საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2018 წლის 02 თებერვალს წარადგინა ანგარიში საქართველოს კონსტიტუციის გადასინჯვის შეფასების შესახებ. ანგარიშის მომზადების მიზანია ქვეყნის მასშტაბით განვითარებული საკონსტიტუციო რეფორმის შეჯამება, გაანალიზება, ძირითადი ტენდენციების გამოკვეთა და არსებული გამოცდილების გააზრების მიზნით დაინტერესებული ფართო საზოგადოებისთვის წარდგენა. ანგარიშში ზედმიწევნით სრულად ასახავს საკონსტიტუციო რეფორმის ყველა ეტაპს დაწყებული სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის შექმნიდან, დასრულებული ახლად მიღებულ კონსტიტუციაში დამატებითი ცვლილებების ინიცირებით. ანგარიშში ეფუძნება სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის სამუშაო ჯგუფებისა და თავად კომისიის სხდომებზე საია-ს წარმომადგენელთა უშუალო  დასწრების შედეგად შეკრებილ ინფორმაციას, პარლამენტის, სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის ვებ-გვერდსა და მედია საშუალებებში გავრცელებულ ინფორმაციას,  საქართველოს პარლამენტიდან გამოთხოვილ საჯარო ინფორმაციას, ისევე როგორც კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონის პროექტთან დაკავშირებით ვენეციის კომისიის მიერ შედგენილ დასკვნებს. ანგარიშის მომზადებისას რიგ საკითხებთან მიმართებით, ასევე გაანალიზებული იქნა საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობა.
ანგარიშის შედეგად გამოიკვეთა შემდეგი მნიშვნელოვანი მიგნებები:
- კონსტიტუციის გადასინჯვის პროცესი არსებითი ხარვეზებით წარიმართა. რამაც შედეგად ერთი მხრივ, ქვეყნის უზენაესს კანონზე საერთო კონსესუსის მიღება გახადა შეუძლებელი, ხოლო მეორე მხრივ, თავად კონსტიტუციური კანონის პროექტის ტექსტი არაერთი აქტორის, მათ შორის ვენეციის კომისიის, კრიტიკის საგნად აქცია.
სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია:
- სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის საქმიანობა არაგონივრულად მცირე - 4 თვიან პერიოდში წარიმართა, რამაც საწყის ეტაპზევე გამორიცხა სათანადოდ დამუშავებული და გააზრებული გადაწვეტილებების მიღების შესაძლებლობა. განსაკუთრებით, მუშაობის სუფთა ფურცლიდან დაწყების პირობებში.
- მიმდინარე პროცესებზე ნეგატიურად აისახა სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის მუშაობიდან პრეზიდენტის ადმინისტრაციის გამოთიშვა. რამდენადაც, საკონსტიტუციო კომისიის ერთ-ერთ განსახილველ საკითხს სწორედ პრეზიდენტის არჩევის წესი და უფლებამოსილებები წარმოადგენდა.
- სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის დებულება არ ითვალისწინებდა კომისიის წევრი არასამთავრობო სექტორისა და საექსპერტო წრის წარმომადგენელთა შერჩევის სპეციალურ კრიტერიუმებსა და წესს. შესაბამისად, უცნობი დარჩა რა გარემოებებზე დაყრდნობით იქნა მიღებული კონკრეტული ორგანიზაციებისა და პირების შერჩევის  გადაწყვეტილება. ისევე, როგორც ვერ იქნა უზრუნველყოფილი ყველა დაინტერესებული პირისთვის აღნიშნული შესაძლებლობით სარგებლობა თანაბარ საწყისებზე.
- კომისია უმეტესწილად იურიდიული სფეროს წარმომადგენლებით დაკომპლექტდა. მაშინ როდესაც, კონსტიტუციის მრავალმხრივი ბუნების გათვალისწინებით, მასზე მუშაობა მულტი დისციპლინურ მიდგომას საჭიროებდა.
- სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის შიგნით განვითარებული პროცესების ერთ-ერთ უმთავრეს ნეგატიურ მახასიათებელს - სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში გადაწყვეტილების მიღების ნათელი წესის არ არსებობა  წარმოადგენდა, რამაც შედეგად არაერთი გაურკვევლობა და არასწორი მოლოდინები წარმოშვა პრაქტიკაში.
- სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიაში წევრთა ეფექტურ ჩართულობას, აბრკოლებდა კომისიის საქმიანობისთვის დამახასიათებელი დესტრუქციული ნაწილი. რაც რიგ შემთხვევაში კომისიის წევრთა ნაწილის შეურაცყოფაში, რიგ შემთხვევაში სენსიტიური საკითხების მიმართ გულგრილ დამოკიდებულებაში, რიგ შემთხვევაში კი არა საგნობრივ მსჯელობაში იყო გამოხატული.
