არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ თბილისის მერს გაიაზროს საკუთარი პასუხისმგებლობა და დაუყოვნებლივ დაიწყოს მოლაპარაკებები მეტროს თანამშრომლებთან
2018-06-04 18:48
დღეს, 4 ივნისს დილის 06:00 საათიდან თბილისის მეტროპოლიტენის მუშაობა შეჩერდა. მეტროს თანამშრომელთა პროფესიულმა გაერთიანებამ, „ერთობა-2013“-მა გაფიცვა გუშინ, 3 ივნისს 15:00 საათზე დაიწყო. გაფიცვა მეტროს იმ თანამშრომლებმა დაიწყეს, რომლებსაც სასამართლოს განჩინებით გაფიცვის უფლება შეზღუდული არ ჰქონდათ, ასევე გაფიცვაში მონაწილეობდნენ ელ. მატარებლის ის მემანქანეები, რომლებიც იმყოფებოდნენ არასამუშაო რეჟიმში. დასვენების დროს გაფიცვის პარალელურად მეტროს მემანქანეები შიმშილობდნენ, რამაც გაართულა მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა და შეუძლებელი გახადა მეტროს ფუნქციონირება.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2018 წლის 21 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ შპს თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის განცხადების საფუძველზე მეტროს თანამშრომელთა პროფესიულ გაერთიანებას „ერთობა-2013“-ის წევრ მემანქანეებს სამუშაო საათებში განუსაზღვრელი ვადით შეუზღუდა გაფიცვაში მონაწილეობის მიღების უფლება.სასამართლოს მეორე განჩინების თანახმად კი, გაფიცვის 30 დღით გადავადების შედეგად, პროფესიული კავშირის წევრებს გაფიცვის უფლება 3 ივნისიდან წარმოეშვათ.
მეტროს მემანქანეები სრულად დაემორჩილნენ სასამართლოს ორივე განჩინების მოთხოვნებს და 3 ივნისიდან არასამუშაო საათებში დაიწყეს საგაფიცვო რეჟიმი შიმშილობასთან ერთად, რის შედეგადაც მემანქანეთა ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა და სამედიცინო პერსონალის მიერ მათი მდგომარეობა დაკისრებული ფუნქციების შესრულების მიზნით არადამაკმაყოფილებლად შეფასდა. შესაბამისად, მემანქანეებისათვის შეუძლებელი გახდა უფლებამოსილების შესრულება, რამაც საბოლოოდ მეტროს ფუნქციონირების სრულად შეჩერება გამოიწვია. ­
მითითებული გარემოებების გათვალისწინებით, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერის, ბატონი კახა კალაძის განცხადება გაფიცვის უკანონობის თაობაზე არ შეესაბამა სიმართლეს, რამდენადაც მეტროს თანამშრომლები გაფიცვას კანონმდებლობისა და სასამართლო განჩინებებით დადგენილი მოთხოვნების სრული დაცვით აწარმოებენ. ამასთან, სიმართლეს არ შეესაბამება ქალაქის მერის განცხადება მეტროს მემანქანეთა ანაზღაურების ოდენობის თაობაზე. ასევე პრობლემურია თბილისის მერის განცხადება რომლითაც ის ცდილობს მეტროს თანამშრომელთა ხელფასების საკმარისობა სხვა პროფესიის მქონე პირთა არასათანადო ანაზღაურებით დაასაბუთოს, რაც მემანქანეთა ხელფასების საკმარისობის ნაცვლად, ქვეყანაში დასაქმებულთა მძიმე სოციო-ეკონომიკურ მდგომარეობას ადასტურებს, რაც თავის მხრივ ხელისუფლების უშუალო პასუხისმგებლობაა. ამასთან, ჩვენთვის დღემდე დახურულია თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის ხელძღვანელ პირთა ხელფასები, რაც წარმოადგენს მნიშვნელოვან მონაცემებს მეტროპოლიტენში სახელფასო პოლიტიკის სამართლიანობის შეფასებისათვის.
სასამართლოს მიერ გაფიცვის უფლების შემზღუდველი განჩინებებისა და მეტროს თანამშრომელთა მხრიდან კანონმდებლობის მოთხოვნების ზედმიწევნით დაცვის პირობებში, განსაკუთრებულად შემაშფოთებლად მივიჩნევთ თბილისის მერის მიერ მეტროს თანამშრომელთა გაფიცვის კონსტიტუციური უფლებით სარგებლობის პროცესის შანტაჟად შეფასებას, რამდენადაც ის სრულად უგულებელყოფს გაფიცვის უფლების შინაარსს და მიზნად ისახავს მეტროს თანამშრომელთა პროტესტის მიმართ საზოგადოებრივი მხარდაჭერის შესუსტებას. ამასთან, პრობლემურია თბილისის მერიის მხრიდან გამოხატული უკიდურესად ხისტი დამოკიდებულება გაფიცვაში მონაწილე თანამშრომელთა მიმართ, რაც ხელს უშლის შრომითი დავის მოლაპარაკების ფორმატში გადაზრდის შესაძლებლობას.
