არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ტელეკომპანია GDS-ზე გასული გადაცემათა ციკლის შესახებ
ტელეკომპანია GDS-ზე პირველი სექტემბრიდან დაიწყო გადაცემათა ციკლი, რომელშიც საქართველოს ყოფილი პრემიერმინისტრი ბიძინა ივანიშვილი პირდაპირ ეთერში ხვდება ქვეყნის ათივე რეგიონის ადგილობრივ ჟურნალისტებს, გადაცემა წინასაარჩევნოდ ყოველ ორშაბათს და ხუთშაბათს გავა ეთერში.
გადაცემის ფორმატი ანონსიდანვე გულისხმობდა მმართველი პარტიის სასარგებლო აგიტაციას. ვიდეორგოლიდან ჩანს, რომ გადაცემების ციკლში ბიძინა ივანიშვილი სხვა საკითხებთან ერთად ისაუბრებს თუ „რატომ არ ჰყავს „ქართულ ოცნებას” ალტერნატივა.“ ანონსის ვიდეოში დემონსტრირებულია „ქართული ოცნების“ საარჩევნო ნომერი და სიმბოლიკა. გადაცემის ფორმატიდან და შინაარსიდან ცხადად იკვეთება, რომ გადაცემის მთავარი მიზანი მმართველი პარტიის სასარგებლოდ აგიტაციაა და თავისი არსით ფაქტობრივად არ განსხვავდება წინასაარჩევნო რეკლამისაგან.
თუ გადაცემა ფორმალურადაც სარეკლამო სტატუსის მატარებელი იქნებოდა, მას უნდა დაეკმაყოფილებინა „საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე და 51-ე მუხლით განსაზღვრულ წინასაარჩევნო რეკლამის რეგულაციები, რომელთა მიხედვითაც, რეკლამა შეიძლება იყოს ფასიანი ან უფასო, უნდა გააჩნდეს განსაზღვრული ქრონომეტრაჟი, მითითებული უნდა ჰქონდეს ინფორმაცია დამკვეთის შესახებ და ა.შ.
ვინაიდან გადაცემა ოფიციალური წინასაარჩევნო რეკლამის სტატუსით არ გადის, ეს ქმედება შესაძლოა წარმოადგენდეს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანული კანონის 25-ე მუხლის მე-2 პუნქტის გათვალისწინებული იურიდიული პირისგან უსასყიდლოდ ან ფასდაკლებით მიღებული მომსახურებას, რაც იმავე ნორმის თანახმად შემოწირულებად ითვლება. აქედან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ თითოეული გადაცემა ტელეკომპანია GDS-ის მხრიდან „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ სასარგებლო განხორციელებულ შემოწირულებად უნდა ჩაითვალოს.
ასევე, მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული სატელევიზიო ფორმატი წინასაარჩევნო პერიოდში უგულებელყოფს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ დამტკიცებულ „საქართველოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის” რამდენიმე პრინციპს. მათ შორის, მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი მოუწოდებს მაუწყებლებს „საარჩევნო პერიოდში გამიჯნოს სახელმწიფოებრივი და პარტიული ფუნქციების შესრულება, რათა დაიცვას მიუკერძოებლობის, ობიექტურობის პრინციპები და უზრუნველყოს ბალანსი.” აღნიშნული ფორმატი კი ბალანსის დაცვას არჩევნებში მონაწილე სუბიექტებს შორის ფაქტობრივად გამორიცხავს, რადგან გადაცემების ციკლი მთლიანად მმართველ პოლიტიკურ გუნდთან ასოცირებულ პირთან ინტერვიუებს გულისხმობს. ასევე საყურადღებოა, რომ გადაცემებში ხშირად გამოითქმის სხვა პოლიტიკური სუბიექტების მიმართ კრიტიკული მოსაზრებები, თუ ბრალდებები, ხოლო მათზე რეაგირების ან პასუხის გაცემის საშუალებას იგივე ფორმატი სხვა პოლიტიკურ სუბიექტებს არ აძლევს.
