არასამთავრობო ორგანიზაციები გუშინ მომხდარ აფეთქებას ეხმაურებიან
არჩევნებზე დამკვირვებელი არასამთავრობო ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოვთქვამთ 4 ოქტომბერს, თბილისში, კოლმეურნეობის მოედანზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერის გივი თარგამაძის ავტომობილის აფეთქების ფაქტთან დაკავშირებით. როგორც ცნობილია, შემთხვევის შედეგად რამდენიმე ადამიანი დაშავდა.
პირველ რიგში, წუხილს გამოვთქვამთ დაზარალებული მოქალაქეების გამო, რომელთაგან ერთ-ერთის მგომარეობა კვლავ მძიმეა.
მიგვაჩნია რომ აღნიშნული ქმედება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისა და უსაფრთხოების ინტერესების წინააღმდეგ არის მიმართული და მის უკან მდგომი ძალების სურვილია საქართველოში დესტაბილიზაცია და არჩევნების დაძაბულ გარემოში ჩატარება. ამ შემთხვევას წინ უძღვოდა შეიარაღებული თავდასხმა დეპუტატობის კანდიდატ ირაკლი ოქრუაშვილზე გორში, და ძალადობრივი ინციდენტის შედეგად „ქართული ოცნების“ აქტივისტების დაშავების ფაქტი ზუგდიდში. მაშინ როცა, რიგი გამოწვევების მიუხედავად, ამ ინციდენტებამდე საარჩევნო პერიოდი პოზიტიური გარემოთი ხასიათდებოდა, მსგავსი ქმედებები ცალსახად აზიანებს ქვეყნის ინტერესებს და საფრთხეს უქმნის მშვიდ და სტაბილურ საარჩევნო გარემოს, ქმნის სიტუაციის ესკალაციის რისკებს და აჩენს მნიშვნელოვან კითხვებს, რომლებზეც პასუხის გაცემა სამართალდამცავი ორგანოებისთვის გამოწვევაა. ამ გამოწვევასთან  გამკლავება მათი საქმიანობის უმთავრეს პრიორიტეტს უნდა წარმოადგენდეს.
მოვუწოდებთ ხელისუფლებას და სამართალდამცავ ორგანოებს, უპირველეს ამოცანად დაისახონ არჩევნების დღის და მანამდე დაგეგმილი აქციებისა თუ სხვა წინასაარჩევნო ღონისძიებების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა. ასევე, სწრაფად, სრულყოფილად, გამჭვირვალედ და მიუკერძოებლად გამოიძიონ მომხდარი და ადეკვატურად დასაჯონ დამნაშავეები. ვფიქრობთ, რომ აღნიშნული ინციდენტის გამოძიება საგამოძიებო ორგანოებისთვის ღირსების საკითხი უნდა გახდეს, მითუმეტეს მაშინ, როდესაც ეს საკითხი პოლიტიკური ბრალდებების საგანი გახდა.
აქვე, მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პარტიებს, არჩევნების წინ არსებული პოლიტიკური ტემპერატურის ფონზე:
- გამოიჩინონ მაღალი მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობა;
- უარი თქვან დაპირისპირებისა და ესკალაციის საფრთხის შემცველ ქმედებებზე;
- ყველა ღონე იხმარონ იმისათვის, რათა თავიდან აიცილონ სიტუაციის ძალადობრივი მიმართულებით განვითარება;

CSOs React on Yesterday's Explosion
Non-governmental organizations involved in the monitoring of the elections express their concern about the incident that occurred on the 4th of October, when the automobile of one of the leaders of the United National Movement, Givi Targamadze, exploded at Kolmeurneoba Square.
Firstly, we express our sorrows about the injured citizens, one of whom is currently in critical condition.
We believe that this incident is directed against the democratic development and security interests of the state and that the perpetrators aimed to destabilize the electoral environment in Georgia. This incident was preceded by the gun attack on MP candidate Irakli Okruashvili in Gori, and the physical assault on several Georgian Dream activists in Zugdidi. Notably, these actions were perpetrated following a period of positive and calm electoral environment. It is the challenge of the law enforcement agencies to address any sort of actions that damages the interests of the country and jeopardizes the conduct of elections in a calm and stable environment.
We call upon the government and law enforcement agencies to prioritize the security of the electoral day and any events to be held in the pre-electoral period. Also, we call upon them to ensure a swift, complete, transparent and objective investigation into the incident and bring the perpetrators to justice. We think that the investigation of this incident is a matter of dignity for the investigatory bodies, especially when this incident has become a matter of political accusations.
Herein, to guarantee a calm environment for the elections, we call upon the political parties
- To show high civil responsibility
- To refrain from confrontations and actions that can lead to an escalation of the electoral environment