საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2020 წლის 14 აპრილს 14:00 საათზე „აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების სტანდატები“ კვლევის ონლაინ პრეზენტაცია გამართა.
კვლევის მიზნებისთვის გაანალიზდა ადგილობრივი კანონმდებლობა. კვლევის დროს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადგენდა აღკვეთის ღონისძიებებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ჩარჩოს, გატარებული რეფორმებისა და მის საფუძველზე განვითარებული პრაქტიკის შეფასება. კვლევაში მიმოხილულია სისხლის სამართალწარმოებაში არსებული აღკვეთის ღონისძიების შესახებ საერთაშორისო სტანდარტები, ასევე, შეჯამებულია ამ სტანდარტების დანერგვის კუთხით ეროვნულ იურისდიქციებში არსებული დაბრკოლებები და საუკეთესო პრაქტიკა. კვლევის ფარგლებში ინტერვიუები ჩატარდა 13 მოსამართლესთან, ასევე, შედგა ფოკუსჯგუფი ადვოკატთა ასოციაციის სისხლის სამართლის კომიტეტთან, გამოკითხვა ჩატარდა 15 პროკურორთან და, დამატებით, 6 ადვოკატთან.
კვლევის შედეგად გამოვავლინეთ შემდეგი ძირითადი მიგნებები:
- ქართული კანონმდებლობისა და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად, პატიმრობა არ უნდა იყოს საწყისი წერტილი აღკვეთის ღონისძიების შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას, არამედ უნდა განიხილებოდეს მხოლოდ მას შემდეგ, რაც ყველა სხვა ღონისძიება მიჩნეული იქნება მიზანშეუწონლად.
- უზენაესი სასამართლოს მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკა აჩვენებს, რომ 2016 წლიდან გაზრდილია პატიმრობის გამოყენების მაჩვენებელი. კერძოდ, წლების მიხედვით აღნიშნული მაჩვენებელი პროცენტებში ასე გამოიყურება: 2016 წელი – 29%, 2017 წელი – 34%, 2018 წელი – 43%, 2019 წლის 11 თვის მონაცემებით კი – 47%.
- ინტერვიუებში მოსამართლეების, ადვოკატების და პროკურორების უმრავლესობა აღნიშნავს, რომ აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს და პატიმრობის გამოყენების მაღალ მაჩვენებელს განაპირობებს ალტერნატიული აღკვეთის ღონისძიების სახეების დეფიციტი, რაც მოსამართლეს ართმევს ფართო დისკრეციას.
- კვლევის ფარგლებში გამოკითხული ადვოკატები მიუთითებენ, რომ  პრაქტიკაში პატიმრობის პერიოდულ გადასინჯვას აქვს ფორმალური ხასიათი და სასამართლო, ძირითადად, პატიმრობას კვლავ ძალაში ტოვებს ისე, რომ სასამართლო სხდომაზე მის აუცილებლობას არ ასაბუთებს.
- საერთაშორისო სტანდარტებისა და უცხო ქვეყნების პრაქტიკის ანალიზმა აჩვენა, რომ ფულადი გირაო წარმოშობს უთანასწორობას სხვადასხვა სოციალურ-ეკონომიკურ და რასობრივ ჯგუფებს შორის და იწვევს სისხლის სამართლის სისტემისადმი ნდობის დაკარგვას.
- გამოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის ანალიზმა ცხადყო, რომ არის შემთხვევები, როდესაც პირს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეფარდებული აქვს გირაო პატიმრობის უზრუნველყოფით, თუმცა, გირაოს თანხის გადაუხდელობის გამო ბრალდებული რჩება პატიმრობაში, რაც დე ფაქტო ნიშნავს სასამართლოს მხრიდან პატიმრობის გამოყენებას.
აღკვეთის ღონისძიების სახეების ფართო სპექტრი
- საერთაშორისო სტანდარტებისა და უცხო ქვეყნების პრაქტიკამ აჩვენა, რომ არ არსებობს ალტერნატიული აღკვეთის ღონისძიებების საერთაშორისო დონეზე დადგენილი ნუსხა. აუცილებელია, ეროვნულმა კანონმდებლობამ უზრუნველყოს ეფექტური ალტერნატიული აღკვეთის ღონისძიებების ფართო სპექტრი, რაც სასამართლოებს მათი გამოყენებისთვის ფართო დისკრეციას მიანიჭებს.
- ინტერვიუებმა აჩვენა, რომ კვლევაში მონაწილე პროკურორების, ადვოკატების და მოსამართლეების დიდი ნაწილი ემხრობა იდეას, მოეხსნას შეზღუდვა გაუსვლელობისა და სათანადო ქცევის შესახებ შეთანხმებასთან დაკავშირებით დადგენილ ნორმას, რომელიც ითვალისწინებს მის გამოყენებას მხოლოდ იმ დანაშაულებზე, რომლებისთვისაც გათვალისწინებულია 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა.
