პარტიებისთვის განკუთვნილი სახელმწიფო დაფინანსების განაწილების წესი კვლავ გაუარესდა
18 აპრილს, საქართველოს პარლამენტმა 77 ხმით ერთის წინააღმდეგ მიიღო „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ“ კანონის ცვლილებები, რომელთა მიხედვითაც პარტიას კვალიფიციურის სტატუსი მიენიჭება და შესაბამისად მიიღებს საბიუჯეტო დაფინანსებას, თუ მის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარული სისტემით არჩეული პარლამენტის წევრ(ებ)ი შექმნის საპარლამენტო ფრაქციას, მიუხედავად იმისა, გადალახავს თუ არა ეს პარტია არჩევნებში 3%-იან ზღვარს.
მიგვაჩნია, რომ ეს ცვლილება ყოვლად გაუმართლებელია, ვინაიდან იგი გარდა იმისა, რომ მხოლოდ ერთ პარტიაზე არის შეგნებულად მორგებული, ასევე, მნიშვნელოვნად ამცირებს სახელმწიფო დაფინანსების მისაღებად საჭირო სტანდარტს და შეზღუდული სახელმწიფო რესურსის არამიზანშეწონილად გამოყენების რისკებს ზრდის. პოლიტიკური გაერთიანებებისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსების გამოყოფა, მათ მიერ, მთელი ქვეყნის მასშტაბით მოპოვებული ამომრჩევლის მხარდაჭერის გამო უნდა ხდებოდეს და არა პარლამენტში პარტიის ერთი წევრის არჩევისთვის, რომელიც შემდეგ ფრაქციას შექმნის. ჩვენი ინფორმაციით, საპარლამენტო უმრავლესობა, ამჟამად, მუშაობს პარტიებისათვის სახელმწიფო დაფინანსების მიღების წესის რეფორმაზე, შესაბამისად, ეს გარემოება უფრო გაუმართლებელს ხდის ასეთ ფრაგმენტულ, არაგონივრულ და ვიწროპარტიული ინტერესებით ნაკარნახევ ცვლილებას.
ამ ცვლილებებამდე პარტია კვალიფიციური იმ შემთხვევაში ხდებოდა, თუკი იგი ბოლო საპარლამენტო ან თვითმმართველობის არჩევნებიდან ერთ-ერთში მაინც პროპორციული წესით მიიღებდა ამომრჩეველთა ხმების მინიმუმ 3%-ს მაინც.  მიღებული ცვლილებებით კვალიფიციურობის მიღების კრიტერიუმი კიდევ უფრო გამარტივდა და ახლა უკვე ერთი დეპუტატის გაყვანაც შეიძლება საკმარისი აღმოჩნდეს საბიუჯეტო დაფინანსების მისაღებად, თუკი ის ფრაქციის შექმნას მოახერხებს.
ცვლილებების შედეგად პოლიტიკური გაერთიანება „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველო”, რომელსაც 2017 წლის ადგილობრივ არჩევნებზე 3%-იანი ბარიერის გადაულახაობის გამო (არ მონაწილეობდა არჩევნებში) გაუუქმდა დაფინანსება, ისევ კვალიფიციურ პარტიად ჩაითვლება და აღუდგება სახელმწიფო დაფინანსება  მხოლოდ იმიტომ, რომ მათმა ერთადერთმა წარმომადგენელმა 2016 წელს პარლამენტში  ფრაქცია შექმნა. აღსანიშნავია, რომ „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ გარდა იმისა, რომ 2017 წლის ადგილობრივ არჩევნებში მონაწილეობა არ მიუღია, მან 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ამომრჩევლის ხმათა მხოლოდ 0.78% მიიღო. ახალი ცვლილების გამო, ასეთი დაბალი ლეგიტიმაციის მქონე პარტია სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ყოველწლიურად მიიღებს 600 000 ლარზე მეტი ოდენობით დაფინანსებას, შემდეგი საერთო არჩევნებისთვის წარმომადგენლების ხელფასებისა და 50 000 ლარამდე რეკლამის ხარჯების ანაზღაურების შესაძლებლობას, ასევე, უფასო სარეკლამო დროის ერთ პორციას.
