საიას თებერვლის თვის წარმატებული საქმეები
1.    საიას დახმარებით დევნილმა მოქალაქემ აფხაზეთში არსებული ქონების რეგისტრაციასთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობას დავა მოუგო
საიას თბილისის ოფისი იცავდა აფხაზეთიდან დევნილ ი.ქ.-ს ინტერესებს, რომელიც მოითხოვდა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს (შემდგომში სამინისტრო) მოეხდინა აფხაზეთში იძულებით დატოვებული უძრავი ქონების მის სახელზე წინასწარი რეგისტრაციის უზრუნველყოფა საჯარო რეესტრში. აღნიშნული მოთხოვნა გამომდინარეობდა საქართველოს პრეზიდენტის 2011 წლის ბრძანებულებით (#326) დამტკიცებული წესიდან.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, სამინისტროს აღნიშნული უნდა უზრუნველეყო მხოლოდ მას შემდეგ, როდესაც ,,საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებზე არსებული უძრავი ქონების რესტიტუციის საკითხებზე სამუშაო ჯგუფი“ (შემდგომში ,,სამუშაო ჯგუფი“) მიიღებდა წინადადებებსა და რეკომენდაციებს.
ი.ქ.-მ მიიჩნია რომ მისი უფლებები ირღვეოდა, ვინაიდან ქონების საჯარო რეესტრში წინასწარი რეგისტრაცია დამოკიდებული იყო სამუშაო ჯგუფის წინადადებებისა და რეკომენდაციების შემუშავებაზე რაც დროში იწელებოდა და მის ინტერესებს ხელყოფდა.
საიას დახმარებით ი.ქ.-მ მიმართა სასამართლოს, რომელმაც ამ საქმეზე ძალიან საინტერესო და მნიშვნელოვანი განმარტება გააკეთა. სასამართლომ გადაწყვეტილებაში მიუთითა, რომ  ,,საჯარო რეესტრში ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარე უძრავი ქონების წინასწარი რეგისტრაციის ინსტიტუტი სწორედ იმისთვის არის შექმნილი, რომ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენამდე კანონისმიერი დაცვის გარეშე არ დარჩეს დევნილთა საკუთრების უფლებები ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარე უძრავ ქონებაზე და ამასთანავე, გარანტირებული იყოს დევნილთა საკუთრების უფლების საბოლოო რეგისტრაცია ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საქართველოს სახელმწიფოს ფაქტობრივი მმართველობის აღდგენის შემდეგ“. სასამართლომ მიუთითა, რომ საქართველოს მთავრობის განკარგულება, რომლითაც სამინისტროს დაევალა ,,სამუშაო ჯგუფის“ მიერ წინადადებებისა და რეკომენდაციების მიღების შემდეგ მოეხდინა საჯარო რეესტრში დოკუმენტაციის გადაგზავნა, არ იყო დასაბუთებული და ვერ იქნა გამოკვეთილი ამ კომისიის საქმიანობის მიზნები და ფარგლები. ამასთან, კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტის აღსრულების გადადება ეწინააღმდეგებოდა კანონის უზენაესობის ძირითად პრინციპს, ვინაიდან ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებული იყო შეესრულებინა კანონის მოთხოვნა და მოეხდინა მისი აღსრულება. შესაბამისად, სასამართლომ დააკმაყოფილა ი.ქ.-ს მოთხოვნა და გააუქმა საქართველოს მთავრობის განკარგულება გასაჩივრებულ ნაწილში.
2.    საიას დახმარებით ე.წ. ,,რეიდების“ დროს ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირი ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდა
საიას თბილისის ოფისი იცავდა  სპეციალური საპოლიციო ღონისძიებების, ე.წ. ,,რეიდების” დროს თბილისში, 2016 წლის 19 თებერვალს დაკავებულ ერთ პირს. მისი დაკავება იმ დროს განხორციელდა, როდესაც იგი ცდილობდა მიმდინარე სპეციალური საპოლიციო ღონისძიების პროცესის ვიდეო გადაღებას.  მისი კლინიკური ნარკოლოგიური შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ იგი არ იმყოფებოდა ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ. მიუხედავად ამისა, პოლიციამ სამართალდარღვევის ოქმი მაინც შეადგინა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 45-ე (ნარკოტიკული საშუალების ექიმის დანიშნულების გარეშე მოხმარება)  და  173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის სიტყვიერი შეურაცხყოფა) მუხლებით გათვალისწინებული სამართალდარღვევისათვის.
