საია-მ სისხლის სამართლის პროცესების მონიტორინგის N15 ანგარიში - წარმოადგინა
სისხლის სამართლის პროცესების მონიტორინგის N15 ანგარიში პირველი ერთწლიანი ანგარიშია, რომელშიც შეფასებულია თბილისის, ქუთაისის, ბათუმის, რუსთავის საქალაქო და ზუგდიდი, თელავის რაიონულ სასამართლოებში მიმდინარე სხდომებზე Covid-19_ის პანდემიით გამოწვეული შეზღუდვების გავლენა.
ანგარიშში ასახულია, როგორც სასამართლო სხდომის დარბაზში დამსწრე პირთა გარეშე მიმდინარე სხდომების შედეგად გამოვლენილი ტენდენციები, აგრეთვე შეფასებულია დისტანციური სამართალწარმოების დადებითი და უარყოფითი მხარეები.  შეფასებულია მხარეებისა და სასამართლოს მიერ გაჟღერებული გადაწყვეტილებების შესაბამისობა კანონმდებლობასთან და გაანალიზებულია ის გამოწვევები, რომელთა წინაშეც Covid-19_ის პანდემიამ დააყენა სასამართლო, მხარეები და პენიტენციური დაწესებულებები. შეფასებულია სისხლის სამართლის პროცესში პანდემიის გავლენით შესული ცვლილებები და მათი შედეგები. გაანალიზებულია პანდემიის შედეგად სხვადასხვა ეტაპზე მიღებული გადაწყვეტილებების გავლენა სამართალწარმოების პროცესზე და მოცემულია არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის საჭირო რეკომენდაციები.
ანგარიში ასახავს სისხლის სამართლის სხდომების  მონიტორინგის  შედეგებს 2020 წლის მარტიდან  - 2021 წლის მარტის ჩათვლით პერიოდში. აგრეთვე  მონიტორინგის სხვადასხვა ეტაპზე გამოვლენილ ძირითადი ტენდენციებს.
სისხლის სამართლის სხდომების მონიტორინგმა  გამოავლინა:
დისტანციურ სხდომებზე არსებული მიგნებები:
კოვიდ-19 პანდემიამ არსებითი გავლენა მოახდინა საჯარო განხილვის უფლებაზე. სხდომები საჯაროდ ყოველთვის არ ქვეყნდება. განსაკუთრებული სიმწვავით კი ეს პრობლემა თავს იჩენს პირველი წარდგენის სხდომებზე.
- გამოვლინდა, რომ პრობლემურია პენიტენციური დაწესებულებებიდან პატიმართა დისტანციურ სხდომებზე ჩართვა. არასაკმარისი ტექნიკური საშუალებები და მათი მოხმარების მცოდნე პერსონალის ნაკლებობა იწვევს პატიმართა რიგებს, რის გამოც ხშირია სხდომების გადადებისა და დაგვიანებით დაწყების შემთხვევები. ამ მიზეზით დაგვიანდა 471 სხდომიდან 135 (27%) სხდომის დაწყება.
დისტანციური სხდომების ყველაზე დიდი გამოწვევაა ტექნიკური ხარვეზები, უმრავლესად ეს შეეხება დისტანციური ჩართვისთვის საჭირო პროგრამულ უზრუნველყოფას. ტექნიკური ხარვეზი დაფიქსირდა 156 შემთხვევაში, საიდანაც  146 (94%) შეეხებოდა სწორედ დისტანციურ სხდომას.
პრობლემურია დისტანციურ სხდომებზე მტკიცებულებების გამოკვლევა. დაფიქსირდა 6 შემთხვევა, როდესაც ნივთიერი მტკიცებულება დისტანციურ სხდომაზე გამოიკვლიეს. დისტანციურად მიმდინარე სხდომების უმრავლესობა მხარეთა თხოვნით ნივთიერი მტკიცებულების გამოკვლევის მიზნით იდებოდა.
