კამპანია 'ეს შენ გეხება' ეხმაურება საკონსტიტუციო სასამართლოს შუალედურ გადაწყვეტილებას
კამპანია „ეს შენ გეხება" ეხმაურება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2017 წლის 29 დეკემბერს მიღებულ შუალედურ გადაწყვეტილებას (საოქმო ჩანაწერს) საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი, საქართველოს მოქალაქეები - ავთანდილ ბარამიძე, გივი მითაიშვილი, ნუგზარ სოლომონიძე და სხვები (სულ 326 კონსტიტუციური სარჩელი) საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ".
გვსურს, საზოგადოებას შევახსენოთ, რომ 2017 წლის 6 აპრილს, საქართველოს 326-მა მოქალაქემ სარჩელით მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს და მოითხოვა ფარული მიყურადების მარეგულირებელი კანონმდებლობის არაკონსტიტუციურად ცნობა, ვინაიდან, მოსარჩელეთა აზრით, ეს უკანასკნელი ეწინააღმდეგებოდა თავად სასამართლოს მიერ 2016 წლის 14 აპრილს მიღებულ გადაწყვეტილებას. მოგვიანებით, სასამართლოს სარჩელით მიმართა საქართველოს სახალხო დამცველმაც.  ასევე, პირველად დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ წარმოადგინა სასამართლო მეგობრის მოსაზრება, რომელიც, თავის მხრივ, იზიარებს მოსარჩელეთა პოზიციას.
სამწუხაროდ, 2017 წლის 29 დეკემბერს მიღებული გადაწყვეტილებით, სასამართლომ არ გაიზიარა მოსარჩელეთა მოთხოვნა იმ მოტივით, რომ გასაჩივრებული რეგულირებები თვისობრივად განსხვავებულ მოცემულობას ქმნის და არ ეწინააღმდეგება სასამართლოს მიერ ერთი წლით ადრე გამოტანილ გადაწყვეტილებას.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლომ ზემოხსენებული სარჩელები მიიღო არსებითად განსახილველად არა იმ მოტივით, რომ იგი აპირებს საკუთარი პრაქტიკის დაძლევას (შეცვლას), არამედ ვერ დაინახა წინააღმდეგობა გასაჩივრებულ კანონმდებლობასა და 2016 წლის 14 აპრილის გადაწყვეტილებას შორის.
მიგვაჩნია, რომ თანამედროვე სამართლებრივ სახელმწიფოში, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, კანონმდებლობა და სასამართლო პრაქტიკა იყოს თანმიმდევრული, არაორაზროვანი და განჭვრეტადი. სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები, მის მიერ დამკვიდრებული პრეცედენტული სამართალი, ნათლად აღქმადი და გასაგები უნდა იყოს საზოგადოებისთვის და მისი შინაარსი არ უნდა იცვლებოდეს სასამართლოს შემადგენლობის ცვლილებასთან ერთად.
ბუნებრივია, კამპანია „ეს შენ გეხება" არ ეთანხმება სასამართლოს 6 წევრის შეფასებას, რომ ფარული მიყურადების მარეგულირებელი ნორმები თვისობრივად განსხვავებულია იმ საკანომდებლო ჩარჩოსგან, რაც ერთხელ უკვე არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი თავად სასამართლოს მიერ.
ჩვენთვის განსაკუთრებით გაუგებარია სასამართლოს მსჯელობა ინტერნეტკომუნიკაციის რეალურ დროში მოპოვების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით. მიგვაჩნია, რომ მინიმუმ ამ ნაწილში, კანონმდებლობა არის უცვლელი და მხოლოდ ის გარემოება, რომ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის მანამდე არსებული უფლებამოსილებები (ინსპექტირების ნაწილში) კანონში ფორმალურად აისახა, სტატუს-ქვოს ვერ ცვლის, რადგან თავად საკონსტიტუციო სასამართლოსვე სტანდარტით, „შინაარსობრივ მსგავსებასთან გვექნება საქმე, არა მხოლოდ მაშინ, როდესაც ნორმა სიტყვასიტყვით იმეორებს არაკონსტიტუციურად ცნობილი ნორმის შინაარსს, არამედ მაშინაც, როდესაც სადავო ნორმაში მოცემული წესი არსებითად მსგავსი სამართლებრივი შედეგის მომტანია".
შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, სასამართლომ სრულად გაითავისოს საკუთარი პასუხისმგებლობა მიმდინარე სამართალწარმოების პროცესში და სადავო რეგულირებების კონსტიტუციურობის შეფასებისას, გაანალიზოს ყველა ის საფრთხე, რისკი თუ ნეგატიური გავლენა, რაც ამგვარი კანონმდებლობის მოქმედებამ შეიძლება გამოიწვიოს როგორც რიგითი მოქალაქეების ყოველდღიურ ცხოვრებაზე, ასევე ნებისმიერი საჯარო პირის, მათ შორის, თავად მოსამართლეების პროფესიულ საქმიანობაზე, ისევე როგორც, საკონსტიტუციო სასამართლოს, როგორც ინსტიტუტის რეპუტაციასა და ნდობის ხარისხზე.