სასამართლო პროცესზე პოლიციამ ვერ წარმოადგინა შესაბამისი მტკიცებულებები, რომლებიც სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტს დაადასტურებდა. დადგინდა, რომ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლები „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 24-ე მუხლის პირდაპირი მოთხოვნის მიუხედავად, არ ახდენდნენ საპოლიციო ღონისძიებების ვიდეო ჩაწერას და არც რაიმე სხვა მტკიცებულებით დასტურდებოდა სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტი.
მტკიცებულებათა არ არსებობის გამო სამართალდარღვევათა კოდექსის 45-ე მუხლთან დაკავშირებით მიმდინარე ადმინისტრაციული წარმოება შეწყდა, ხოლო ამავე კოდექსის 173-ე მუხლთან მიმართებით კი  სასამართლო მხოლოდ სიტყვიერი შენიშვნით შემოიფარგლა და და იგი გაათავისუფლა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობისაგან.
3. საიას დახმარებით ადმინისტრაციულ ორგანოებს მოქალაქის სასარგებლოდ ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა
საიას თბილისის ოფისი იცავდა ქ. თბილისში 1991-1992 წლების დეკემბერ-იანვრის მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირს, რომლის სახლიც ხანძრის შედეგად განადგურდა.  აღნიშნული მოვლენების შემდგომ, შეიქმნა თბილისელთა რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის შესრულების მიზნით საზოგადოებრივი კონტროლის კომისია. კომისია წლების განმავლობაში ეტაპობრივად ასრულებდა ვალდებულებას მოსარჩელის წინაშე, ხოლო 2011 წლის შემდეგ შეწყვიტა ზიანის ანაზღაურება. სწორედ აღნიშნულის გამო გახდა საჭირო სასამართლოში სარჩელის შეტანა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიასა და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს თბილისის მერიის მიერ ზარალის ოდენობის ხელახალი გადაანგარიშების საფუძველზე დაეკისრა ზიანის ანაზღაურება.
4.    საიას დახმარებით სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებული რამდენიმე პირი თანამდებობაზე აღადგინეს
ა) საია-ს გორის ოფისი იცავდა ზ.ა-ს ინტერესებს, რომელიც დისციპლინური გადაცდომის საფუძველზე გაათავისუფლეს გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილის თანამდებობიდან. სასამართლოს გადაწყვეტილებით ზ.ა-ს სარჩელი დაკმაყოფილდა და ის აღადგინეს თანამდებობაზე. აღნიშნულ საქმეში საინტერესო იყო რომ 2014 წელს ადგილობრივ  თვითმმართველობაში განხორციელებული რეფორმის შედეგად გორის მუნიციპალიტეტი ორ მუნიციპალიტეტად დაიყო და შეიქმნა ორი თვითმმართველი ერთეული-ქალაქ გორის მუნიციპალიტეტის მერია და თვითმმართველი თემის გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობა. გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ უარი განაცხადა სასამართლო გადაწყვეტილების  აღსრულებაზე იმ მოტივით, რომ ის არ წარმოადგენდა ადრე არსებული თვითმმართველობის სამართალმემკვიდრეს. აღნიშნულის გამო ზ.ა.-ს სახელით კვლავ მიმართა საიას ადვოკატმა სასამართლოს, რომლის გადაწყვეტილებით დაკმაყოფილდა ზ.ა-ს სარჩელი და ძველი თვითმმართველობის სამართალმემკვიდრედ ცნობილ იქნა გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობა. ამ გადაწყვეტილებით ზ.ა-ს მიეცა შესაძლებლობა აღსრულდეს გორის რაიონული სასამართლოს 2013 წლის 8 ოქტომბრის გადაწყვეტილება მისი თანამდებობაზე აღდგენის თაობაზე.
