დისკუსია: ეთნიკური უმცირესობების ელექტორალური ქცევა
2018 წლის 26 თებერვალს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და საერთო სამოქალაქო მოძრაობა - მრავალეროვანი საქართველოს ერთობლივი კვლევის „საქართველოში არსებული ეთნიკური უმცირესობების ელექტორალური ქცევის“ შუალედური შედეგების პრეზენტაცია გამართა. კვლევა პროექტის „საქართველოში კონკურენტული,  სამართლიანი და ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობა 2016-2018 საარჩევნო ციკლისთვის“ ქვე-პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID)  ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარეობს. პროექტის მიზანს წარმოადგენს ხელი შეუწყოს საქართველოში ინკლუზიური, კონკურენტული და გამჭვირვალე საარჩევნო პროცესების განვითარებას.
მიზნის მისაღწევად, კვლევის ფარგლებში შესწავლილი და გაანალიზებული იქნება საქართველოს კანონმდებლობა (მათ შორის, პოლიტიკის დოკუმენტები), საქართველოში არსებული კვალიფიციური პოლიტიკური სუბიექტების ხედვები და სტრატეგია, აგრეთვე, საქართველოს ეთნიკურ უმცირესობებში არსებული განწყობები და მათ მიერ ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების აღქმა. კვლევა ეტაპობრივად, 2016-2018 საარჩევნო წლების ციკლში ხორციელდება.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების კვლევის ფარგლებში გამოკვეთილი ძირითადი მიგნებები და გამოწვევები:
- პოლიტიკური პარტიების შესახებ ეთნიკური უმცირესობების ინფორმირების დაბალი ხარისხი;
- პოლიტიკური პარტიების მიმართ დაბალი ნდობა;
- პარტიების პასიური პოზიციონირება სამიზნე რეგიონებში;
- პარტიების მხრიდან მუშაობის პროცესში მანკიერი სოციალური კონსტრუქციების გამოყენება;
- პარტიების მხრიდან სამიზნე რეგიონში არსებული კონტექსტის არასათანადო აღქმა;
-  პოლიტიკურ ძალთა მხარდაჭერის განმაპირობებელი ფაქტორები:
• - კანდიდატთა პერსონალიები;
• - კანდიდატთა ადგილობრივი გავლენები;
• - ლიდერის პიროვნული თვისებები;
• - ადგილობრივი საზოგადოების ინდიფერენტული დამოკიდებულება პოლიტიკური პროცესის მიმართ;
• - ცალკეულ შემთხვევებში არსებული პოლიტიკური ლანდშაფტიდან გამომდინარე წარმოქმნილი რისკები, ძალის ახალი ცენტრების გაჩენის თვალსაზრისით.
კვლევის შედეგად გამოკვეთილი მიგნებებისა და დაფიქსირებული გამოწვევების გაანალიზების საფუძველზე, შეიძლება გამოვყოთ ძირეული საკითხები, რომელთა მიმართულებითაც უნდა გაგრძელდეს მუშაობა სხვადასხვა აქტორების მიერ, კერძოდ:
ცენტრალური საარჩევნო კომისია - ეთნიკური უმცირესობების ელექტორალური ჩართულობის ზრდისკენ მიმართული კომპლექსური პოლიტიკის განხორციელება;
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი - სამიზნე რეგიონებში საქმიანობის გააქტიურება სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ორგანიზაციების ხელშეწყობის, საარჩევნო ადმინისტრაციის პროფესიული გაძლიერებისა და მოწყვლადი ჯგუფების პრიორიტეტიზაციის გზით;
ცენტრალური ხელისუფლება - ცენტრალური ხელისუფლების შესაბამისი ინსტიტუტების მიერ, მათი კომპეტენციის ფარგლებში, სამიზნე რეგიონებში არსებული კონტექსტის გათვალისწინებითეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკური და სოციალური ჩართულობის ზრდაზე ორიენტირებული კომპლექსური ნაბიჯების გადადგმა;
ადგილობრივი ხელისუფლება - კარგი მმართველობისპრინციპების პრაქტიკული იმპლემენტაცია, ადგილობრივ საზოგადოებასთან კომუნიკაციის გააქტიურება, უარი სოციალური გავლენების გამოყენების მანკიერ პრაქტიკაზე;
მედია - პოლიტიკური პროცესების მიმართ საზოგადოებრივი ინტერესის ზრდაზე მიმართული საინფორმაციო პოლიტიკის გატარება;
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები - სამიზნე რეგიონებსა და იქ არსებულ მოწყვლად ჯგუფებზე ორიენტირებული საქმიანობის გაძლიერება.

Discussion: Electoral Behavior of Ethnic Minorities
On February 26, 2018, the Georgian Young Lawyers’ Association and the Public Movement Multinational Georgia held a presentation of the interim results of their joint study “The Electoral Behavior of Ethnic Minorities in Georgia”. The study is being carried out in the framework of the project “Promoting More Competitive, Fair and Inclusive Electoral Environment for the 2016-2018 Electoral Cycle in Georgia”, which is implemented with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID). The project aims to promote inclusive, competitive, and transparent electoral processes in Georgia.
To achieve this goal, as part of the study, the research team is going to study and analyze the Georgian legislation (including policy documents), the views and strategies of qualified political subjects in Georgia, the attitudes of Georgia’s ethnic minorities, and their perception of the political processes that are underway in the country. The study is being carried out in stages during the cycle of the election years of 2016-2018.
At the time of the local self-government elections of 2017, we identified the following main findings and challenges:
- ethnic minorities’ low awareness of political parties;
- low trust towards political parties;
- passive positioning of parties in the target regions;
- parties’ use of wrongful social constructs in their work;
- parties’ inadequate perception of the context in the target regions;
- factors that determine support for political forces:
• -personalities of candidates;
• -local influences of candidates;
• -personal qualities of leaders.
• -indifferent attitude of the local society to the political process;
• - in individual cases, risks related to the emergence of new centers of power that ensue from the existing political landscape.
On the basis of these findings, we have developed a package of targeted recommendations for the main actors related to the electoral process. Below we give an outline of this package:
The Central Election Commission should carry out a complex policy designed to increase the electoral involvement of ethnic minorities;
The Electoral Systems Development, Reforms and Training Center should activate its work in the target regions by means of supporting local civil society organizations, professional empowerment of the election administration and prioritizing vulnerable groups;
Central authorities: Relevant institutions of the central authorities should take complex steps within their competence oriented to increasing the political and social involvement of ethnic minorities, considering the context in the target regions;
Local authorities should implement the principles of “Good Governance” in practice, communicate more actively with the local society, and abandon the malpractice of using social influences;
The Media should pursue an information policy designed to increase the public’s interest in political processes;
Civil society organizations should intensify activities oriented to the target regions and to the vulnerable groups living there.