არასამთავრობო ორგანიზაციები პრემიერ-მინისტრის განცხადებას ეხმაურებიან
2017 წლის 23 ივლისს, საქართველოს პრემიერ მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა საქართველოს საპატრიარქოს სასტუმროს გახსნაზე, სახელმწიფოსა და მართლმადიდებელი ეკლესიის ურთიერთობაზე ისაუბრა. პრემიერის განცხადებით, საქართველოში სეკულარიზმი თავისი კლასიკური გაგებით უადგილოა.
"ჩვენი სახელმწიფოებრიობა, ჩვენი ეკლესია ისეა გადაწნული ერთმანეთში, როგორც წმინდა ნინოს ჯვარი იყო შეკრული წმინდა ნინოს ნაწნავით. სწორედ ამიტომ, მიუხედავად იმისა, რომ დღეს სახელმწიფო და ეკლესია არის დამოუკიდებელი, საქართველოში სეკულარიზმი თავისი კლასიკური გაგებით უადგილოა და ვფიქრობთ, რომ ჩვენს ერში არსებობს მოდელი, რომელიც არის უნიკალური მსოფლიოში."
სეკულარობის პრინციპი გულისხმობს სახელმწიფოსა და რელიგიის ინსტიტუციურ ურთიერთგამიჯვნასა და რელიგიური ჯგუფებისადმი სახელმწიფოს ნეიტრალურ დამოკიდებულებას.
დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოში სეკულარობა რელიგიური ნეიტრალიტეტის, შემწყნარებლობის, მრავალკონფესიური საზოგადოების მშვიდობიანი თანაარსებობის აუცილებელი წინაპირობაა.
ამ სულისკვეთებას საქართველოს კონსტიტუციაც იზიარებს, რომლის თანახმადაც, სახელმწიფო და ეკლესია დამოუკიდებელია ერთმანეთისგან.  ეს პრინციპი საქართველოს კონსტიტუციის  უმნიშვნელოვანეს, განუყოფელ, ტრადიციულ ნაწილს წარმოადგენს.
2002 წელს სახელმწიფოსა და საქართველოს საპატრიარქოს შორის ხელი მოეწერა კონსტიტუციურ შეთანხმებას. აღნიშნული დოკუმენტი არეგულირებს ურთიერთობას ორ სუბიექტს შორის, და ისევე როგორც სახელმწიფოს მიერ საქართველოს კონსტიტუციით აღიარებული ეკლესიის “ისტორიული როლი”, არ გამორიცხავს სეკულარობის პრინციპის დაცვას.
სახელმწიფოსა და ეკლესიის ურთიერთდამოუკიდებულების მოდელს ადგენდა საქართველოს პირველი კონსტიტუცია (1921წ.), რომლის მიხედვითაც  სახელმწიფო და ეკლესია აბსოლუტურად განცალკევებულნი და დამოუკიდებულნი იყვნენ ერთმანეთისგან და არც ერთ სარწმუნოებას არ გააჩნდა რაიმე უპირატესობა.
ამავე კონსტიტუციის თანახმად, რაიმე სახის რესურსის გაღება სახელმწიფოს ან/და ადგილობრივ თვითმართველობათა ხაზინიდან, რელიგიური მიზნებისთვის, მკაცრად იყო აკრძალული.
ამ პრინციპის დამკვიდრებასა და დაცვას ცდილობდნენ სასულიერო მოღვაწეებიც. საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, ამბროსი ხელაია,  თავის საბოლოო სიტყვაში (1924წ.), სასამართლო პროცესის მიმდინარეობისას  ამბობდა, რომ  "რელიგია არ არის სახელმწიფოსაგან წარმოშობილი და დაწესებული. მას აქვს თავისი დამოუკიდებელი საფუძველი არსებობისა, სახელმწიფო და ეკლესია ამის გამო ორი სხვადასხვა დაწესებულებაა, მათ აქვთ სხვადასხვა სფერო მოქმედებისა. თავისი დანიშნულების ასრულებაში ორივე ერთმანეთისაგან დამოუკიდებელია. სახარების დევიზია: “კეისრისა კეისარსა და ღვთისა ღმერთსა”.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ საქართველოს მოქალაქეთა მკაფიო არჩევანი, დემოკრატიული განვითარება და ევრო-ატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრირება, შეუძლებელია სასულიერო და საერო ხელისუფლების  ურთიერთგამიჯვნის პრინციპის დაცვის გარეშე.