მივმართავთ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს, შეისწავლოს ტელეკომპანია GDS-ის ზემოაღნიშნული გადაცემათა ციკლი და ჩამოთვლილი გარემოებების დადასტურების შემთხვევაში ამ ქმედებებს მიანიჭოს პოლიტიკური შემოწირულების სტატუსი. ასევე, დაიანგარიშოს მომსახურების ღირებულება და დაადგინოს, თუ რამდენად ჯდება იგი იურიდიული პირისგან კანონით დაშვებული შემოწირულების 120 000 ლარიან წლიურ ლიმიტს.
ასევე, მივმართავთ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას, შეისწავლოს, თუ რამდენად შეესაბამება ტელეკომპანია GDS-ის ქმედება წინასაარჩევნო პერიოდში მოქმედი კანონმდებლობისა და „საქართველოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ დადგენილ სტანდარტებს, ხოლო დარღვევის არსებობის შემთხვევაში მიიღოს შესაბამისი ზომები.
მოვუწოდებთ აღნიშნულ უწყებებს, დროულად შეისწავლონ განცხადებაში დასმული საკითხი და საზოგადოებას მიაწოდონ ინფორმაცია მათ მიერ მიღებული ზომების შესახებ. ასევე, მოვუწოდებთ შესაბამის უწყებებს აქტიურო მონიტორინგი აწარმოონ სხვა მედია საშუალებებზეც მსგავსი ტიპის დარღვევების დროულად გამოვლენისა და შესაბამისი ზომების მისაღებად.

Statement of Non-Governmental Organisations on the Cycle of TV Programmes Broadcasted by the TV Company GDS
2016-09-08 11:44
The cycle of TV programmes started on the GDS TV in September, in which the former Prime Minister of Georgia and Bidzina Ivanishvili, the founder of the political coalition Georgian Dream, meet live the local journalists from all ten regions. The TV programme will be broadcasted on every Monday and Thursday before the elections.
Based on the announcement the format of the TV programme implied agitation in favour of the ruling party. According to the video clip, in the TV programmes in addition to other issues Bidzina Ivanishvili will talk about “why does not Georgian Dream have an alternative”. The announcement video demonstrates the electoral number and symbol of Georgian Dream. It is evident from the format and content of the TV programme that the main goal of the programme is the agitation in favour of the ruling party and in its content it actually does not differ from the pre-election commercial.
If officially the TV programme was intended to be a type of an advertisement, it should have met the regulations on pre-election advertising determined by Articles 50 and 51 of the Election Code, according to which an advertisement may be charged or free of charge, should have specific running time and shall specify the information on the customer, etc.
As the TV programme does not have an official status of an advertisement, it may be the service rendered free of charge or at discount from a legal person determined by Article 25(2) of the Law of Georgia on Political Associations, which shall be considered as a donation according to the same provision. Therefore, we think that each TV programme must be considered as donation made by the GDS TV in favour of Georgian Dream Democratic Georgia.
Also, we believe that the format of the above stated TV programme in the pre-election period neglects certain principles of the Code of Conduct for Broadcasters of Georgia, approved by the Georgian National Communications Commission. Including, the Code of Conduct for Broadcasters calls the broadcasters for “differentiating the fulfilment of state and party functions in the pre-election period, in order to observe the principle of impartiality and objectiveness and to observe balance.” But the above mentioned format actually excludes the observance of balance among the electoral subjects participating in the elections, because the whole cycle of the TV programmes includes the interviews with the persons associated with the ruling political team. It is also notable that critical opinions or accusations are quite frequently expressed in the TV programmes, while the same format does not allow other political subjects to provide response or answers to them.
We address the State Audit Service to examine the above mentioned cycle of TV programmes of GDS TV and grant those actions the status of political donations if the above listed circumstances are confirmed. Furthermore, the service cost must be calculated and established whether the cost falls within the annual limit of donations in the amount of GEL 120 000, allowed by law.
Also we address Georgian National Communications Commission to examine whether the actions of the GDS TV complies with the legislation applicable to the pre-election period and the standards established by the Code of Conduct for Broadcasters of Georgia, and take appropriate measures if violations are identified.
We call the above agencies for timely examination of the issues specified in the application and the provision of public with the information on the measures taken by them. We also call the relevant agencies for active monitoring of other mass media means in order to timely identify similar violations and take relevant measures.