ბ) საიას ოზურგეთის ოფისი იცავდა მ.ა-ს ინტერესებს, რომელიც მუშაობდა ააიპ „ქალაქ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ცენტრალური სტადიონის“ დირექტორად და ამავე მუნიციპალიტეტის მერის ბრძანებით უკანონოდ გათავისუფლდა დაკავებული თანამდებობიდან. სასამართლოს 2016 წლის 3 თებერვლის გადაწყვეტილებით მ.ა. აღდგენილ იქნა თანამდებობაზე და ქ.ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიას დაეკისრა მის სასარგებლოდ იძულებით გამცდარი ხელფასის ანაზღაურება.
5.    საიას ქუთაისის ფილიალის დახმარებით დასაქმებულმა, რომელსაც ანაზღაურების გარეშე უწევდა დაკისრებული მოვალეობის შესრულება, შრომის ანაზღაურება მიიღო
საიას ქუთაისის ფილიალი სასამართლოში იცავდა  მ.მ.-ს ინტერესებს, რომელმაც 2014  წლის 31 დეკემბრიდან 2015 წლის 23 ივნისამდე, სამტრედიის მუნიციპალიტეტის გამგებლის წარმომადგენლის სამსახურში შესრულებული სამუშაოს სანაცვლოდ ვერ მიიღო შრომის  ანაზღაურება. სამტრედიის მუნიციპალიტეტის გამგეობა  შრომის ანაზღაურების გადახდაზე უარს აცხადებდა იმ მოტივით, რომ  მ.მ. სპეციალისტის მოვალეობას  ასრულდება თვითნებურად.
სამტრედიის რაიონულ სასამართლოში მხარეთა შორის შედგა მორიგება,  რის საფუძველზეც დასაქმებულმა მიიღო შრომის ანაზღაურება 2700 ლარის ოდენობით.
6.    საიას რუსთავის ოფისის დახმარებით მოძალადეს ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა მიმართ სიტყვიერი, ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობის მიყენება აეკრძალა
2016 წლის 23 თებერვალს რუსთავის საქალაქო სასამართლომ  დააკმაყოფილა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლის რ.ბ-ს განცხადება დამცავი ორდერის გამოცემასთან დაკავშირებით. მის ინტერესებს სასამართლოში საიას რუსთავის ოფისის ადვოკატი იცავდა. სასამართლო პროცესზე დადასტურდა რ.ბ-ს და მისი არასრულწლოვანი შვილის  მიმართ  მეუღლის ჯ.მ-ს მხრიდან ძალადობის ფაქტი.  საქმის გარემოებების გამოკვლევისა და შეფასების შემდეგ რუსთავის საქალაქო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება მოძალადის მიმართ დამცავი ორდერის გამოცემის შესახებ და სასამართლოს გადაწყვეტილებით ჯ.მ-ს აეკრძალა მსხვერპლთა მიმართ სიტყვიერი, ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობის მიყენება, საცხოვრებელ სახლთან მიახლოება და სატელეფონო კონტაქტი. დამცავი ორდერი გამოცემულ იქნა  6 თვის ვადით.

Successful Cases of GYLA in February
1.   GYLA’s beneficiary, who is an IDP, won a dispute against the government of Georgia over registration of property in Abkhazia
GYLA’s office in Tbilisi represented I.K. who was displaced from Abkhazia. I.K. was request that the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia (MRA) pre-register the real estate that he was forced to abandon in Abkhazia under his name at the Public Registry, based on the Presidential Decree no.326 adopted in 2011.
By the decision of the Government of Georgia, the Ministry would be authorized fulfill the request only after the Task Force for Restitution of Real Estate on the Occupied Territories of Georgia (the Task Force) prepared its proposals and recommendations.
I.K. believed that his rights were violated because pre-registration of his property at the Public Registry depended on proposals and recommendations to be prepared of the Task Force, which delayed the registration and violated his interests.
GYLA helped I.K. apply to court. The court delivered a very interesting and important ruling. In his ruling the court stated, “the institute of pre-registration of real estate on the occupied territory at the Public Registry was created to allow legal protection of property rights of displaced persons over real estate on the occupied territory, before the territorial integrity of Georgia is restored, and to guarantee eventual registration of property rights of IDPs before restoration of Georgia’s factual ruling on the occupied territory.” The court stated that the decree of the Government of Georgia ordering the Task Force of the MRA to prepare proposals and recommendations and send them to the Public Registry was unfounded and the scope or purpose of the Task Force’s activities was not clear. In addition, postponing enforcement of a sublegal normative act was against the basic principle of rule of law, because an administrative agency is obligated to abide by requirements of the law and ensure its enforcement. Therefore, the court granted I.K.’s claim and invalidated the disputed part of the resolution of the Government of Georgia.
