არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოდან ჰააგაში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წარმომადგენლებს შეხვდნენ
2018-05-25 12:14
2018 წლის 14-18 მაისს, ჰააგაში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის ყოველწლიური სტრატეგიული მრგვალი მაგიდის შეხვედრების სერია გაიმართა.
შეხვედრები შეეხებოდა არასამთავრობო სექტორსა და სასამართლოს შორის თანამშრომლობის საკითხებსა და იმ გამოწვევებს, რომელთა წინაშე სასამართლო დგას გამოძიების წარმოებისას სხვადასხვა ქვეყნებში.
შეხვედრებს ესწრებოდნენ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მოსამართლეები და პროკურორი, ასევე, პროკურორის ოფისის, რეგისტრატურისა და სასამართლოს სხვა სექციების წარმომადგენლები, ხოლო არასამთავრობო სექტორის მხრიდან რომის სტატუტი წევრი სახელმწიფოებიდან ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
საქართველოდან შეხვედრებში მონაწილეობდნენ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის, ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს’’, ადამიანის უფლებათა ცენტრის, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“, წამების მსხვერპლთა ფსიქო სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრისა და “საერთაშორისო სამართლიანობის“ წარმომადგენლები. არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს 2008 წლის აგვისტოს ომთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიმდინარე გამოძიებასა და ამ პროცესთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოში სასამართლოს ადგილობრივი ოფისის გაძლიერებისა და დამატებითი რესურსით, მათ შორის, ადამიანური რესურსებით აღჭურვის აუცილებლობაზე, ასევე, აქტიური საინფორმაციო და ცნობიერების ამაღლების ღონისძიებების განხორციელების საჭიროებაზე, მათ შორის, 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებულ პირებთან, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სამართალწარმოების პროცესში, მათ უფლებებთან დაკავშირებით. ამასთან, ქართველმა მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს ომის შედეგად დაზარალებულ პირთა მძიმე სოციო-ეკონომიკურ მდგომარეობას და მოუწოდეს დაზარალებულთა ნდობის ფონდს საქართველოში განახორციელონ მხარდაჭერის პროგრამები ომის შედეგად დაზარალებულ პირთა დახმარების მიზნით.
მრგვალი მაგიდის შეხვედრებში არასამთავრობო ორგანიზაციების მონაწილეობა ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს’’ ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.

Georgian NGOs Held Meetings with the Representatives of International Criminal Court
During May 14-18, 2018, the annual strategic round table meetings took place between ICC and NGOs in Hague, Netherlands.
The meetings touched upon the issues of cooperation between the NGOs and the International Criminal Court (ICC), as well as challenges related to the ongoing investigations in various countries.
The Judges and Chief Prosecutor, Representatives of Registry and Office of Prosecutor and other sections of ICC attended the meetings. As for the NGO sector, the representatives of local NGOs from member countries of Rome Statute and international human rights organizations attended the meetings.
The representatives of Georgian Young Lawyers Association, Open Society Georgia Foundation, Human Rights Center, Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims, Article 42 of Constitution and Justice International participated in the meetings from Georgia. Georgian participants spoke about the ongoing investigation into the situation of Georgia regarding 2008 August conflict and the challenges related to the investigation. Special attention was drawn to the necessity of strengthening the ICC country office in Georgia and equipping it with additional resources, including human resources, as well as carrying out active information and awareness raising activities in Georgia, including with the victims and affected communities, regarding their rights in ICC proceedings. The representatives of Georgian NGOs highlighted severe socio-economic problems of victims and affected communities and called upon the Trust Fund of Victims to carry out programs within its assistance mandate in Georgia.
The participation of Georgian NGOs in the round table meetings was financially supported by Open Society Georgia Foundation.