ამასთან, თბილისის მერია ქალაქის სატრანსპორტო კოლაფსზე პასუხისმგებლობის აღების და გააზრების ნაცვლად ცდილობს დამდგარ შედეგებზე პასუხისმგებლობა მეტროპოლიტენის გაფიცულ თანამშრომლებს დააკისროს, რაც სრულიად მიუღებელია იმ პირობებში როდესაც კომპანიას და თბილისის მერიას არანაირი ქმედითი ნაბიჯი მეტროს თანამშრომლებთან მოლაპარაკებების წარმოების და აღნიშნული შედეგის თავიდან აცილების ან გაფიცის შემდგომ მოლაპარაკებების განახლების მიზნით ამ დრომდე არ გადაუდგამს.
მივიჩნევთ, რომ უკიდურესად მნიშვნელოვანია ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტმა სრულად გაიაზროს მისი როლი და პასუხისმგებლობა მიმდინარე მოვლენებში და გადადგას ქმედითი ნაბიჯები მოლაპარაკებების დაწყების მიზნით, რაც დაეფუძნება ადამიანების უფლებების დაცვის მიდგომებსა და სოციალური დიალოგის პრინციპებს.
მოვუწოდებთ ქ. თბილისის მერიასა და თბილისის სატრანსპორტო კომპანიას:
- დაუყოვნებლივ დაიწყონ მოლაპარაკების პროცესი მეტროს გაფიცულ თანამშრომლებთან, რათა უზრუნველყოფილ იქნას ერთი მხრივ მეტროს თანამშრომელთა მოთხოვნების განხილვა და მეორე მხრივ მეტროს საქმიანობის შეჩერების შედეგად მოსახლეობისთვის დამდგარი შედეგებისა და ქალაქის შესაძლო პარალიზების საფრთხეების დროული აღმოფხვრა;
- უზრუნველყონ მეტროს თანამშრომელთა გაფიცვის უფლების რეალიზების სრული და განუხრელი დაცვა, რაც მათ შორის უნდა გამორიცხავდეს მეტროს თანამშრომელთა შესაძლო დისციპლინური, სამოქალაქო თუ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაყენების საკითხს.

Today, on June 4, at 6:00 am the work of the Tbilisi Metropolitan was suspended. "Ertoba-2013", the professional union of subway employees, launched a strike yesterday, June 3 at 15:00 p.m. The strike was initiated by the employees of the subway who were not restricted the right to strike in accordance with the court ruling, and metro drivers who were off work at that moment also joined the strike. In parallel with the strike taking place during off hours, subway drivers were on hunger strike, which deteriorated their health status and made it impossible to operate the subway system properly.
As it is known to the public, on May 21, 2018, the Tbilisi City Court, on the basis of the application filed by the LLC Tbilisi Transport Company, restricted indefinitely the right of metro drivers who are the members of the "Ertoba-2013", the professional union of subway employees, to participate in a strike during the working hours. According to another court judgment, the right to a strike of members of the professional union "Ertoba-2013" was resumed on June 3 due to the postponement of the strike for 30 days.
The Metropolitan employees fully complied with the requirements of both court rulings and started the strike procedures along with the hunger strike during non-working hours on June 3, which resulted in deterioration of the subway drivers’ health status, which medical personnel assessed unsatisfactory for performing their official duties. Consequently, subway employees were not able to carry out their duties, which ultimately led to the suspension of the metro operation.
Taking into consideration the above mentioned circumstances, the statement made by Kakha Kaladze, the Tbilisi Mayor, on the unlawfulness of the strike is not true as the subway employees launched the strike in full compliance with the requirements of the legislation and court judgments. In addition, the city mayor's statement on the amount of reimbursement of metro drivers is untrue either. It is problematic that Tbilisi Mayor in his statement tries to show the sufficiency of salaries of the subway staff by mentioning insufficient compensation of persons of other professions, which, instead of proving the adequacy of the salaries of metro drivers, once again highlights the hard socioeconomic condition of employed people in the country, for which the responsibility lies first of all on the government. Besides that, we still do not have access to the information about the salaries of the LLC Tbilisi Transport Company authorities, which is essential for evaluation of fairness of the payroll policy existing in the metropolitan.
Under the conditions of the court rendering the judgments limiting the right to strike and subway staff accurately adhering to the requirements of the law, the assessment provided by the Mayor accusing subway workers of blackmail, who are exercising their constitutional right to strike is particularly alarming, as it completely disregards the essence of the right to strike and aims at discouraging public to support the subway employees’ protest. Moreover, an inflexible attitude expressed by the Tbilisi City Hall towards the participants of the strike is problematic, which prevents transforming the labor dispute into negotiations.
In addition, the Tbilisi City Hall, instead of taking and facing the responsibility over the possible transport collapse, is trying to impose the liability for the consequences on the metro employees, which is absolutely unacceptable under the conditions when the Company and the Tbilisi City Hall have not even attempted to take steps for holding negotiations with subway employees and avoid the consequences or renew negotiations after the strike.
We believe that it is extremely important the Tbilisi Municipality to fully understand its role and responsibility towards the ongoing events and take effective steps to start negotiations based on the principles of human rights protection and civil dialogue.
We call upon the Tbilisi City Hall and LLC Tbilisi Transport Company to:
- Immediately launch negotiations with Metro strikers in order to discuss the demands of the metropolitan staff on the one hand, and timely eliminate any consequences and possible threats facing the population due to the transport collapse, on the other hand;
- Ensure full and consistent protection of the right to strike for the Metro staff, which must exclude any possibility of imposition of possible disciplinary, social or criminal liability against subway employees.