არასამთავრობო ორგანიზაციები ვენეციის კომისიას მიმართავენ
ოთხმა არასამთაავრობო ორგანიაციამ ვენეციის კომისიისთვის სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის ერთობლივი შეფასება გამოაქვეყნა. დოკუმენტი ასახავს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (ISFED), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსა და ფონდ ღია საზოგადოება - საქართველოს პოზიციებს. ეს ოთხი ორგანიზაცია სახემწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრები იყვნენ და კომისიის ოთხივე სამუშაო ჯგუფში იყვნენ წარმოდგენილი
ერთობლივი შეფასების დოკუმენტის მიზანია, არასამთავრობოებმა ვენეციის კომისიას წარუდგინონ საკონსტიტუციო კომისიის სამუშაო პროცესისა და ფორმატის დეტალური ანალიზი. ასევე, დოკუმენტში გამოთქმულია მოსაზრებები კონსტიტუციის პროექტით გათვალისწინებულ რამდენიმე ყველაზე მნიშვნელოვან საკითხთან დაკავშირებით. ესენია საპარლამენტო საარჩევნო სისტემა, პრეზიდენტის არჩევის წესი და ქორწინების შესახებ ჩანაწერი.
არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის განსაკუთრებით პრობლემურია საარჩევნო სისტემა, კონკრეტულად კი გაუნაწილებელი მანდატების განაწილების წესი. კონსიტუციის პროექტი ითვალისწინებს არჩევნებში პირველ ადგილზე გასული პარტიისთვის ულიმიტო ბონუსის შემოღებას, რომლის მიხედვითაც ყველა გაუნაწილებელი მანდატი  ერთ პარტიას ერგება. საარჩევნო სისტემის ეს ასპექტი უსამართლოა და მნიშვნელოვნად აკნინებს მაჟორიტარული სისტემის გაუქმებით მიღებულ პოზიტიურ შედეგს. ამასთან, საარჩევნო ბლოკების გაუქმება 5%-იანი ბარიერის შენარჩუნების პირობებში აჩენს რისკებს რომ არჩევნების შედეგად მაღალი იყოს გაუნაწილებელი მანდატების რაოდენობა. ამ გაუნაწილებელი მანდატების ერთი პარტიისადმი მიკუთვნება საფრთხეს შეუქმნის პოლიტიკურ პლურალიზმს და ხელს შეუწყობს ძალაუფლების ხანგრძლივ კონცენტრაციას ერთი პარტიის ხელში. არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიაჩნიათ, რომ კონსტიტუციით განსაზღვრული უნდა იყოს მანდატების გადანაწილება პარლამენტში შესულ ყველა პარტიაზე მათი შედეგების პროპორციულად.
გარდა აღნიშნულისა, პრობლემატურია ასევე ქორწინების განსაზღვრა როგორც „ქალისა და მამაკაცის კავშირი“. ეს ცვლილება განსაკუთრებით საფრთხის შემცველია ქვეყანაში არსებული ჰომოფობიური განწყობების, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის მზარდი ტენდენციისა და ლგბტ ჯგუფებისათვის შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების მხრივ არსებული პრობლემების  გათვალისწინებით. ამ ჩანაწერს, რომელიც ჰომოფობიურ და პოპულისტურ კონოტაციას ატარებს გამყინავი ეფექტი ექნება ლგბტ უფლებების მდგომარეობაზე საქართველოში. ქორწინების თანაწორობის თეორიული შესაძლებლობის აკრძალვა პრობლემურია იმის ფონზე, რომ ქართული კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს ერთი და იმავე სქესის წყვილებისათვის სამოქალაქო პარტნიორობას. არასამთავრობო ორგანიზაიებს მიაჩნიათ, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკის შესაბამისად, საქართველომ უნდა უზრუნველყოს ერთი და იმავე სქესის წყვილთა სამართლებრივი აღიარება და საპირისპირო სქესის  წყვილთა მსგავსი უფლებებით უზრუნველყოფა.
პარლამენტის თავმჯდომარის დაპირებით,  ვენეციის კომისიის ყველა რეკომენდაცია გათვალისწინებული იქნება. შესაბამისად, ვენეციის კომისიის პოზიცია შესაძლოა იყოს ყველაზე ეფექტური მექანიზმი კონსტიტუციის პროექტში არსებული პრობლემური ჩანაწერების გამოსასწორებლად. არასამთავრობო ორგანიზაციები მზად არიან გააგრძელონ  მუშაობა ვენეციის კომისიასთან და მიაწოდონ მას ინფორმაცია საკონსტიტუციო რეფორმის პროცესის შემდეგი მიმდინარეობის შესახებ.

Georgian civil society organizations have issued a joint assessment of the work of the State Constitutional Commission of Georgia. The document reflects the views of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), Transparency International – Georgia, and the Open Society Georgia – Foundation (OSGF). These four organizations were members of the State Constitutional Commission of Georgia and together were represented in all four working groups of the Commission.
The purpose of the joint assessment is to provide the Venice Commission with a comprehensive overview of the working process of the Constitutional Commission together with the CSO opinions on some of the most crucial amendments introduced by the draft of the constitution. Namely, these are the electoral system of the Parliament, election of the president and the definition of marriage in the constitution.
CSOs have concerns over the electoral system and specifically, the allocation of remaining seats (undistributed mandates). The constitutional draft introduces an unlimited bonus for a party that receives the most votes – all undistributed mandates will be allocated a single party. CSOs consider this aspect of the electoral system highly unfair and largely undermining the positive gains from the change of the majoritarian system. The prohibition of blocs together with the 5% threshold is likely to produce a large number of undistributed mandates, which, if allocated to a single party, could damage the political plurality and facilitate long-term concentration of power in a single ruling party. CSOs believe that the constitution should guarantee that the undistributed mandates are allocated to all parties in the Parliament proportionally to their election results.
Another problematic issue is the definition of marriage as “union between a man and a woman”. This amendment is particularly problematic given the widespread homophobia, increasing cases of hate crimes, and continuous struggle for LGBT groups to even exercise their right to freedom of expression and assembly. This amendment which is fueled with homophobic and populistic connotations will have a further chilling effect on the rights of LGBT people in Georgia. The constitutional prohibition of a theoretical chance of marriage equality is particularly concerning given that the Georgian legislation does not guarantee civil partnership for same-sex couples. CSOs believe that in line with the ECHR practice, Georgia should introduce a legal recognition of same-sex couples and guarantee similar rights as the opposite-sex couples.
Given that the Chairman of the Parliament of Georgia has pledged to take into consideration all recommendations of the Venice Commission, CSOs believe that the Venice Commission opinion might be the most effective mechanism to address the problematic amendments proposed in the constitutional draft. Therefore, the organizations stand ready to work with the Venice Commission and provide it with further updates and information on the constitutional reform process in Georgia.