სეკულარობის პრინციპი იცავს როგორც სახელმწიფოს სასულიერო პირთა ზემოქმედებისგან, ასევე, პირიქით - სასულიერო პირებს სახელმწიფოს მიერ შესაძლებელი გავლენის მცდელობებისგან. ამ პრინციპის დაცვა წარმოადგენს ერთადერთ სწორ გზას, უზრუნველყოფილი იყოს სასულიერო ხელისუფლების დამოუკიდებლობა და ხელშეუვალობა, ხოლო, მეორე მხრივ - სახელმწიფოს მიეცეს ეფექტური, მიუკერძოებელი საქმიანობის შესაძლებლობა.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ კონსტიტუციურ სეკულარიზმს აქვს მხოლოდ ერთი გაგება და შინაარსი, რაც გულისხმობს სასულიერო და საერო ხელისუფლების გამიჯვნასა და ერთმანეთისგან დამოუკიდებლობას. ამასთან, სეკულარობის პრინციპი აუცილებელი პირობაა თანამედროვე, ადამიანის უფლებების დაცვაზე ორიენტირებული, დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს ჩამოსაყალიბებლად და სამართლებრივი წესრიგის ქვაკუთხედს წარმოადგენს.
შესაბამისად, პრემიერ-მინისტრმა, გაკეთებული განცხადებით, ეჭვქვეშ დააყენა როგორც საქართველოს სამართლებრივი წესრიგი, ასევე უმნიშვნელოვანესი ისტორიული და სამართლებრივი ღირებულებები.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ პრემიერ-მინისტრს, თავი შეიკავოს უპასუხისმგებლო განცხადებებისგან და დაიცვას საქართველოს კონსტიტუციის ძირეული პრინციპები და რელიგიური ნეიტრალიტეტი.

NGOs Respond to Prime Minister’s Statement on Secularity
On July 23rd 2017, Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili elaborated on the relations between the State and Georgian Orthodox Church at the opening of Georgian Patriarchate’s hotel. According to the Prime Minister, there is no place for secularism in Georgia with its classic understanding.
“Our statehood, our church is as interlaced into each other, as Saint Nino’s cross was with her braid. Therefore, despite the fact that the church and the State are independent, secularism with its classic concept is inappropriate in Georgia and we think that the model that is in our country, is unique in the world”.
The principle of secularity implies institutional separation of state and religion and state’s neutral attitude towards religious groups.
Secularity in a democratic and legal state is an inevitable precondition for peaceful coexistence, religious neutrality and tolerance in a multi-confessional society.
The constitution of Georgia also shares this spirit, according to which, the state and the church are independent from each other. This principle is a traditional, indivisible, the most important part of the Constitution.
In 2002 the constitutional agreement was signed between the State and the Patriarchate of Georgia, the document regulates the relations between two subjects and as the recognition of “historic role” of the Church enshrined in the constitution, also does not exclude the protection of the secularity principle.
Independence model of the state and the church was ascertained by the first Constitution of Georgia (1921) according to which the state and church are absolutely separate and independent from each other and none of religions has any advantage over other.
According to the same Constitution, transferring any type of resources from the state’s and/or local self-government’s budget for religious purposes was strictly prohibited.
Historically, Georgian clerics were also trying to establish and protect this principle. The Catholicos-Patriarch of Georgia, Ambrosi Khelaia in his final word (1924) during the trial said: “Religion is not originated from and established by the state. It has its own independent foundation for existence, state and church are two different institutions, because of this, they have different operating fields, when fulfilling their purposes they are both independent from each other. The motto of the Gospel is “Give to Caesar what is Caesar’s and to God what is God’s”.
We will emphasize that the clear choice of Georgian citizens, - democratic development and integration into the Euro-Atlantic space is impossible without protecting the principle of separation of state and the church.
The principle of secularism protects the state from the influence of church and on the contrary, - it protects the church from the state’s possible attempts of influence. The protection of the principle represents the only way to ensure the independence and inviolability of clerical authority and on the other hand, to provide a possibility for the government to work effectively and objectively.
Based on the foresaid, signatory non-governmental organizations believe that constitutional secularism has only one understanding and content, which implies delimiting clerical and secular authorities and their independence from each other. Furthermore, principle of secularity is an inevitable condition for establishing modern and democratic state that is oriented towards protection of human rights and represents a cornerstone of the legal order.
Consequently, Prime Minister by his statement firstly questioned legal order of Georgia and secondly, the most important historic values and constitutional principles.
Signatory organizations call on Prime Minister to refrain from irresponsible statements, to protect the fundamental principles of the Constitution and religious neutrality.