ადმინისტრაციულ დაკავებასთან დაკავშირებულ ნორმებს საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ირაკლი ჯუღელის სახელით  საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 2 ნორმის არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის გამოყენებით ადამიანის უფლებებში გაუმართლებელი ჩარევის შესახებ საია მრავალი წელია საუბრობს და აწარმოებს სტრატეგიულ სამართალწარმოებას. ამ დრომდე საიას ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის სხვადასხვა მუხლების არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნით საკონსტიტუციო სასამართლოში 6 სარჩელი აქვს წარდგენილი.[1] ამჯერად, საია ითხოვს ადმინისტრაციულ დაკავებასთან დაკავშირებული ნორმების არაკონსტიტუციურად ცნობას.
კერძოდ, საია ასაჩივრებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 244-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ დაკავების საფუძველს, რომელიც სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენელს უფლებას აძლევს პირი დააკავოს პიროვნების დადგენის მიზნით. საია მიიჩნევს, რომ ადმინისტრაციული დაკავება პიროვნების დადგენის საფუძვლით ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებულ ადამიანის თავისუფლების უფლებას.[2]
ასევე, საია არაკონსტიტუციურად მიიჩნევს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 247-ე მუხლით დადგენილ დაკავების განსხვავებულ ვადებს.  აღნიშნული მუხლის მე-2 ნაწილის თანახმად, პირი, რომლის დაკავების ვადა არასამუშაო დროს ემთხვევა, შეიძლება დაკავებულ იქნეს და მოთავსდეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში 48 საათის განმავლობაში, მაშინ, როდესაც სამუშაო დროს დაკავების შემთხვევაში დაკავების ხანგრძლივობა შესაძლებელია 12 საათამდე გრძელდებოდეს. საიას შეფასებით, სადავო ნორმა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-11 მუხლით გათვალისწინებულ თანასწორობის უფლებას, ვინაიდან ადგენს უთანასწორო მოპყრობას სამუშაო და არასამუშაო დროს დაკავებულ პირებს შორის.

GYLA appeals to the Constitutional Court against the norms related to an administrative arrest
Today the Georgian Young Lawyers' Association addressed the Constitutional Court of Georgia on behalf of Irakli Jugheli and requested two norms of the Code of Administrative Offenses to be recognized as unconstitutional.
GYLA has been talking about unjustified interference in human rights by using Administrative Offenses Code of Georgia for many years and taking strategic judicial proceedings. GYLA has filed six lawsuit to the Constitutional Court so far with the demand to recognize various articles of the Administrative Offenses Code of Georgia of as unconstitutional. [1] This time GYLA demands to recognize the norms related to an administrative arrest as unconstitutional.
In particular, GYLA appeals against the grounds for detention provided by paragraph 1 of Article 244 of the Administrative Offenses Code of Georgia which allows the law enforcement authority to place a person under administrative arrest in order to identify him. GYLA believes that an administrative arrest with the grounds to identify a person contradicts the human rights and freedoms provided by the Constitution of Georgia. [2]
GYLA also considers different period of an administrative arrest prescribed by the Article 247 of the Administrative Offenses Code of Georgia as unconstitutional. According to the paragraph 2 of this article, a person whose arrest period coincides with a non-working time may be arrested and placed in a preliminary arrest cell for 48 hours, while detention during working time may be last 12 hours. GYLA estimates that the arguable norm contradicts the right of equality prescribed by the Article 11 of the Constitution of Georgia, as it establishes unequal treatment between persons detained during working and non-working times.