ტრანსგენდერ პირებს უნდა შეეძლოთ სქესის შესახებ ჩანაწერის შეცვლა
დღეს ტრანსგენდერმა მამაკაცმა უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განჩინება, რომლითაც უარი ეთქვა ოფიციალურ დოკუმენტაციაში სქესის შესახებ ჩანაწერის შეცვლაზე. მის ინტერესებს საია იცავს.
საია მიიჩნევს, რომ სქესის შესახებ ჩანაწერის შესაცვლელად ქირურგიული ჩარევის გზით ანატომიური სქესის შეცვლისა და შესაბამისი დამადასტურებელი სამედიცინო ცნობის მოთხოვნა არღვევს ტრანსგენდერ ადამიანთა პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის, არაადამიანური მოპყრობის აკრძალვის, პიროვნების თავისუფალი განვითარებისა და სამედიცინო ჩარევის შესახებ გადაწყვეტილების დამოუკიდებლად მიღების უფლებებს. ამგვარი პრაქტიკა არ ემსახურება კანონიერ მიზანს, ხელოვნურ ბარიერებს უდგენს ტრანგენდერ პირებს და ქმნის მრავალი ნიშნით პირის დისკრიმინაციის შესაძლებობას. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს თანახმად, თუ სახელმწიფო  ტრანსგენდერი პირების გენდერული იდენტობის აღიარებისთვის წინაპირობად ითხოვს ჩაიტარონ სქესის შეცვლის ოპერაცია ან მედიკამენტოზური თერაპია, რომლებიც დიდი ალბათობით გამოიწვევს უნაყოფობას და  ეწინააღმდეგება პირის ნებას, არღვევს პირადი ცხოვრების (ევროპული კონვენციის მე-8 მუხლი) და ასევე ფიზიკური ხელშეუხებლობის უფლებას, რაც კონვენციის მე-3 მუხლით არის დაცული.[1].
სამწუხაროდ, ამ დრომდე სასამართლო არ ითვალისწინებს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებს და არ უპირისპირდება  სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიდგომას, რომლის თანახმად სქესის შესახებ ჩანაწერის შეცვლა ტრანსგენდერ პირს მხოლოდ ქირურგიული ოპერაციის ჩატარების შემდეგ შეუძლია. სასამართლოს განმარტებით, ტრანსგენდერი პირის თვითშეგრძნების (თვითიდენტიფიკაციის) უფლებით დაცულ სფეროში ჩარევას ადგილი ექნება მაშინ, თუ პიროვნებას რაიმე ფორმით, ნებისმიერი მხრიდან ხელი შეეშლება საკუთარ შეგრძნებებში, რაც შეეხება საჯარო დაწესებულებაში დაცული მისი სქესის თაობაზე ინფორმაციის შეცვლაზე უარს, ვერ იქნება განხილული როგორც პირის დაცულ უფლებაში ჩარევა, ვინაიდან ამ შემთხვევაში პიროვნება საჯარო დაწესებულების მიერ არ იზღუდება მის შეგრძნებებში.
საია იმედს იტოვებს, რომ უზენაესი სასამართლო დასაშვებად ცნობს წარდგენილ საჩივარს, მიიღებს ადამიანის უფლებების პატივისცემაზე დაფუძნებულ გადაწყვეტილებას და შეცვლის ტრანსგენდერი პირებისათვის დაწესებულ არაჰუმანურ  შეზღუდვებს.

Transgender Persons should be allowed to change records of gender
Today, transgender man appealed to the Supreme Court against the ruling of Tbilisi Court of Appeals, according to which he was refused to change records of gender in the official documentation. GYLA defends his interests.
GYLA believes that requirement for gender change through surgical intervention and relevant confirming medical certificate to change records of gender violates transgender persons’ rights to respect for private life, prohibition of inhumane treatment, free personal development and independent decision making on medical interference. Such practice serves no legitimate purpose; it establishes artificial barriers to transgender persons and creates a possibility of discrimination against a person with many grounds. According to the European Court of Human Rights, if the state requires prior obligation to undergo sex reassignment surgery or drug therapy for recognition of gender identity of transgender persons, which very likely will result in infertility and which are contrary to the person’s will, it violates right to private life (Article 8 of the European Convention) and also physical integrity, that is protected by Article 3 of the Convention. [1].
Unfortunately, till now the Court does not take the international standards of human rights into account and does not contradict the approach of the Public Service Development Agency, according to which transgender person can only change records of gender after the surgery. According to the Court, interference in the area protected by a right to the self-feeling (self-identification) of transgender person will occur if the person will be hindered from his own feelings on any grounds, from any side, as for the refusal to change protected information in a public institution, it cannot be considered as interference with a person’s protected right, because in this case a person is not restricted to his own feelings by the public institute.
GYLA hopes that the Supreme Court will recognize the submitted complaint admissible and make a decision based on respect for human rights and change the inhumane restrictions imposed for transgender persons.