დაუშვებელია კულტურული და სახელოვნებო სექტორის გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა და მათი დისკრედიტაცია. „ხელოვნება ცოცხალი და დამოუკიდებელია!“
ხელმომწერი ორგანიზაციები სოლიდარობას ვუცხადებთ რეჟისორ სალომე ჯაშს, მის კოლეგებს და ხელოვნების სფეროს წარმომადგენლებს.
შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლება უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს დემოკრატიული, თავისუფალი და ინკლუზიური საზოგადოების მშენებლობაში. საგანგაშოა ხელისუფლების წარმომადგენელთა მხრიდან კულტურული სექტორის წარმომადგენელთა დისკრედიტაცია და მათი შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა.
რამდენიმე დღის წინ, კულტურის სამინისტრომ კინოცენტრში დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლად პრობაციის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელის ყოფილი მოადგილე, კობა ხუბუნაია დანიშნა, რომელმაც ცენტრში რეორგანიზაცია გამოაცხადა. რეორგანიზაციის პროცესი სფეროს წარმომადგენლებისთვის, მათ შორის კინოცენტრის თანამშრომლებისთვის, ბუნდოვანია. ის არ ითვალისწინებს სფეროს წარმომადგენლების, კინოცენტრის თანაშრომლების ჩართულობას და არ ეფუძნება დისკუსიის, საჭიროებების კვლევის შედეგად მიღებულ გადაწყვეტილებებს. კინოცენტრის თანამშრომლები უნდობლობას უცხადებენ რეორგანიზაციის პროცესს, რომელიც უკვე შეიცვავს შემოქმედებითი თავისუფლების შეზღუდვის ნიშნებს. 19 ივნისს, მმართველი პარტიის თავმჯდომარემ, რეჟისორის – სალომე ჯაშის დოკუმენტური ფილმის – „მოთვინიერება“ – დისკრედიტაცია მოახდინა, მისი თქმით, მსგავსი „სამარცხვინო“ ფილმების გადაღება „არ შეიძლება“. აღნიშნული განცხადება ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან კინოს ცენზურის და შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლების საფრთხეებს შეიცავს.
გარდა ამისა, კინოცენტრის თანამშრომლები ითხოვენ დირექტორის დანიშვნის წესის ცვლილებას – მოქმედი კანონმდებლობით, კულტურის სამინისტრო პირდაპირი წესით ნიშნავს კინოცენტრის დირექტორს. აღნიშნული რეგულაცია პრობლემურია, რადგან დირექტორის ერთპიროვნულად დანიშვნა თავისთავად შეიცვავს კინოცენტრის დამოუკიდებლობის და სფეროში შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საფრთხეებს. აღნიშნული საკანონმდებლო ნორმა ეწინააღმდეგება შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლების საერთაშორისო სტანდარტებს, ასევე კინოცენტრისთვის ამავე კანონით (მუხლი 8 (1)) დადგენილ სამართლებრივ სტატუსს, რომლის მიხედვითაც ის თავის საქმიანობას დამოუკიდებლად უნდა ახორციელებდეს.
სამწუხაროდ, ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან მსგავსი რიტორიკა, კულტურის სექტორის შეზღუდვა თუ მათზე თავდასხმა პირველად არ ხდება. ბოლო წლების განმავლობაში, კულტურის სამინისტროს მხრიდან გახშირდა გამოხატვის თავისუფლების წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი თავდასხმები, ,,ქართული ფილმის“ გამოძიებით დაშინება, სხვადასხვა თანამდებობებზე პოლიტიკასთან აფილირებული პირების დანიშვნა,თანამშრომლების მუდმივი გათავისუფლება პოლიტიკური გემოვნების საფუძველზე, სამხატვრო გალერეაში ჟურნალისტების შეშვებაზე უარის თქმა. გარდა ამისა, არც სალომე ჯაშის დოკუმენტური ფილმის ცენზურის შემთხვევაა პირველი, 2022 წელს, საქართველოს კინოაკადემიის მიერ ფილმის ჩვენება აიკრძალა.
საქართველოს ნაკისრი აქვს არაერთი საერთაშორისო ვალდებულება გამოხატვის თავისუფლების დასაცავად. შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლება გამოხატვის თავისუფლების ნაწილია, რაც დაცულია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლით. „ხელოვანები დაცულნი უნდა იყვნენ ცენზურისგან და ნებისმიერი ფორმის ზეწოლისა და დაშინებისგან“ აღნიშნავს ევროპის საბჭოს მანიფესტი – ,,ციფრული ეპოქის ხელოვნებისა და კულტურის გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“.
