თბილავიამშენის საქმეზე სააპელაციო სასამართლო გადაწყვეტილებას გამოაცხადებს
2019 წლის 6 დეკემბერს, 13:00 საათზე თბილისის სააპელაციო სასამართლო თბილისის საავიაციო ქარხნის საქმეზე გადაწყვეტილებას გამოაცხადებს. სააპელაციო სასამართლო საქმეს 2 წლის განმავლობაში იხილავდა.
დავა შეეხება 2010 წელს სახელმწიფო ორგანოთა შეთანხმებული მოქმედებით განხორციელებული ზეწოლის შედეგად თბილისის საავიაციო ქარხნის მესაკუთრეთა იძულებას უსასყიდლოდ  დაეთმოთ სახელმწიფოსთვის, მანამდე 67 მილიონ აშშ დოლარად შეძენილი, თბილისის საავიაციო ქარხანა. იძულების პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულები ის პირები, რომლებიც ასევე ფიგურირებენ სახელმწიფოს მიერ წართმეული სხვა ქონების საქმეებში, სადაც მათი პასუხისმგებლობა სახელმწიფოს მხრიდან გამოიკვეთა.
სააპელაციო სასამართლომ უნდა შეაფასოს საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომელიც არსებითად ეწინააღმდეგება მსგავს საქმეებზე საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ დადგენილ პრაქტიკას.
უზენაესი სასამართლოს მიერ დღემდე განხილულ ყველა საქმეში, რომელშიც ფიზიკური პირი სახელმწიფოს ედავება ქონების იძულებით ჩამორთმევას, სასამართლო ღებულობს ქონების კანონიერი მესაკუთრისათვის დაბრუნების გადაწყვეტილებას. დადგენილი პრაქტიკისაგან განსხვავებით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ „თბილავიამშენის“ საქმეში დაადგინა, რომ სახელმწიფოს არ ევალება ამტკიცოს საკუთარი კეთილსინდისიერება მსგავსი გარიგებების დადების დროს, რაც საკმაოდ საშიში პრეცედენტია სამართლებრივი თვალსაზრისით.

THE COURT OF APPEAL WILL ANNOUNCE THE DECISION ON THE CASE OF TBILISI AIRCRAFT MANUFACTURING
On December 6, 2019, at 13:00 Tbilisi Court of Appeal will announce the decision on the case of Tbilisi Aviation Factory. The Court of Appeals has heard the case for two years.
The dispute concerns the compulsion of the owners of the Tbilisi aviation factory due to the pressure exerted by the agreed action of the state bodies in 2010 to yield for free Tbilisi Aviation Factory to the state that was previously acquired for 67 million USD. The persons actively involved in the forced process are also implicated in other state-seized property cases where their liability has been disclosed by the state.
The Court of Appeal must evaluate the decision made by the Tbilisi City Court on the case, which substantially contradicts the practice established by the Supreme Court of Georgia on similar cases.
Till today in all cases heard the Supreme Court of Georgia, in which a natural person is accused of forcibly confiscating property, the court decides to return the property to the rightful owner. Contrary to established practice, the Tbilisi City Court found in the case of Tbilisi Aircraft Manufacturing that the State was not required to prove its good conscience in making such deals, which is a very dangerous legal precedent.