- 180 შემთხვევაში მოწმეები დაიკითხნენ დისტანციურ სხდომაზე. მონიტორინგმა აჩვენა, რომ რისკების შემცველია მოწმეთა დისტანციურ სხდომაზე დაკითხვა, კერძოდ,  სასამართლოსთვის რთულია შეამოწმოს, ხომ არ იმყოფება მოწმესთან ერთად ვინმე ვინც უკარნახებს მას, რა უპასუხოს კონკრეტულ კითხვებზე ან/და მოწმე ხომ არ კითხულობს წინასწარ მომზადებულ ტექსტს.
დაფიქსირდა 7 შემთხვევა, როდესაც მოწმეები პოლიციის განყოფილებიდან იკითხებოდნენ. ეს ტოვებდა ეჭვებს, რომ საპოლიციო სივრცე თავისთავად, შესაძლოა, გამხდარიყო  მოწმეთათვის გარკვეული ფსიქოლოგიური ზემოქმედების შემცველი, რომ მიეცათ ბრალდების მხარის სასარგებლო/წინასწარ შეთანხმებული ჩვენება.
- პანდემიამ კიდევ უფრო გაამწვავა ადვოკატსა და ბრალდებულს შორის ეფექტური კომუნიკაციის არსებული პრობლემა. დისტანციური ჩართვებისას დაუცველი იყო ადვოკატისა და მისი დაცვის ქვეშ მყოფის კონფიდენციალური კომუნიკაცია.
- პანდემიის გავლენით სისხლის სამართლის კოდექსს დაემატა ორი ახალი დანაშაულის შემადგენლობა - სსკ-ის 248მუხლის (იზოლაციის ან/და კარანტინის წესის დარღვევა) და სსკ-ის 359მუხლის (საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევა ) სახით. ზემოაღნიშნულ ორ მუხლთან დაკავშირებით გამოთხოვილი 25 განაჩენის ანალიზი და სასამართლო სხდომებზე დაკვირვების შედეგები ცხადყოფს, რომ იზოლაციის ან/და კარანტინის წესის დარღვევისთვის მსჯავრდებული პირების მიმართ ყველა შემთხვევაში გამოტანილი იყო გამამტყუნებელი განაჩენი.
- ამგვარი ბრალდების საქმეზე მსჯავრდებულ პირებს არსებითი განხილვის შედეგად უფრო მსუბუქი სასჯელი მიესაჯათ, ვიდრე საპროცესო შეთანხმებით განსაზღვრული სასჯელები იყო.
სათანადო სასამართლო კონტროლი:
- საია-ს მონიტორები დაესწრნენ  სასამართლოში ბრალდებულის პირველი წარდგენის 396 სხდომას 464 ბრალდებულის მონაწილეობით. მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს და პატიმრობის გამოყენების მაჩვენებელმა ჯამში 98% შეადგინა. 196 (44%) შემთხვევაში სასამართლომ გამოიყენა გირაო, 240 (54%)-ის მიმართ პატიმრობა, 6 (2%) ბრალდებულის მიმართ შეთანხმება გაუსვლელობისა და სათანადო ქცევის შესახებ. სასამართლომ არცერთ შემთხვევაში არ გამოიყენა პირადი თავდებობა. 16 (3%) შემთხვევაში სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ბრალდების მხარის შუამდგომლობა და ბრალდებულის მიმართ არ გამოიყენა აღკვეთის ღონისძიების არცერთი სახე.
66 (27%) პირის მიმართ გამოყენებული პატიმრობა და 71 (36%) პირის მიმართ გამოყენებული გირაო იყო დაუსაბუთებელი ან სასამართლო სხდომაზე მიზანშეწონილობა არ იყო სათანადოდ დასაბუთებული.
ბრალდების მხარე 333 (72%) ბრალდებულის მიმართ ითხოვდა აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენებას, რაც სასამართლომ არ დააკმაყოფილა   93 (28%) ბრალდებულის შემთხვევაში.