გამოხატვის თავისუფლებას საქართველოს კონსტიტუცია და „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონიც იცავს, რომელიც პროგრესული, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი სამართლებრივი აქტია, სახელმწიფო ვალდებულია აღასრულოს ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებები და საქართველოს კანონმდებლობა.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
- უზრუნველყოს შემოქმედთათვის უსაფრთხო და ხელშემწყობი გარემო და დაიცვას შემოქმედებითი გამოხატვის თავისუფლება;
- დაუყოვნებლივ შეჩერდეს რეორგანიზაციის პროცესი კინოცენტრში, მანამ, სანამ არ შემუშავდება პროცედურული დოკუმენტი, რომელშიც აქტიურად იქნებიან ჩართული კინოცენტრის თანამშრომლები და სფეროს წარმომადგენლები;
- უზრუნველყოს კინოს სფეროში მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისობა შემოქმედებით გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტებთან. სფეროს წარმომადგენლებისთვის განსაკუთრებით პრობლემურია კინოცენტრის დირექტორის ერთპიროვნული წესით დანიშვნა. აღნიშნული რეგულაციის პირობებში კი შეუძლებელია უზრუნველყოფილ იქნეს კინოცენტრის დამოუკიდებლობა და მის საქმიანობაში ჩაურევლობის პრინციპი.

Restriction of freedom of artistic expression and discreditation of cultural and artistic circles shall be inadmissible. “Art is alive and independent!”
We, the signatory organizations express our solidarity with filmmaker Salome Jashi, her colleagues, and all the representatives of the art & cultural sector.
Artistic freedom of expression plays a vital role in a democratic and inclusive society. Discreditation campaign from the side of authorities towards cultural sector representatives and limitation or attacks on their artistic freedom of expression is alarming.
A few days ago, the Ministry of Culture appointed Koba Khubunia as the acting director of the Georgian National Film Center (film center), who has no connection with the film industry & arts and worked as a deputy head of the National Agency of Crime prevention. The newly appointed director started the process of reorganization, which is not transparent and not based neither on discussions nor needs assessment or consultations with the representatives from the sector or employees of the film center. The employees of the film center expressed their distrust of the mentioned process of reorganization, which contains alarming signs of limiting artistic freedom of expression. On June 19, the chairman of the ruling party discredited filmmaker Salome Jashi in his statement, mentioning her documentary film “Taming the Garden” as a “shameful” film” which “should not be produced”. The mentioned statement contains alarming trends of film censorship and the limitation of artistic freedom of expression.
Moreover, the employees of the film center request amendments to the procedure for the appointment of the film center director. Current legislation[1] (Article 8 (4)) grants the Minister of Culture absolute power to appoint the director. This regulation itself is problematic and contains threats limiting the independence of the film center and artistic freedom of expression. It also contradicts the same law (Article 8 (1)), which states that film center should carry out its activities independently (from the Ministry of Culture), with a non-interference principle.
Unfortunately, this is not the first case when government officials discredit or attack the arts & cultural sector representatives. Over the last few years, the Ministry of Culture is increasingly attacking the freedom of expression of artistic institutions and circles. Full-scale assaults against artistic freedom of expression, threatening Georgian film with a criminal investigation, appointing political nominees to various positions, constantly dismissing employees of national museums based on their political or other opinions, and refusing to allow journalists into art galleries are just some of the issues that arts and culture sector faces. Salome Jashi’s documentary film was censored also in 2022, Georgian Film Academy banned the showing of the film.
Georgia has a number of international obligations to protect freedom of expression. Freedom of artistic expression is part of freedom of expression, protected by Article 10 of the European Convention on Human Rights. Moreover, the Council of Europe Manifesto on the Freedom of Expression of the Arts and Culture in the Digital Age states that „ artists must be protected against censorship and any form of pressure or intimidation”. Furthermore, Freedom of expression is guaranteed by the Georgian constitution and Georgia’s law on Freedom of Expression – which is a progressive legal act, fully in line with international standards. Thus, International obligations and national legislation should be properly implemented.
Therefore, we the undersigned organizations call on Georgian authorities:
– To ensure a safe and enabling environment for artistic creativity and guarantee freedom of artistic expression in Georgia.
– Immediately halt the reorganization process of the film center, until drafting procedural document, created with active participation of film center employees and representatives from the sector.
– Ensure that legislation regulating the film industry is fully in line with international standards protecting freedom of expression. For the representatives of the film sector, it is particularly problematic that the minister of culture has absolute power to appoint a film center director. The mentioned regulation cannot guarantee the independence and principle of non-interference in the activities of the film center.
– Immediately stop attacks and discreditation on filmmakers & artists, promote artistic freedom of expression which is internationally recognized and plays a vital role in a democratic and inclusive society.