2. GYLA’s beneficiary, who was placed under administrative detention during the so-called “raids”, was released from administrative liability
GYLA’s office in Tbilisi was represented an individual detained during special police measures – the so-called “raids” in Tbilisi, on February 19, 2016. He was arrested while trying to capture special police measures in progress on a video camera. Drug test administered at a clinic found that he was not under the influence of drugs. Nevertheless, the police prepared a protocol over offences foreseen by Article 45 (use of drug substance without prescription) and Article 183 (verbal abuse of a law enforcement officer) of the Code of Administrative Offences of Georgia.
During a trial the police failed to present any evidence that would prove the offence. It was established that law enforcement officers, despite direct stipulations of Article 24 of the Law of Georgia on Police, failed to record police measures on a video camera; neither did they provide any evidence to prove the offence in question.
Administrative proceedings under Article 45 of the Code of Administrative Offences were terminated for lack of evidence, while with regards to article 173 of the Code the court issued a verbal warning only and released the defendant from administrative liability.
3. GYLA’s beneficiary received a compensation for damage from administrative agencies
GYLA’s office in Tbilisi represented a person affected by the developments in December-January 1991-1992 in Tbilisi, whose house was destroyed by fire. Following the developments, a commission for public control of fulfillment of the state program for rehabilitation of Tbilisi-dwellers was established. For years the commission gradually fulfilled its obligations before the applicant until it stopped paying the compensation in 2011. Subsequently, the applicant filed in court. The court ordered Tbilisi Municipality City Hall and the Ministry of Finance of Georgia to pay compensation for damages suffered by the applicant, based on re-calculation of the loss by Tbilisi City Hall.
4. GYLA’s beneficiaries dismissed from work without any legal cause were restored to their positions
a) GYLA’s office in Gori represented Z.A., who was dismissed from his office of Deputy Gamgebeli of Gori Municipality for disciplinary violation. Court granted Z.A.’s claim and restored him to his position. Notably, as a result of local self-government reform in 2014, Gori Municipality was divided into two municipalities and two self-governing entities were created – Gori Municipality City Hall and Gori Municipality Gamgeoba of self-governing community. The latter refused to implement the court’s ruling, stating that it was not a legal successor of the previously existing self-government. GYLA’s lawyer filed another lawsuit in court, on behalf of Z.A. The court granted Z.A.’s claim and recognized Gori Municipality Gamgeoba as a legal successor of the previously existing self-government, which made it possible to enforce Gori District Court’s decision of 8 October 2013 about restoration of Z.A. to his position.
b) GYLA’s office in Ozurgeti represented M.A. who worked as a director of a non-profit organization Central Stadium of Ozurgeti Municipality. Under the decree of the Mayor of Ozurgeti Municipality, he was dismissed without any legal cause. By February 3, 2016 decision, M.A. was restored to his office, while Ozurgeti Municipality City Hall was ordered to pay compensate him for the time he was forced to miss at work.
5. Beneficiary of GYLA’s office in Kutaisi, who was forced to work without compensation, received a compensation for his work
GYLA’s office in Kutaisi represented M.M. in court. He did not receive a compensation for his work at the office of the Representative of Samtredia Municipality Gamgebeli. His employer refused to pay stating that M.M. was working as a specialist on a voluntary basis.
The parties were able to reach a settlement. As a result, the employee received a compensation of 2700 laris.
6. With the help of GYLA’s office in Rustavi, a perpetrator was prohibited from abusing victims of domestic violence verbally, physically and psychologically.
On February 23, 2016, Rustavi City Court granted a request of R.B., a victim of domestic violence, for a protective order. R.B. was represented by a lawyer from GYLA’s office in Rustavi in court. During the hearing, it was established that R.B. and her minor daughter were abused by J.B., the husband of R.B. After examining and evaluating circumstances of the case, Rustavi City Court decided to issue a protective order against the perpetrator. By the court’s decision, J.M. was prohibited from abusing the victims of domestic violence verbally, physically and psychologically, from approaching their home or contacting them via phone. The order was issued for the period of six months.