იმედს ვიტოვებთ, არსებითი განხილვის ფორმატში, შევძლებთ სასამართლოს დარწმუნებას, რომ მოქმედი კანონმდებლობა ისეთივე არაეფექტური, ხარვეზიანი და კონსტიტუციის საწინააღმდეგოა, როგორც 2016 წლის 14 აპრილის მდგომარეობით არსებული რეგულირებები.
დაბოლოს, მიუხედავად იმისა, რომ პირადი ცხოვრების უფლების დარღვევის საკითხი არ არის მხოლოდ ეროვნული სასამართლოების შეფასების საგანი და, შესაძლებელია, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო მექანიზმების გამოყენება, ამ პროცესში, უაღრესად მნიშვნვნელოვანია ეროვნული სასამართლოების როლი და მათ მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები.
იმისთვის რომ, მოქალაქეებს ნდობა აუმაღლდეთ სასამართლო ხელისუფლების მიმართ, საკონსტიტუციო სასამრთლომ უნდა შეძლოს ადამიანის უფლებების დაცვისთვის მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღება და უკვე მიღებული გადაწყვეტილებების დაცვა. აღნიშნული, აუცილებელია, არამხოლოდ ადამიანის უფლებების დაცვის შესაბამისი სტანდარტის დასამკვიდრებლად, არამედ თავად სასამართლოს რეპუტაციის დასაცავად, რათა საკანონმდებლო ორგანომ, ყოველ ჯერზე, არ მიიღოს სასამართლოს გადაწყვეტილების დამძლევი რეგულირებები.

Campaign This Affects You Too responds to the provisional judgment of the Constitutional Court
Campaign This Affects You Too responds to the provisional judgment (protocol statement) of the Constitutional Court of Georgia dated of December 29, 2017 on the case “The Public Defender of Georgia, citizens of Georgia Avtandil Baramidze, Givi Mitaishvili, Nugzar Solomonidze and others (the total of 326 constitutional lawsuits) vs the Parliament of Georgia”.
We would like to remind the society that 326 citizens of Georgia lodged a lawsuit with the Constitutional Court of Georgia on April 6, 2017, asking to rule unconstitutional the legislation regulating secret eavesdropping, as, according to the applicants, it contradicts the judgment rendered by the Court itself on April 14, 2016. Later on, the Ombudsman’s Office of Georgia also filed a lawsuit with the Court. Moreover, for the first time in the history of independent Georgia, the Presidential Administration of Georgia presented an amicus curiae position that in turn, coincided with the applicants’ position.
Unfortunately, with the decision dated of December 29, 2017, the Court did not uphold the applicants’ claim, stating that appealed regulations establish qualitatively different reality and therefore do not contradict the decision that the court made a year earlier.
It is noteworthy that the court accepted the abovementioned lawsuits for the hearing on the merits not because it is planning to overrule (change) its practice but because it did not establish any contradiction between the appealed legislation and its decision of April 14, 2016.
We believe that, for a modern rule-of-law state, it is particularly important that the law and the court practice are consistent, unambiguous and clear. The judgment made by the Court and the precedent law that it establishes should to be clear and understandable for the public and their essence should not be changed when the composition of the Court is changed.
Obviously, the campaign This Affects You Too does not agree with the evaluation of the six members of the Court that the norms regulating secret eavesdropping are qualitatively different from the legal framework that has already been ruled as unconstitutional by the Court itself.
The Court’s reasoning with regard to obtaining internet communication in real time is particularly unclear for us. We believe that at least in this part the legislation remains unchanged and only the circumstance that the authority of Personal Data Protection Inspector (with regard to inspection) that existed before was formally included within the law, does not change the status quo as, according to the Constitutional Court’s own standard, “We would be dealing with substantial similarity not only when a norm word for word repeats the essence of a norm that was ruled unconstitutional but also when a rule contained by a disputed norm will have substantially similar legal outcome.”
Therefore, it is important that the Court fully realizes its responsibility in the process of ongoing legal proceedings and when evaluating the constitutionality of the appealed regulations, analyses all the threats, risks or negative influences that such legislation may cause to everyday life of ordinary citizens as well to any public person, including to professional activities of judges themselves and the reputation of the Constitutional Court as an institution and the degree of confidence towards it.
We hope that in the format of hearing on the merits, we will be able to convince the court that the current legislation is as ineffective, flawed and contradictory to the Constitution as the regulations that existed as of April 14, 2016.
And lastly, despite the fact that the issue of violation of the right to private life is not a matter evaluated solely by the national courts and it is possible to use international mechanism of protection of human rights, the role of the national courts and the judgments they render in this process, are particularly important.
In order to enhance the citizens’ trust in the judiciary, the Constitutional Court should be able to make decisions that are important for the protection of human rights and to defend the decisions it has already made. The abovementioned is important not only to establish proper standards of human rights protection but also to protect the reputation of the Court itself so that the legislative body would not have to pass regulations overruling the Court’s decisions every time.