სასამართლომ  81(41%) შემთხვევაში გამოიყენა გირაო პატიმრობის უზრუნველყოფით.  საიდანაც 27 (33%) ბრალდებულის მიმართ გამოყენებული ე.წ საპატიმრო გირაო იყო დაუსაბუთებელი ან არასაკმარისად დასაბუთებული.
- პროკურატურის მიერ სასამართლოში აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს გამოყენების 85 (43%) შუამდგომლობიდან სასამართლომ 73 (86%) შემთხვევაში მოთხოვნილი თანხის ნაწილში არ მიიჩნია შუამდგომლობა დასაბუთებულად და შეამცირა გირაოს თანხის ოდენობა.
გირაოს 85 შუამდგომლობიდან ბრალდების მხარე მხოლოდ 2 შემთხვევაში ითხოვდა გირაოს მინიმალურ ოდენობას (1000 ლარს).
- პირველი წარდგენის 256 სხდომაზე 299 (64%) ბრალდებული წარსდგა სასამართლოს წინაშე დაკავებულის სახით.  255 (86%) შემთხვევაში, რადგან სხდომაზე არ მოხდა დაკავების კანონიერების განხილვა უცნობი დარჩა დაკავების საფუძველი. 4 შემთხვევაში  სასამართლომ დაკავება ცნო უკანონოდ.
- მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში საია-ს მონიტორები დაესწრნენ 444 წინასასამართლო სხდომას 539 ბრალდებულის მიმართ. დაცვის მხარემ 118 (26%) სხდომაზე ითხოვა მის მიერ წარდგენილ მტკიცებულებათა დასაშვებად ცნობა, რაც წინა საანგარიშო პერიოდთან შედარებით 8 პროცენტული ერთეულით ნაკლებია.  ეს, შესაძლოა, დაკავშირებული იყოს Covid-19 პანდემიიდან გამომდინარე მტკიცებულებების მოპოვების გართულებასთან.
- მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში მხოლოდ 1 შემთხვევა გამოვლინდა, როდესაც მოსამართლემ არ დაამტკიცა საპროცესო შეთანხმების თაობაზე პროკურორის შუამდგომლობა. საპროცესო შეთანხმება ყველაზე ხშირად გაფორმდა საკუთრების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულზე 89 (32%), ნარკოტიკულ დანაშაულსა 67 (24%) და  ასევე სატრანსპორტო დანაშაულზე - 20 (7%) შემთხვევაში.
- წინა საანგარიშო პერიოდების მსგავსად საპროცესო შეთანხმების სხდომები მცირე დროში ტარდება. სხდომების 60% - 15 წუთამდე პერიოდში დასრულდა. გამოვლინდა 15 შემთხვევა, როდესაც საპროცესო შეთანხმების სხდომის ხანგრძლივობა 5 წუთს არ აღემატებოდა, საიდანაც ხუთი სხდომა მხოლოდ 1 წუთის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
სასამართლოსთვის კვლავ გამოწვევაა საქმეთა გაჭიანურება, რაც სხდომების დაგვიანებით დაწყებითა და გადადებით არის განპირობებული. 993 არსებითი განხილვის სხდომიდან, რომელსაც საიას მონიტორები დაესწრნენ, 412 (42%) გადაიდო.  სხდომები უმრავლესად იდებოდა პროკურორის მიერ მოწმეთა წარმოუდგენლობის (21%) ან საპროცესო შეთანხმებაზე მოლაპარაკების (19%) მოტივით, მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში ასევე სხდომის გადადების მიზეზებს შორის სჭარბობდა პენიტენციური დაწესებულებების მიერ ბრალდებულთა  დისტანციურ სხდომაზე ჩართვის პრობლემა.
-  სხდომის დაწყება 1 საათის ან/და მეტი დროით დაგვიანდა 176 (37%) შემთხვევაში, რაც საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია.
