თანამდებობის პირების ვინაობა, რომელთა მიმართ დაწყებულია გამოძიება ქონებრივ დეკლარაციებში აღმოჩენილი დარღვევების გამო, უნდა გასაჯაროვდეს
2018-02-07 11:23
საჯარო სამსახურის ბიურომ 2017 წლის 29 დეკემბერს გამოაქვეყნა თანამდებობის პირების ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგები, რომელიც საქართველოში პირველად განხორციელდა და კორუფციის პრევენციის მნიშვნელოვან მექანიზმს წარმოადგენს. ანგარიშის თანახმად, საჯარო სამსახურის ბიურომ 2017 წლის განმავლობაში შეამოწმა 287 თანამდებობის პირის ქონებრივი დეკლარაციის სისრულე და სისწორე, რომელთაგან 224 დეკლარაცია (78%) შეფასდა უარყოფითად, ხოლო 7 თანამდებობის პირის ქონებრივი დეკლარაციის მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი დარღვევების შესახებ ინფორმაცია რეაგირებისათვის გადაეგზავნა საქართველოს მთავარ პროკურატურას.
მიუხედავად იმისა, რომ საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშში წარმოდგენილია იმ თანამდებობის პირების სია, რომელთა დეკლარაციები უარყოფითად შეფასდა, ანგარიში არ მოიცავს დეტალურ ინფორმაციას იმის თაობაზე, თუ რა ტიპის დარღვევები იყო აღმოჩენილი თითოეული თანამდებობის პირის შემთხვევაში. გარდა ამისა, ანგარიშში არ არის მითითებული იმ 7 თანამდებობის პირის ვინაობა, რომელთა შესახებ ინფორმაცია გადაეგზავნა მთავარ პროკურატურას დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი დარღვევების გამო.
ზემოაღნიშნული საჯარო ინფორმაციის მისაღებად, 2018 წლის იანვარში განცხადებით მივმართეთ საჯარო სამსახურის ბიუროსა და საქართველოს მთავარ პროკურატურას. საჯარო სამსახურის ბიურომ მოგვაწოდა მოთხოვნილი თანამდებობის პირების (პარლამენტის წევრები, მინისტრი და მინისტრის მოადგილეები, სსიპ-ების ხელმძღვანელები, მოსამართლეები, პროკურორები) შემთხვევაში ქონებრივ დეკლარაციებში აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ინფორმაცია, რაც წარმოდგენილია დანართის სახით. თუმცა, საჯარო სამსახურის ბიურომ უარი გვითხრა მთავარ პროკურატურაში გადაგზავნილი თანამდებობის პირების ვინაობის გასაჯაროებაზე იმ საფუძვლით, რომ „მათი ვინაობის გასაჯაროებამ შესაძლებელია ხელი შეუშალოს საქართველოს მთავარ პროკურატურაში მიმდინარე წარმოების პროცესს.“  საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნაზე არ გვიპასუხა კანონით დადგენილი ვადის განმავლობაში, რაც საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის თანახმად ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმად მიიჩნევა.
საჯარო სამსახურის ბიუროსა და საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ იმ თანამდებობის პირების ვინაობის დაფარვა, რომელთა მიმართ ქონენბრივი დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი დარღვევების გამო დაწყებულია გამოძიება არღვევს საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილ საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნებს. სზაკ-ის 44-ე მუხლის თანახმად, საჯარო დაწესებულებაში თანამდებობის პირების შესახებ დაცული ინფორმაცია არ მიეკუთვნება პერსონალურ მონაცემებს და არის საჯარო ინფორმაცია. გარდა ამისა, საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ წარმოდგენილი დასაბუთება („ხელი შეუშალოს პროკურატურაში მიმდინარე წარმოების პროცესს“) არ არის საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმის საფუძველი. ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საჯარო სამსახურის ბიუროსა და საქართველოს მთავარი პროკურატურის უარი მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემაზე არ არის შესაბამისობაში საქართველოს კანონმდებლობასთან.
