საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მიერ თანამდებობის დატოვება კითხვებს აჩენს
სასამართლო სისტემაში შექმნილი სავალალო მდგომარეობის ფონზე, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მიერ მოულოდნელად თანამდებობის დატოვება საზოგადოებაში არაერთ კითხვას აჩენს. მიუხედავად იმისა, რომ თანამდებობაზე ყოფნის 3 წლიან პერიოდში ნინო გვენეტაძე არასაკმარისად რეაგირებდა სისტემაში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით, მაინც ცხადი იყო მასსა და მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის წარმომადგენლებს შორის არსებული დაპირისპირება.
საკონსტიტუციო ცვლილებების ძალაში შესვლამდე, რომელიც ახალი პრეზიდენტის ფიცის დადების მომენტიდან უნდა ამოქმედდეს, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეობის კანდიდატს საქართველოს პრეზიდენტი წარადგენს, ხოლო მას თანამდებობაზე პარლამენტი ნიშნავს. ცლილებების ამოქმედების შემდეგ კანდიდატის წარდგენის უფლებამოსილება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს კომპეტენცია გახდება, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის სისტემაში არსებული გავლენიანი მოსამართლეების ხელში ძალთა კონცენტრაციისა და სისტემის კიდევ უფრო ჩაკეტილობის რისკებს.
შექმნილ ვითარებაში, მოვუწოდებთ საქართველოს პრეზიდენტსა და პარლამენტს სწორად გაიაზრონ სისტემაში არსებული მძიმე მდგომარეობა და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციაზე დროულად უზრუნველყონ ისეთი კანდიდატის დასახელება და დანიშვნა, რომელიც ობიექტურად აფასებს სასამართლო ხელისუფლებაში არსებულ ვითარებას და გადადგამს პრინციპულ ნაბიჯებს მათ მოსაგვარებლად.

Resignation of the Chairperson of the Supreme Court of Georgia raises questions
The unexpected resignation of the Chairperson of the Supreme Court of Georgia against the background of a deplorable situation in the judicial system has raised a number of questions in the public. Despite the fact that, while she was in office for three years, Nino Gvenetadze didn’t react sufficiently to problems in the judicial system, a confrontation between her and members of an influential group of judges was still evident.
Until the entry into force of constitutional amendments, which are due to take effect from the moment the new President takes an oath, the candidate for the office of the Chairperson of the Supreme Court is nominated by the President of Georgia and appointed to office by the Parliament. After the amendments take effect, the authority to nominate the candidate will be given to the High Council of Justice, which is going to considerably increase the risks that power will be concentrated in the hands of the influential judges in the judicial system and the system will become more closed.
Under these circumstances, we call upon the President and Parliament of Georgia to correctly comprehend the existing grave situation in the system and to ensure, in a timely manner, the nomination and appointment of a candidate for the office of the Chairperson of the Supreme Court who objectively evaluates the situation in the judicial branch of government and will take principled steps to resolve the problems.