საია „ბათუმი რივიერას“ საქმეზე გაცემულ მშენებლობის ნებართვას ასაჩივრებს
დღეს საია-მ ადგილობრივი მოსახლეობის, ასევე ორგანიზაცია ,,ბათომის“ სახელით ,,ბათუმი რივიერას“ მშენებლობასთან დაკავშირებით გაცემული ნებართვა გაასაჩივრა. ადმინისტრაციულ საჩივარს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო განიხილავს. საია მიიჩნევს, რომ გასაჩივრებული აქტები არღვევს გარემოს დაცვითი შეფასების კოდექსით, საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით, სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ საქართველოს კანონით, საქართველოს მთავრობის დადგენილებისა და  ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილ მოთხოვნებს.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, 2019 წლის 20 აგვისტოს, ქალაქ ბათუმის საკრებულომ ბათუმის ისტორიულ ნაწილში - იაკობ გოგებაშვილის ქუჩასა და ზღვის სანაპიროს შორის მდებარე პროექტში მითითებულ 9.7 ჰა ტერიტორიაზე, დაამტკიცა განაშენიანების რეგულირების გეგმა. გეგმის მიხედვით, ქალაქის ისტორიულ ნაწილში შესაძლებელი ხდება არაერთი მრავალსართულიანი კორპუსის მშენებლობა. გეგმის ფარგლებში სსიპ ტექნიკურმა და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტომ გამოსცა ბრძანება V კლასის შენობა-ნაგებობის (ხასიათდება მომეტებული რისკით) „სილქ თაუერი“-ს და ლაგუნას მშენებლობის ნებართვის გაცემის შესახებ.
საია-მ ადგილობრივი მოსახლეობის თხოვნით შეისწავლა სამშენებლო დოკუმენტაცია. გამოიკვეთა, რომ ერთ შემთხვევაში ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს, მეორე შემთხვევაში კი - სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ პროცესი წარმართულია კანონმდებლობის უხეში დარღვევით და გადაწყვეტილებების მიღებისას არ შეფასებულა პროექტის გავლენა გარემოზე, ადამიანის ჯანმრთელობაზე, ქალაქის ისტორიულ და კულტურულ მემკვიდრეობასა და ეკონომიკაზე. ასევე შეუსწავლელია პროექტის ურბანული თავსებადობა ქალაქთან, ბულვართან და სანაპირო ზოლთან, წლების განმავლობაში ჩამოყალიბებულ ფიზიკურ და სოციალურ-ეკონომიკურ გარემოსთან. შესაბამისი უწყებების მხრიდან ამ პროცესში ასევე არ გაანალიზებულა საჯარო და კერძო ინტერესები და საბოლოოდ მიღებულია გადაწყვეტილება, რომელიც უხეშად ლახავს ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესებს.

Today, GYLA has appealed against the permit issued by the local population, as well as the organization "Batumi" in connection with the construction of "Batumi Riviera". The administrative complaint is being considered by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. GYLA considers that the appealed acts violate the requirements established by the Environmental Assessment Code of Georgia, the Code of Spatial Planning, Architectural and Construction Activities, Law of Georgia on Spatial Development and Basis for City-building, the Resolution of the Government of Georgia and the General Administrative Code.
As it is known to the public, on August 20st, 2019, Batumi City Council approved the development regulation plan in the historical part of Batumi - on the 9.7 hectare area indicated in the project between Iakob Gogebashvili Street and the seashore. According to the plan, it becomes possible to build a number of multi-storey buildings in the historic part of the city. As part of the plan, the LEPL Technical and Construction Supervision Agency issued an order to issue a building permit for the Class V building (characterized by increased risk) to Silk Tower and Laguna.
GYLA examined the construction documentation at the request of the local population. It turned out that in one case the Batumi Municipality Sakrebulo, as well as in the other case - the LEPL Technical and Construction Supervision Agency and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the process was conducted in gross violation of the law and the impact of the project on the environment, human health, historical and cultural heritage of the city and on the economy has not been assessed. The urban compatibility of the project with the city, the boulevard, and the coastline, with the physical and socio-economic environment formed over the years, is also unexplored. The relevant agencies also have not analyzed the public and private interests in this process and finally, a decision was made that grossly violates the interests of the local population.