საინტერესოა, რომ ამ პარტიასთან დაკავშირებით 2016 წელსაც წარმოიშვა პრობლემა, როდესაც 3%-იანი ბარიერის გადაულახაობის მიუხედავად, ცესკოსა და სასამართლოს გადაწყვეტილებებით, მაინც მიანიჭეს ფრაქციის შექმნისთვის განკუთვნილი 300 000 ლარი და, შესაბამისად, საარჩევნო კომისიებში წევრის დანიშვნის უფლება. ეს გადაწყვეტილებაც იმ დროს ჩვენ უსამართლოდ მივიჩნიეთ.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების კუთხით, არსებული პრობლემები უკვე დიდი ხანია მსჯელობის საგანია, მიღებული ცვლილება კი, კიდევ უფრო გააღრმავებს პრობლემას, რადგან მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფო დაფინანსების არსებული წესი რამდენიმე მნიშვნელოვან ხარვეზს შეიცავს, მათ შორის, ერთ-ერთი პრობლემური საკითხი ფრაქციის შექმნის გამო მისაღები დაფინანსებაა. ზოგადად ფრაქციის შექმნისთვის სახელმწიფო დაფინანსების მოპოვება საფუძველშივე მცდარია. სახელმწიფო დაფინანსების მიზანი მთელი ქვეყნის მასშტაბით საზოგადოებრივი მხარდაჭერის მქონე პარტიების საქმიანობის ხელშეწყობაა. შესაბამისად, მხოლოდ საპარლამენტო ფრაქციის შექმნისთვის, რომლის ოპერაციული ხარჯები ისედაც ფინანსდება პარლამენტის ბიუჯეტიდან, დამატებით დაფინანსების მიღება გაუმართლებელია.
მოვუწოდებთ საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობას, დააჩქაროს პარტიების დაფინანსების მარეგულირებელი ჩარჩოს რეფორმირებაზე მუშაობა, რომელიც სხვა პრობლემებთან ერთად ამ ახალი ცვლილების შედეგად წარმოშობილ უსამართლო შედეგსაც აღმოფხვრის. ასევე აუცილებელია, სამუშაო პროცესი იყოს მაქსიმალურად ღია და ინკლუზიური ადრეული ეტაპიდანვე, რათა მიღებული ცვლილებები პოლიტიკური პარტიებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების მაქსიმალური კომპრომისის შედეგი იყოს.

The rule of distributing state funding for parties has still worsened
On April 18, with 77 votes to 1 Georgian Parliament approved amendments to the Organic Law on ,,Political Unions of Citizens’’, in accordance with the amendments a party will be granted with the status of qualified subject and consequently receive budgetary funding even then it will overcome the 3% threshold in the election thus if the majoritarian MP (s) submitted by the party create a parliamentary faction.
We believe that the amendments are absolutely unjustified, since they not only are consciously adjusted to one party, but also significantly reduce the standard of receiving state funding and increase risks for unreasonable use of state resources. Allocation of funding from the state budget for political unions must be provided due to the support of voters all across the country and not for the election of a single member of the party, who will then create the faction. As it is known for us, the parliamentary majority is currently working on the reform of the rule for adopting state funding, respectively, the circumstance makes fragmented, unreasonable and narrow party narrated amendments even more unjustified.
Prior to the amendment, the party was qualified in case if it would receive at least 3% of proportional votes from the previous parliamentary or local self-government elections. By the adopted amendments, criteria of being granted with the status of qualified subject became far more simplified and now, even a single elected deputy might be enough for ensuring budgetary funding, if they manage to create the party.
Correspondingly with the amendments the political union ,,Industry Will Save Georgia’’ which did not overcome the 3% threshold in the 2017 local self-government election (it did not participate in the election) and was abolished from the state funding, will be considered as qualified party and restored to the state funding, just because their only representative created the faction in parliament back then in 2016. It is noteworthy, besides the fact that  ,,Industry Will Save Georgia,, did not participate in the 2017 local self-government election, in the 2016 parliamentary election it received 0.78% of votes. Owing to the new amendment, the party with such a low legitimacy will receive more than 600,000 GEL annually from the state budget along with representatives’ salaries for the next general election, up to 50 000 GEL to ensure the opportunity reimbursing advertising expenses and also a portion of free advertising time.
It should be noted that the problem originated in 2016, was regarded to the party mentioned; more specifically, despite the insolvency of the 3% threshold, according to CEC and the court decisions, the party was granted with 300 000 GEL for creating the faction and respectively the right of appointing a member in the election commission. Back then, the decision was considered by us as unfair.
It is important to note that problems regarding the funding of political parties have long been discussed, the amendments adopted will deepen problems even further, as we believe that the present rule of distributing the state funding contains several important shortcomings, among them one of the problematic issues is the funding for creating the faction. Generally, obtaining the state funding for creating the faction is profoundly wrong. The aim of the state funding is to promote the activities of those parties, enjoying with public support all across the country. Respectively, contributing further funding just for creating the parliamentary faction, while its operational expenses are already financed, is unjustified.
We call upon the parliamentary majority to accelerate working on the reform regulating frameworks of distributing funding to the parties, which will eliminate the unfair consequences of the new amendment, along with other problems. It is also essential for the working process to be maximally open and inclusive from its initial stage, in order to adopt amendments which will be the result of the maximum compromise of political parties, as well as, other interested sides.