით დაინტერესებული პირების მდგომარეობაზე. ასევე განვითარებული მოვლენები მნიშვნელოვნად აისახება საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართ საზოგადოების განწყობასა და ნდობაზე.
საკონსტიტუციო სასამართლოში ე.წ. გახმაურებულ საქმეების განხილვის დაწყებამ გამოიწვია სასამართლოზე პოლიტიკური ზეწოლის გაძლიერება. ამასთან, საკანონმდებლო ცვლილებებმა, რომელიც კოალიციის მიერ არაერთხელ უარყოფითად შეფასდა, მნიშვნელოვნად შეამცირა საკონსტიტუციო სასამართლოს ეფექტურობა.
ბოლო პერიოდში საკონსტიტუციო სასამართლოს რამდენჯერმე მოუწია საქმის განხილვის გადადება კვორუმის არარსებობის გამო. ამის პარალელურად საქართველოს პარლამენტმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა ათზე მეტი შუამდგომლობით სხვადასხვა გახმაურებული საქმიდან რიგი მოსამართლეების აცილების თაობაზე, ხოლო საკონსტიტუციო სასამართლოს ერთ-ერთმა მოსამართლემ მოითხოვა გახმაურებული საქმეებიდან თვითგანრიდება. ამავდროულად, გავრცელებული განცხადებები ქმნის ვარაუდის საფუძველს, რომ  სარჩელების ე.წ. „გამოცვლის“ მოტივით გარკვეული მოსამართლეები თავს (შე)იკავებენ შესაბამისი საქმის განხილვაში მონაწილეობის მიღებისაგან. ხაზი უნდა გავუსვათ იმ გარემოებას, რომ 2016 წლის პირველი სექტემბერს, საკონსტიტუციო სასამართლოში ჩანიშნული სხდომა ე.წ. უგულავა-კაბელების საქმეზე გადაიდო კვორუმის არარსებობის გამო, მაშინ როდესაც საჯაროდ გავრცელდა და დადასტურდა ინფორმაცია საქმის განმხილველი ერთერთი მოსამართლის არასაქმიან ვითარებაში ყოფნის შესახებ.
ზოგადად კონსტიტუციური სარჩელის რეგისტრაციასთან დაკავშირებული პროცედურული საკითხები, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში მოსარჩელესა და სასამართლოს შორის ორდინალურ ურთიერთობას წარმოადგენს, არ უნდა იწვევდეს სასამართლოს საქმიანობის შეფერხებას, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ საკითხი მისი მცირე მნიშვნელობით რეალურ და არსებით გავლენას არ ახდენს სამართალწარმოების პროცესსა და შედეგზე.
ამავე დროს, როგორც ჩვენთვის არის ცნობილი, საკონსტიტუციო სასამართლოში მიმდინარეობს მოკვლევა სარჩელების ე.წ.  „შეცვლასთან“  დაკავშირებით. თუმცა, ამ დრომდე ეს პროცესი საჯაროობის გარეშე მიმდინარეობს. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნულ სიტუაციაში, საკონსტიტუციო სასამართლომ უნდა უზრუნველყოს აღნიშნული პროცესის მაქსიმალური გამჭვირვალობა და საზოგადოებას მიაწოდოს ამომწურავი ინფორმაცია.
შექმნილი დაძაბული ვითარების განმუხტვა უნდა უზრუნველყოს საკონსტიტუციო სასამართლომ, რომელსაც აქვს პასუხისმგებლობა მართლმსაჯულება განახორციელოს იმგვარად, რომ არ შექმნას პროცესზე გარე ზეგავლენების განცდა. გვსურს, ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ საკითხის მოკვლევის პარალელურად მოსამართლეებმა უნდა მიიღონ მონაწილეობა საქმეების განხილვაში და საფრთხე არ უნდა შეექმნას კონსტიტუციური მართლმსაჯულების უწყვეტობას. ამასთან, ხელისუფლებამ თავი უნდა შეიკავოს პროცესების დამატებითი პოლიტიზირებისგან და იმგვარი თავდასხმებისგან, რაც მიზნად მხოლოდ სასამართლოს, როგორც ინსტიტუცის დისკრედიტაციას ისახავს.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ 2016 წლის 30 სექტემბერს საკონსტიტუციო სასამართლოს 4 მოსამართლეს ეწურება უფლებამოსილების ვადა. მნიშვნელოვანია, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრების არჩევაზე პასუხისმგებელმა სახელმწიფო ორგანოებმა სათანადოდ გაანალიზონ შექმნილი ვითარება და გაითვალისწინონ ზემოხსენებული პრობლემური საკითხები ახალი მოსამართლეების არჩევის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას.

The Coalition Calls on the Constitutional Court to Exercise Constitutional Justice
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary responds to recent developments regarding the Constitutional Court of Georgia. We consider the current situation to be a deliberate effort to hinder the ongoing litigation of high-profile cases that will negatively affect those interested in the case. Additionally, the developments will have a significant negative impact on the public’s attitude towards and trust of the Constitutional Court.
The commencement of high-profile case hearings resulted in increasing political pressure on the Court. At the same time, legislative changes that the Coalition has repeatedly assessed as damaging have significantly reduced the Constitutional Court’s effectiveness.
Recently, the Constitutional Court had to postpone hearings because it did not have a quorum. In a parallel development, the Parliament of Georgia motioned the Court more than ten times for the recusal of certain judges in high-profile cases, and one Judge asked for self-recusal in a high-profile case. At the same time, published statements give reason to presume that certain judges will refrain from taking part in hearings on the grounds of “changing the claims.” We also stress that the so called Ugulava-Cables case scheduled for Sept. 1, 2016 was postponed due to not having quorum, while there was information disseminated and confirmed that one of the absent judges was in unprofessional settings at the time.
In general, the issues related to registering a Constitutional claim, which are usually ordinary relations between the claimant and the Court, should not hinder the Court’s work. This is particularly true when the issue in question is so insignificant that it should not have a real and tangible influence on the litigation process or outcome.
At the same time, there is an ongoing probe at the Constitutional Court regarding the “change of claims.” However, the probe lacks transparency. We believe that in the given situation the Constitutional Court must ensure transparency of the probe and provide the public with exhaustive information on it.
The Constitutional Court must ensure that the current tension is resolved, since it has the responsibility to ensure justice in a way that does not point to outside influences on the proceedings. We would like to stress that in parallel to the probe, the Judges must take part in the Court’s proceedings and the continued operation of the Constitutional Justice must not be threatened. At the same time, the government must refrain from further politicizing the situation and stop attacks that only aim at discrediting the Court as an institution.
It is worth noting that on September 30, 2016, the tenures of four Constitutional Judges come to an end. It is imperative that the bodies responsible for electing members of the Constitutional Court analyze the situation accordingly and take the above-discussed problematic issues into consideration when making decisions regarding new Justices.