საია მიიჩნევს, რომ აღნიშნული საკითხის მიმართ არსებული მაღალი საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, საჯარო სამსახურის ბიურომ უზრუნველყოს ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის გამჭვირვალობის გაზრდა და ყოველწლიურად პროაქტიულად გამოაქვეყნოს შემდეგი ინფორმაცია:
- იმ თანამდებობის პირების ვინაობა, რომელთა ქონებრივი დეკლარაციები წლის განმავლობაში ექვემდებარება მონიტორნგის;
- დეტალური ინფორმაცია თითოეული თანამდებობის პირის ქონებრივ დეკლარაციებში აღმოჩენილი დარღვევების თაობაზე;
- იმ თანამდებობის პირების ვინაობა, რომელთა შესახებ მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი ინფორმაცია დამატებითი რეაგირებისათვის გადაეგზავნა შესაბამის უწყებებს (მაგ: საქართველოს მთავარ პროკურატურას).
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აღნიშნული საჯარო ინფორმაციის მისაღებად საჯარო სამსახურის ბიუროსა და საქართველოს პროკურატურის წინააღმდეგ სარჩელს სასამართლოში წარადგენს

Identity of the Officials against whom the investigation has been launched for the violations found in the asset declarations should be made public
2018-02-07 11:23
The Civil Service Bureau published monitoring results of asset declarations of officials on December 29, 2017, which was implemented in Georgia for the first time and is important mechanism for prevention of corruption. According to the report, the Civil Service Bureau examined completeness and correctness of the asset declarations of 287 officials during 2017, out of which 224 declarations (78%) were assessed negatively and the information about the violations revealed from monitoring asset declarations of the 7 officials was sent to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia for response.
Although the published report by the Civil Service Bureau presents a list of officials, whose declarations have been assessed negatively, the report does not include detailed information about the types of violations found in each official’s case. Besides the report does not indicate the identity of the seven officials, information on which was sent to the Chief Prosecutor’s Office due to the violations revealed from monitoring the declarations.
In January 2018, we applied to the Civil Service Bureau and Chief Prosecutor’s Office of Georgia to receive the above mentioned public information. The Civil Service Bureau provided us with the information on violations found in the asset declarations in case of the requested officials (members of the Parliament, the Minister and the Deputy Ministers, heads of LEPLs, Judges, Prosecutors). However, the Civil Service Bureau refused to make the names of officials sent to the Chief Prosecutor’s Office public on the grounds, that “disclosure of their identity may hinder ongoing proceedings in the Prosecutor’s Office of Georgia”.The Chief Prosecutor’s Office did not answer to our request within the time determined by law, which is considered as a refusal to provide information according to the General Administrative Code of Georgia.
By hiding identity of those officials, against which investigation has been launched due to the violations revealed through the monitoring of the asset declarations, the Civil Service Bureau and the Chief Prosecutor’s Office of Georgia violates requirements of issuing public information established by General Administrative Code of Georgia. Under the Article 44 of the General Administrative Code of Georgia, protected information about officials in public institutes does not belong to personal data and is public information. Besides, presented argumentation by the Civil Service Bureau (“to hinder ongoing proceeding in the Prosecutor’s Office”), has no grounds for refusal to issue public information under Georgian legislation. Due to all above mentioned, refusal from the Civil Service Bureau and the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to issue the requested information is not in compliance with Georgian legislation.
GYLA considers that, by taking into account high public interest towards this issue, the Civil Service Bureau should ensure increase of transparency of monitoring system of asset declarations and annually proactively publish the following information:
-Identity of those officials, whose asset declarations are subject to monitoring during the year;
-Detailed information on the violations revealed in the asset declarations of each official;
-Identity of those officials, about whom information revealed as a result of monitoring, has been sent to the relevant offices (for instance, the Chief Prosecutor’s Office) for further response;
Georgian Young Lawyers’ Association will file a complaint in the court against the Civil Service Bureau and Prosecutor’s office of Georgia in order to get this public information.