- გამოკითხულ მოსამართლეთა და პროკურორთა მცირე ნაწილი, ასევე, ადვოკატების დიდი ნაწილი ემხრობა იდეას, რომ დამატებითი აღკვეთის ღონისძიების სახეების გამოყენება შესაძლებელი გახდეს დამოუკიდებლად, როგორც ძირითადი აღკვეთის ღონისძიებები.
- ინტერვიუებმა აჩვენა, რომ მოსამართლეთა და ადვოკატთა აბსოლუტური უმრავლესობა, ასევე, პროკურორების მცირე ნაწილი ემხრობა იდეას, გაიზარდოს ძირითადი აღკვეთის ღონისძიების სახეები, რაც მისცემს სასამართლოს ფართო დისკრეციას აღკვეთის ღონისძიების სახეების გამოყენებასთან დაკავშირებით.
გამოვლენილ მიგნებებზე დაყრდნობით მომზადდა შესაბამისი რეკომენდაციები და საკანონმდებლო წინადადებები. საია იმედოვნებს, რომ აღნიშნულის გათვალისწინებით, მოხერხდება აღკვეთის ღონისძიებათა სისტემის იმგვარი კონცეფციის შემუშავება, რომელიც დაუახლოვდება მაღალ სტანდარტებს და უზრუნველყოფს ბრალდებულთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
კვლევა საიას მიერ განხორციელდა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით, პროექტის “კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“ (PROLoG) მეშვეობით, რომელსაც აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტი (EWMI) ახორციელებს.

GYLA presented the results of the research "Preventive Measure Usage Standards"
On 14 April 2020, GYLA held an online presentation of the research "Preventive Measure Usage Standards".  For the purposes of the research, GYLA studied and analyzed local legislation, One of the most important instruments of the study was to analyze the legislative framework relating to preventative measures, implemented reforms and practice. The study provides an overview of international standards in relation to preventative measures in criminal proceedings and the synopsis of obstacles and best practices in national jurisdictions in terms of implementation of these standards. The interviews were conducted with 13 judges, a focus group was held with the Criminal Law Committee of the Georgian Bar Association, the interviews were held with 15 prosecutors and 6 lawyers as well.
As a result of the research, the following key findings have been identified:
- According to international standards and Georgian legislation, detention should never be the starting position in a decision on preventative measures, but rather may only be considered once all other measures for achieving one or more permissible ground have been ruled out.
- The statistics provided by the Supreme Court in relation to the use of detention show that the rate of imposing detention increased since 2016. In 2016, the court applied detention in 29% cases, in 2017 - 34%, in 2018 - 43%, in the first eleven months of 2019 - 47%.
- Most of the judges, prosecutors and lawyers point out in the interviews that the high rate of using bail and detention is due to the lack of alternative preventative measures, which deprives the judge of broad discretion.
- The interviewed lawyers indicate that in practice periodical review of pre-trial detention is formal and in most cases judges leave detention in force and at a court hearing do not substantiate the necessity of leaving detention unchanged.
- International standards and practice of foreign countries have shown that monetary bail increases injustice between different socio-economic and racial groups and leads to a loss of confidence in the criminal justice system.
- The evaluation of the public information obtained has proved that there are cases where the person is imposed bail secured with detention, yet the accused is remanded in custody because of the inability to pay the bail amount, which de facto means that the court uses detention.
Wide range of preventative measures
- International standards and the practice of foreign countries show that there is no internationally prescribed list of alternative preventative measures. Each domestic jurisdiction must provide a wide range of workable preventative measures that will give the court broader discretion to use them.
- The interviews have shown that a large number of the prosecutors, lawyers, and judges participating in the study advocate for removing the limitation from the preventative measure - an agreement not to leave and proper behavior- as it may be applied only for the offences which are punishable by imprisonment up to one year.
- A small group of the interviewed judges and prosecutors and a large number of the interviewed lawyers support the idea that the ancillary preventative measures should be used independently as major preventative measures.
- The interviews have shown that the absolute majority of the judges and lawyers and a small part of the prosecutors advocate for the idea to extend the list of major preventative measures to give the court wide discretion to apply any types of preventative measures
We obtained significant information about the given issue with the help of the research methodology and developed recommendations based on the findings. We hope that the recommendations and further legislative proposals will facilitate the development of the concept of the preventative measures system that will ensure the improvement of the legal rights of defendants and develop democratic standards for the preventative measures system.
The research was carried out by GYLA with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID) through the project "Promoting Rule of Law in Georgia" (PROLoG), implemented by the East-West Management Institute (EWMI).