გენერალური აუდიტორის გადაწყვეტილება პოლიტიკური მოტივაციის ეჭვებს აჩენს
2 ოქტომბერს გავრცელებული ინფორმაციით, ახალმა გენერალურმა აუდიტორმა, ირაკლი მექვაბიშვილმა თანამდებობიდან გაათავისუფლა ორი მოადგილე - ნინო ლომჯარია და დევი ვეფხვაძე და თანამდებობაზე დატოვა მხოლოდ ნოდარ ჯავახიშვილი. ეს უკანასკნელი წარსულში რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი და ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილი ბანკ „ქართუს“ გენერალური დირექტორი იყო.
აუდიტის სამსახური მისი ფუნქციებიდან გამომდინარე არასამთავრობო ორგანიზაციების ყურადღების ცენტრშია. ეს ინტერესი აუტიდის სამსახურის მიმართ განსაკუთრებით მატულობს საარჩევნო პერიოდში. აუდიტის სამსახურის საქმიანობიდან გამომდინარე მნიშვნელოვანია მისი დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა. ამას კი, უპირველეს ყოვლისა, განაპირობებს გენერალური აუდიტორის და მისი მოადგილეების დამოუკიდებლობა პოლიტიკური პარტიების გავლენისაგან.
ახალ გენერალურ აუდიტორს ბუნებრივია აქვს უფლებამოსილება, რომ მისთვის სასურველი მოადგილეები დანიშნოს, თუმცა ის ფაქტი, რომ გათავისუფლდნენ პოლიტიკურად ნეიტრალური მოადგილეები და თანამდებობა შეინარჩუნა მმართველ პარტიასთან აფილირებულმა პირმა, წარმოქმნის ეჭვებს გადაწყვეტილების პოლიტიკური მოტივაციის შესახებ. გათავისუფლებულ მოადგილეებს შორის არის ნინო ლომჯარია, რომელიც საზოგადოებისთვის ცნობილია როგორც პრინციპული, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი კადრი მაღალი კვალიფიკაციით და გამოცდილებით.
ამ ეჭვებს ამძაფრებს მიმდინარე წინასაარჩევნო კამპანია, როცა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია აუდიტის სამსახური მიუკერძოებელი იყოს საარჩევნო სუბიექტების ფინანსური ანგარიშების მონიტორინგისას. საგულისხმოა, რომ ლომჯარია აუდიტის სამსახურში სწორედ ამ მიმართულებას კურირებდა. პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სფეროს სპეციფიკიდან გამომდინარე, გაუგებარია რატომ გახდა აუცილებელი მისი გათავისუფლება წინასაარჩევნო პერიოდში არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე, როდესაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პოლიტიკური პარტიების შემოწირულობისა და წინასაარჩევნო ხარჯვის საფუძვლიანი მონიტორინგი.
მოვუწოდებთ გენერალურ აუდიტორს, იყოს მიუკერძოებელი თავის საქმიანობაში და არ მიიღოს გადაწყვეტილებები, რომლებიც ეჭვს წარმოქმნის მისი პოლიტიკური მოტივაციის და მიკერძოების შესახებ, რაც საბოლოოდ ზიანს აყენებს აუდიტის სამსახურის, როგორც დამოუკიდებელი ინსტიტუტის რეპუტაციას და მის მიმართ საზოგადოების ნდობას.

The General Auditor’s decision creates suspicions of political motive
On October 2, it was reported that the new General Auditor, Irakli Mekvabishvili dismissed two deputy general auditors, Nino Lomjaria and Devi Vepkhvadze. The only deputy general auditor who kept his office is Nodar Javakhishvili. He used to serve as the Minister of Regional Development and Infrastructure, and as the General Director of Bidzina Ivanishvili’s own bank Cartu.
The State Audit Office (SAO) has always drawn much of civil society’s attention because of its functions, especially during an election period. In view of the nature its activities, it is important that the SAO remains independent and impartial. This is largely ensured by independence of the General Auditor and his deputies from political party influences.
Naturally, the new General Auditor has the power to replace Deputy General Auditors with candidates of his choosing but the fact that politically neutral deputies were dismissed while the official affiliated with the ruling party was able to keep his office creates suspicions that the decision is politically motivated. One of the deputies dismissed by the new General Auditor is Nino Lomjaria, who is known to be a principled, independent, impartial, highly qualified and experienced individual.
These suspicions are further intensified by the ongoing election campaign, when it is especially important that the SAO remain impartial while monitoring political party financing. Nino Lomjaria was in charge of this direction. Considering the specific nature of monitoring political party financing, it remains unclear as to why there was a need to dismiss her during the pre-election period, a few weeks before the election, when a thorough monitoring of political party donations and campaign expenditures is especially important.
We urge the General Auditor to remain unbiased in his work and refrain from making any decisions that will create suspicions about his political motive and bias, which will ultimately be detrimental to the reputation of the State Audit Office as an independent institution and will undermine public trust towards the Office.