არასამთავრობო ორგანიზაცების მოთხოვნა ტყიბულის ქვანახშირის საწარმოში მომხდარი დაღუპვის და დაშავების შემთხვევების შემსწავლელი კომისიის შექმნის თაობაზე
2018-07-20 14:09
ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები მიმართავენ პარლამენტს დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მოთხოვნით, რომელიც შეისწავლის და შეაფასებს 2006 წლიდან დღემდე, ტყიბულში, შპს „საქნახშირი ჯიაიჯი ჯგუფის“ მფლობელობაში არსებულ შახტებში, ადამიანის სიცოცხლის მოსპობისა და ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანების გამომწვევ ყველა საწარმოო შემთხვევას. ასევე, მიმდინარე გამოძიების ეფექტიანობის და ობიექტურობის საკითხს.
საგამოძიებო კომისიამ უნდა შეისწავლოს არა მხოლოდ საწარმოს სხვადასხვა დონის მენეჯმენტის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის, არამედ ამ საქმეების გამოძიების პროცესში, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის თანამშრომლების მიერ სავარაუდო სამოხელეო თუ სხვა დანაშაულის ჩადენის საკითხი. კონკრეტულად, კერძო კომპანიის შესაძლო დანაშაულებრივი ქმედებების მიმართ მათი მაღალი ლოიალობა, ობიექტური გამოძიების სტანდარტების დაუცველობა და სხვა სავარაუდო დანაშაულებრივი ქმედებები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის საქმიანობის არაეფექტიანობა განსაკუთრებულად ცხადია ტყიბულის შახტებში მომხდარ შემთხვევებთან მიმართებით. არც ერთ შემთხვევაზე, ამ დრომდე, გამოძიებას არ შეუსწავლია და დაუდგენია საწარმოს მმართველებისა თუ სხვადასხვა მენეჯერული რგოლის წარმომადგენლების სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი.
სოციალურად და ეკონომიკურად ყველაზე დაუცველი ჯგუფების სიცოცხლის, უფლებებისა და ინტერესების დაცვის სფეროში სისხლის სამართლის პოლიტიკის აშკარა ინდიფერენტულობა და უსამართლობა, სამართალდაცვით პოლიტიკაში სოციალური იერარქიების ღრმა პრობლემაზე მიუთითებს და სოციალურად გარიყული ჯგუფებისთვის სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ ნდობას არსებითად ასუსტებს. ტყიბულში არსებული სოციალური კატასტროფის მასშტაბის, ადგილობრივების სოციალური სასოწარკვეთისა და უიმედობის გათვალისწინებით, არსებითია პარლამენტმა გაიაზროს საკითხის მწვავე საზოგადოებრივი მნიშვნელობა და მის ხელთ არსებული სამართლებრივი თუ პოლიტიკური ინსტრუმენტები ეფექტიანად გამოიყენოს ამ პროცესში.
2017 წლის განმავლობაში, წარმოებაში მომხდარი უბედური შემთხვევების შესახებ დაწყებული გამოძიების 128 შემთხვევიდან, სასამართლოში წარიმართა მხოლოდ 11 საქმე, გამოძიება შეწყდა 36 შემთხვევაში, 81 შემთხვევაში გამოძიება დღემდე მიმდინარეობს. წარმოებაში მომხდარი უბედური შემთხვევის ფაქტებთან დაკავშირებით, 90 საქმის ფარგლებში, რეალური სასჯელის სახედ თავისუფლების აღკვეთა განისაზღვრა მხოლოდ 3 შემთხვევაში. საქმეთა 72,2% არსებითი განხილვის გარეშე დასრულდა საპროცესო შეთანხმების დადებით. დაკისრებული ჯარიმის ოდენობა მერყეობს 500-დან 5000 ლარამდე.

NGOs` request on establishing the Commission to study the cases of death and injury in Tkibuli Coal Enterprise
2018-07-20 14:09
Organizations working on human right issues address the Parliament of Georgia to create a temporary investigative commission, which will examine and evaluate all the occupational accidents from the year 2006 to present that resulted in human life loss and severe damage to health in Tkibuli mines, owned by LTD ,,Saknakhshiri  (GIG group)’’. Also, the effectiveness and objectivity of the current investigation.
The investigative commission should study not only the legal responsibility of various levels of management, but also the issue of alleged official misconduct and other offenses committed by the employees of the  Ministry of Internal Affairs (MIA) and Prosecutor`s Office, during the process of investigation. Specifically, their high lenience towards the possible criminal actions of the private company, impairment of objective investigation standards and other alleged criminal acts.
The inefficiency of the Ministry of Internal Affairs (MIA) and Prosecutor`s Office is particularly obvious in relation to the cases that took place in Tkibuli mines. Thus far, none of the cases were resulted in examining and determining criminal liability of representatives of enterprise managers or various managerial circles.
The indifference and injustice of the criminal justice policy in the protection of life, rights and interests of socially and economically vulnerable groups indicates the deepest problem of social hierarchy in law policy and substantially weakens the trust of socially excluded groups towards state institutions. Taking into consideration the scale of social catastrophe in Tkibuli, the social desperation and hopelessness of locals, it is essential for the Parliament to understand the acute public importance of the issue and effectively apply the legal and political instruments at its disposal in this process.
During the year 2017, from 128 cases of investigations initiated on the workplace accidents, only 11 were given to a trial, the investigation was suspended in 36 cases, 81 cases are still under investigation. Among 90 cases regarding the facts of occupational accidents, only 3 cases resulted in incarceration. 72, 2% of cases ended with a plea bargain, without a substantial consideration of the case. Amount of the fine imposed ranges from 500 to 5000 GEL.