საია და EMC მშენებლობაზე დასაქმებული პირის გარდაცვალების შემთხვევას ეხმიანებიან
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი შემაშფოთებლად მიიჩნევენ 2019 წლის 14 მარტს თბილისში, ნუცუბიძის მეოთხე პლატოზე, მშენებლობაზე სამუშაოს შესრულებისას მუშის გარდაცვალების შემთხვევას და უსამძიმრებენ დაღუპულის ოჯახს.
ბოლო წლებში, დასაქმების ადგილებზე მოსალოდნელი საფრთხეების და უბედური შემთხვევების პრევენცია გადაუჭრელ პრობლემად იქცა. მომეტებული საფრთხის შემცველ მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოზე დასაქმებული პირები დღეს საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე დაუცველი ჯგუფია. შრომის უსაფრთხოების შესახებ კანონმდებლობის მიღებისა და შესაბამისი ზედამხედველობის მექანიზმის შემუშავების მიუხედავად, საფრთხის შემცველ სამუშაოზე ადამიანების სიცოცხლე და ჯანმრთელობა, ფაქტობრივად, ყოველდღიური რისკის ქვეშ დგას; საწარმოო ტრავმების შედეგად გარდაცვლილი და დასახიჩრებული ადამიანების რაოდენობა კი - საგანგაშოა (2011-2018 წლებში დაშავდა 1081 და დაიღუპა 376 ადამიანი. 2018 წელს, წინა წლებთან შედარებით, დაღუპულთა ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა - 59 ადამიანი).
სახელმწიფო კვლავ ვერ ახერხებს იმგვარი შრომითი პოლიტიკის შექმნას, რომ კერძო დამსაქმებლებმა უზრუნველყონ შრომის ღირსეული პირობები, რომელიც დასაქმებულის სიცოცხლეს და ჯანმრთელობას საფრთხის ქვეშ არ დააყენებს.
დადებითი მოვლენაა 2019 წლის თებერვალში საქართველოს პარლამენტის მიერ შრომის უსაფრთხოების შესახებ გაუმჯობესებული კანონმდებლობის მიღება, რომლის თანახმად, გაძლიერდა შრომის ინსპექტირების საზედამხედველო ორგანოს მანდატი და დასაქმების ადგილზე სასამართლოს წინასწარი ნებართვის გარეშე შესვლის უფლებამოსილება მიენიჭა. თუმცა, უკანასკნელ პერიოდში საწარმოო ტრავმების შედეგად დასაქმებულთა გარდაცვალების და სხეულებრივი დაზიანების შემთხვევების საგანგაშო მაჩვენებლის ფონზე, გაუმართლებელი ნაბიჯი იყო აღნიშნული ცვლილებების 2019 წლის 1 სექტემბრამდე გადავადება. ამგვარი დამოკიდებულება იწვევს ეჭვს, რომ სახელმწიფოს საკითხის მასშტაბურობა სათანადოდ გაცნობიერებული არ აქვს.
ასევე, 2018 წელს კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებების საფუძველზე, გამკაცრდა სანქციის ოდენობა ქ. თბილისში მშენებლობის უსაფრთხოების წესების დარღვევისთვის და პირი მსგავსი სამართალდარღვევისთვის 30 000 ლარით ჯარიმდება. თუმცა, სანქციების გამკაცრება პროპორციულად უნდა განხორციელდეს სხვა მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე, სადაც დარღვევისთვის სანქცია მხოლოდ 500 ლარს წარმოადგენს. ასევე უნდა მოხდეს სანქციების დიფერენცირება მშენებლობის ხასიათიდან გამომდინარე.
გარდა ამისა, წლების განმავლობაში პრობლემად რჩება დასაქმების ადგილებზე მომხდარი სიცოცხლის და ჯანმრთელობის ხელყოფის შემთხვევების ეფექტიანი გამოძიება, რაც მეტად ახალისებს შრომის უსაფრთხოების პირობების დაუცველობას და ხაზს უსვამს ამ მხრივ პრევენციის სახელმწიფო პოლიტიკის არარსებობას.
საია და EMC მოუწოდებენ საქართველოს პროკურატურას, მშენებლობაზე დასაქმებული პირის გარდაცვალების შემთხვევაზე უზრუნველყოს დროული და ეფექტიანი გამოძიება, შესაბამისი ბრალდებული პირების იდენტიფიცირების ჩათვლით.

GYLA and EMC respond to the death of a worker employed on the construction site
Georgian Young Lawyers` Association (GYLA) and Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) express their concern over the Nstsubidze`s 4th Plateau incident, which took place on March 14, 2019 and resulted in the death of a laborer working on the construction site, and give their sincere condolence to the family of the deceased.
In recent years, prevention of potential threats and accidents on employment sites turned into an unresolved problem. Individuals employed on overly hazardous, heavy and harmful jobs are one of the most vulnerable groups in Georgia. Despite the adoption of legislation on labor safety and the elaboration of a relevant supervision mechanism, the life and health of people employed on the hazardous workplace, face an actual everyday risk; the number of deaths and mutilations caused by workplace traumas is overly concerning (1081 people were injured and 367 died in 2011-2018 years. In 2018, the highest number of casualties was recorded – 59 people compared to previous years).
The state is still unable to create a labor policy that would force private employers to ensure dignified labor conditions, which in turn would not put the lives and health of employees under threat.
It is complimentary that in February 2019, the Parliament of Georgia passed the modernized legislation on labor safety, according to which, the mandate of the supervisory body of labor inspection reinforced and was granted the authority of having access to the workplace without the prior approval of the court. However, calling off the amendments until September 1, 2019, running parallel to the alarming data of recent deaths and injuries triggered by workplace traumas, is unjustified. This attitude leads to a doubt that the state has not proper understanding on the scale of the issue.
Also, on the basis of amendments made to the legislation in 2018, the amount of sanction is tightened and one is fined by 30 000 GEL for breaching construction safety rules in Tbilisi. However, reinforcement of sanctions should be proportionate to the territory of other municipalities where the fine for violation amounts only to 500 GEL. The differentiation of sanctions grounded on the construction nature is also crucial.
Besides, over the years, the effective investigation of life and health infringement cases developed on the workplace remains a problem that in turn encourages the vulnerability of labor safety conditions and emphasizes the absence of preventive state policy in this regard.
GYLA and EMC call on the Prosecutor`s Office of Georgia to guarantee timely and effective investigation regarding the death of the laborer employed on the construction site, including the identification of relevant defendants.