- წინა წელთან შედარებით, 5 პროცენტული ერთეულით გაზრდილია გამამართლებელ განაჩენთა რაოდენობა. საია დაესწრო 161 პირის მიმართ მიმდინარე არსებითი განხილვის სხდომას, რომელზეც სასამართლომ განაჩენი გამოიტანა. აქედან 130 (80%) შემთხვევაში განაჩენი იყო გამამტყუნებელი, 27 (17%) - გამამართლებელი, 3 (2%) -  ნაწილობრივ გამამართლებელი, 1 (1%) შემთხვევაში კი მოსამართლემ შეცვალა კვალიფიკაცია.  27 გამამართლებელი განაჩენიდან 11 (41%) შეეხებოდა ოჯახური ძალადობის დანაშაულს, რა დროსაც დაზარალებულმა თავი შეიკავა ახლო ნათესავის წინააღმდეგ ჩვენების მიცემისგან, რის გამოც ბრალდებულები გამართლდნენ.
- მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში ოჯახური ძალადობის საქმეები კიდევ უფრო საყურადღებო გახდა არსებული შეზღუდვების ფონზე, როდესაც მსხვერპლებს მეტი დროის გატარება უწევდათ შინ, მოძალადეებთან ერთად. კვლავ პრობლემას წარმოადგენს ოჯახურ დანაშაულებზე დაზარალებულთა მიერ ჩვენების მიცემისგან თავის შეკავების უფლებით სარგებლობა.

The Criminal Trial Monitoring Report №15 is the first annual report that assesses the impact of restrictions introduced due to the Covid-19 pandemic on pending court trials in Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustavi City Courts, and Zugdidi and Telavi District Courts.
The report discusses the trends identified as a result of monitoring court hearings held without courtroom attendees and analyzes the pros and cons of remote litigation. The compliance of the decisions of parties and court rulings with the law is assessed as well as the challenges the court, parties, and penitentiary institutions were exposed to due to the Covid-19 pandemic are analyzed. The pandemic-induced changes in the criminal court proceedings and their consequences are also evaluated. The report analyzes the impact of the decisions made at different stages of the pandemic on the litigation process and provides the necessary recommendations for improving the current situation.
The report presents the results of the criminal court monitoring conducted from March 2020 through March 2021, as well as the key trends identified at different stages of the monitoring.
Criminal trial monitoring has revealed as follows:
Findings from remote court hearings:
- The Covid-19 pandemic has had a significant impact on the right to public scrutiny. Court trials are not always made public. This problem is especially acutely felt at the first appearance court sessions.
- It was revealed that it is problematic to involve inmates from penitentiary facilities in virtual hearingsInsufficient technical means and the lack of knowledgeable staff lead to the queues of prisoners, which is why trials are frequently postponed or delayed. For this very reason, 135 (27%) of 471 sessions were delayed.
- The biggest challenge of virtual court hearings is technical shortcomingsmostly related to the failure of software, which is required for remote sessions. Technical problems were reported in 156 cases, of which 146 (94%) were remote trials.
- Examining the evidence in remote hearings is problematic. In 6 cases physical evidence was examined during the virtual court hearing. Most of the remote trials were adjourned as requested by the parties for the purpose of examining the material evidence.
- In 180 cases witnesses were interviewed at virtual court hearings. The monitoring has confirmed that questioning witnesses remotely contains risks, in particular, the court finds it difficult to check whether someone is present along with the witness in the room, who might be dictating answers for specific questions and/or whether the witness is reading a text prepared in advance.
- In 7 cases the witnesses were interviewed from the police units. This created suspicion that the police station might itself have inflicted some psychological influence on the witnesses coercing them to provide a  pre-agreed/favorable statement for the prosecution.
- The pandemic further exacerbated the problem of effective communication between lawyers and defendants. Confidentiality of communication between the lawyer and his/her client was not ensured during remote trials.
