არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება აქციის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით
გვსურს გამოვეხმაუროთ დღეს, 11 ივნისს, საპროტესტო აქციაზე “ნუ მომკლავ” განვითარებულ მოვლენებს. კიდევ ერთხელ, გამოვხატავთ სოლიდარობას ზაზა სარალიძის, მალხაზ მაჩალიკაშვილის და მათი ოჯახების მიმართ. ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ამ საქმეებზე გამოძიების დროული პროგრესი და ყველა პასუხისმგებელი პირის გამოკვეთა და დასჯა საზოგადოების მთავარ მოთხოვნად და ხელისუფლების პასუხისმგებლობად რჩება.
აქვე, გვსურს გამოვეხმაუროთ დღის განმავლობაში, აქციაზე და მასთან კავშირში განვითარებულ ინციდენტებს. მნიშვნელოვანია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უზრუნველყოს მშვიდობიანი მანიფესტაციის უფლებით სარგებლობა და მისცეს აქციის მონაწილეებს საშუალება, კანონის ფარგლებში, მათთვის სასურველი ფორმით გამოხატონ საკუთარი აზრი. ასევე, მნიშვნელოვანია, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დამატებით განმარტოს დეპუტატ ნიკა მელიას მიმართ გამოყენებული საპოლიციო ღონისძიების შინაარსი. პარლამენტის წევრის დაკავება, დასაშვებია მხოლოდ პარლამენტის თანხმობის შემთხვევაში, თუ სახეზე არ არის დანაშაულზე წასწრების შემთხვევა. ამ საკითხზე გაკეთდა განმარტება, რომ პოლიციამ დეპუტატი ადგილს “გაარიდა”, თუმცა მედიაში გავრცელებული კადრები მიუთითებს, რომ პოლიციამ მას შეუზღუდა გადაადგილების თავისუფლება, ჩასვა პოლიციის მანქანაში და აქციის პერიმეტრიდან გაიყვანა, რაც პირის დაკავებას შეიძლება უთანაბრდებოდეს.
რაც შეეხება, კარვების დაშლის საკითხს, კანონმდებლობის მიხედვით, მანქანის სავალი ნაწილის გადაკეტვა, დასაშვებია იმ შემთხვევაში, თუ აქციის მონაწილეთა რაოდენობის გათვალისწინებით, აქციის ჩატარება სხვაგვარად შეუძლებელია. ასევე, კანონი არ იცნობს კარვებითა და სხვა კონსტრუქციებით, მანქანის სამოძრაო ნაწილის ხელოვნურად გადაკეტვის უფლებას. კანონის ამ მოთხოვნების და დღის პირველ ნახევარში, აქციაზე მყოფი პირების რაოდენობის გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ პოლიციის მხრიდან რუსთაველის გამზირზე განთავსებული კარვების ტროტუარზე გადატანა, შესაბამისობაში იყო კანონთან და მანიფესტაციის უფლების არსთან.
თუმცა, მოგვიანებით, პოლიციის მხრიდან ტროტურაზე გადატინილი კარვების დემონტაჟი იყო თვითნებური და წარმოადგენდა შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებაში დაუსაბუთებელ ჩარევას. მანქანების სამოძრაო ნაწილისგან განსხვავებით, კანონი არ უკრძალავს დემონსტრანტებს, კარავი განათავსონ ტროტუარზე. ამ შემთხვევაში, კარვები განთავსებული იყო სწორედ რუსთაველის გამზირის ტროტუარზე, რაც ხელს არ უშლიდა ფეხით მოსიარულეთა გადაადგილებას და ასევე არ აფერხებდა პარლამენტის ნორმალურ ფუნქციონირებას. ამის გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ პოლიციის მხრიდან კარვების დაშლა იყო უკანონო, რამაც დამატებით, სიტუაციის ესკალაციის რისკი გააჩინა.
დაზარალებულთა და მათი მხარდამჭერების სამართლიანი და ლეგიტიმური პროტესტის გამოხატვის მიზნით, მოვუწოდებთ აქციის ორგანიზატორებს, გაითვალისწინონ კანონის მოთხოვნები და უზრუნველყონ აქციის მშვიდობიანი და კანონიერი ხასიათის შენარჩუნება. ასევე, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას იმოქმედოს შეკრების და მანიფესტაციის უფლების დაცვის პრინციპებით. საჭიროების შემთხვევაში, აწარმოოს მოლაპარაკებები აქციის ორგანიზატორებთან და მონაწილეებთან და არ დაუშვას დაუსაბუთებელი და არაპროპორციული საპოლიციო ღონისძიებების გამოყენება აქციის მონაწილეთა მიმართ.

STATEMENT OF NGOs REGARDING THE PROTEST RALLY
We would like to react to the events that have taken place during the protest rally "Do not kill me" today, on June 11.  Once again, we express our solidarity towards Zaza Saralidze, Malkhaz Machalikashvili and their families. We point out that timely progress of the investigation into these cases and identification and punishment of all responsible persons remain the main demand of the society and the obligation of the government.
Hereby, we would like to respond to the events occurring during the rally and the incidents in connection thereof. It is important that the Ministry of Internal Affairs should ensure the right to peaceful manifestation and give the participants the opportunity to express their opinions in a desirable form within the scope of the law. In addition, the Ministry of Internal Affairs must further explain the necessity of using police measures against Nika Melia, a member of parliament. The MP may be detained only with the consent of the Parliament, unless the MP is caught red-handed. The explanation provided on the issue stated that the MP was “taken away” from the events by the police, but the video footage disseminated through the media proved that the police restricted his freedom of movement, forced him into a police car and rushed him away from the perimeter of the rally, which is equal to the person’s detention.
As for removal of the tents, according to the law, it is permissible to block a road only if holding the rally due to the number of participants is otherwise impossible. However, the law does not envisage any right to artificially block a part of the road with tents or other structures. Considering the above mentioned requirement of the law and the number of participants of the rally in the first half of the day, we believe that removal of the tents from Rustaveli Avenue motorway and their placement on the sidewalk by the police was in line with the law and the right to manifestation.
However, later, dismantling of the tents placed on the sidewalk by the police was arbitrary and an unjustified interference in freedom of assembly and expression. In contrast to the vehicle part of the road, the law does not prohibit protesters to set camps on the sidewalk. In the given case, the tents were placed on the pavement in Rustaveli Avenue, and did not hinder the movement of pedestrians and normal functioning of the Parliament. All things considered, we believe that removal of the tents by the police was unlawful, which posed an additional risk of escalating the situation.
With the view to ensuring the fair and legitimate protest of the victims and their supporters, we call on the organizers of the rally to take into account the requirements of the law and maintain the peaceful and legitimate nature of the rally. Moreover, we urge the government to act in compliance with the principles of the right to assembly and manifestation and if necessary, hold negotiations with the organizers and participants of the rally and refrain from using unreasonable and disproportionate police measures against rally participants.