- Due to the impact of the pandemic, two new crime components have been added to the Criminal Code - Article 2481 of CC (violation of isolation and/or quarantine rules) and Article 3591 of CC (violation of the state of emergency or martial law). The results of the analysis of 25 court rulings delivered in connection with the above two articles and the observations of court hearings show that in all cases individuals accused of violating the isolation and/or quarantine regulations were found guilty.
- Those convicted for the above offenses were sentenced as a result of the substantive hearings to lighter punishments compared to those specified in plea agreements.
Proper judicial control:
- GYLA‘s monitors attended 396 first appearance court hearings with the participation of 464 defendants. During the reporting period, the rate of imposing bail and detention amounted to 98%. In 196 (44%) cases, the court used bail, 240 (54%) defendants were remanded in custody, and in 6 (2%) cases, an agreement on not to leave the country and to behave properly was signed. In none of the cases did the court use personal surety. In 16 (3%) cases, the court did not grant the motion of the prosecution and refused to impose any form of restraint measure on the accused.
- Remand detention applied against 66 (27%) individuals and bail imposed on 71 (36%) persons were unsubstantiated or the expediency thereof was not properly substantiated at the court hearing.
- The prosecution demanded pre-trial detention as a measure of restraint against 333 (72%) accused, which the court refused to grant in the case of 93 (28%) defendants.
- The court used custodial bail in 81 (41%) cases, of which 27 (33%) of the so-called prison bail applied was unsubstantiated or insufficiently substantiated.
- The prosecution presented 85 (43%) motions requesting bail as a measure of restraint. In 73 (86%) of these, the court did not deem the motion in the part of the requested amount to be reasonable and reduced the amount.
- In merely 2 out of 85 motions for bail did the prosecution request the minimum amount of bail (1000 GEL).
- During 256 first court hearings, 299 (64%) defendants appeared before the court as detainees. In 255 (86%) cases, the grounds for the detention remained unknown since the lawfulness of the arrest was not discussed at the hearing. In 4 cases, the court found the arrest illegal.
- During the reporting period, the GYLA monitors attended 444 pre-trial hearings against 539 defendants. At 118 (26%) trials, the defense presented the evidence and requested to find it admissible, which is 8 percent lower compared to the previous reporting period. This may be related to the difficulty of obtaining evidence due to the Covid-19 pandemic constraints.
- During the reporting period, only 1 case was identified where the judge did not approve the prosecutor's motion for a plea agreement. Plea agreements were most common for property crimes - 89(32%), narcotic drug-related offenses - 67(24%), and traffic offenses -20(7%).
- Just like the previous reporting periods, plea agreement hearings were short. 60% of such sessions ended within up to 15 minutes. There were 15 cases where the length of the plea agreement court hearings did not exceed 5 minutes, of which five hearings lasted only 1 minute.
- Delaying court trials remains a problem, which is due to the delayed opening and postponement of the hearings. Of 993 merits hearings attended by the GYLA monitors, 412 (42%) were adjourned. The trials were frequently postponed due to the failure of the prosecutor to present witnesses (21%) or negotiation of a plea agreement (19%). Among the reasons for the postponement of the court hearings during the reporting period was also the problem of involving the accused inmates in the virtual trials by the penitentiary facilities.
- The opening of court sessions was delayed by 1 hour and/or more in 176 (37%) cases, which is quite a high rate.
- Compared to the previous year, the number of acquittals has increased by 5 percent. GYLA attended the merits hearings against 161 individuals, at which the court ruled. In 130 (80%) cases of these, the court delivered a guilty verdict, 27 (17%) were acquittals, 3(2%) were partial acquittals, and in 1(1%) case, the judge changed the qualification of the case. Of the 27 acquittals, 11 (41%) concerned domestic violence, during which the victim refrained from testifying against the close relative, which ultimately resulted in the acquittal of the defendants.
- In the current reporting period, domestic violence cases have become even more significant in light of the existing constraints since victims have to spend more time at home with abusers. Another problem is the exercise of the right to refrain from testifying by victims of domestic crimes.