- დაფიქსირდა სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის საქმიანობის გამჭვირვალობის ნაკლებობა. აღნიშნული გამოხატული იყო კომისიის რიგი წევრების არჩევის პროცესში, კომისიის არაწევრი ორგანიზაციების მოსაზრებების გაზიარების წესის არ არსებობაში, გადაწყვეტილების მიღების წესის ბუნდოვანებაში, ვებ-გვერდზე სხდომის ოქმების გამოქვეყნების ვალდებულების დარღვევაში და რაც ყველაზე მთავარია სხდომებზე მედიის წარმომადგენელთა შეზღუდულ დაშვებაში.
საყოველთაო-სახალხო განხილვები:
- განხილვები ისე იყო დაგეგმილი და წარმართული, რომ მან ფართო საზოგადოებას არ მისცა სათანადო შესაძლებლობა, თავისუფლად და აქტიურად ჩართულიყო განხილვების პროცესში. მეორეს მხრივ - ჩატარებული განხილვები არ ტოვებდა შთაბეჭდილებას, რომ ხელისუფლებას რეალურად სურდა დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით მოესმინა მოქალაქეების მოსაზრებები, განსაკუთრებით ხელისუფლების პოზიციებისგან განსხვავებული მოსაზრებები.
· - საყოველთაო-სახალხო განხილვების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზა არ არის სრულყოფილი.  განხილვის წარმართვის ერთ თვიანი ვადის გარდა, პარლამენტის რეგლამენტი პრაქტიკულად არც ერთ საკითხზე არ ითვალისწინებს დეტალურ წესებს. შესაბამისად, არაერთი მნიშვნელოვანი პროცედურული ეტაპი მთლიანად პრაქტიკის დასარეგულირებელია. არსებულმა გამოცდილებამ კი ცხადყო, რომ დეტალური საკანონმდებლო ბაზის არ არსებობა ფართო შესაძლებლობას ტოვებს პროცესი ისე იყოს წარმართული, როგორც ეს მმართველი პოლიტიკური ძალის ინტერესებშია.
·- უშუალოდ საყოველთაო-სახალხო განხილვების მიმდინარეობისას გამოვლინდა ისეთი პრობლემები, როგორიცაა  განხილვების პირველი ეტაპის გრაფიკის არაგონივრულად მცირე დროით ადრე გასაჯაროება, დაბრკოლებების შექმნა განხილვებზე დასწრების კუთხით, მმართველი პოლიტიკური პარტიის, ოპოზიციური პარტიების მხარდამჭერებისა და საჯარო სექტორში დასაქმებული პირების მობილიზება, წინასწარ შედგენილი კითხვების არსებობა, დარბაზებში განთავსებულ მიკროფონებთან წინასწარ  ადამიანთა გარკვეული ჯგუფების მობილიზება და სხვა.
საპარლამენტო განხილვები:
· - კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონის პროექტის განხილვა და მიღება გაუმართლებლად შემჭიდროვებულ ვადებში წარიმართა;
·  - საკონსტიტუციო რეფორმის საყოველთაო კონსესუსად ქცეული პროპორციული საარჩევნო სისტემის ამოქმედება მოულოდნელად გადავადდა, რამაც შედეგად პროცესიდან ოპოზიციური სპექტრისა და არასამთავრობო სექტორის გამოთიშვა გამოიწვია.
· - გამოიკვეთა ქვეყნის უზენაესს კანონზე საერთო კონსესუსის მიღწევის რეალური ნების არ არსებობა, როგორც უმრავლესობის, ასევე ოპოზიციური პარტიების მხრიდან;
·  - კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონის პროექტის მხოლოდ ერთი პარტიის მხრიდან დამტკიცდა;
·   -  ახლად დამტკიცებულ კონსტიტუციაში, დამატებითი ცვლილებების შეტანის მიზნით განხორციელდა კანონის პროექტის ინიცირება. მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა საჭირო ცვლილებების პირველ ეტაპზევე ასახვის პროცედურულ-სამართლებრივი შესაძლებლობა;
- დამატებით ინიცირებული ცვლილებების ფარგლებში განსახილველ საკითხებს დაემატა თვისობრივად ახალი ინიციატივები. რამაც ერთი მხრივ აზრი დაუკარგა განვლილ პროცესს, ხოლო მეორე მხრივ ხელი შეუწყო კონსტიტუციის საბოლოო ტექსტში გარკვეული ინიციატივების ასახვას, რომელთა მიმართ მსჯელობისა და გააზრებისათვის სათანადო დროის არ არსებობის გამო, კვლავ არსებობდა გარკვეული ბუნდოვანება საკითხით დაინტერესებულ პირებს შორის.
·-  ვენეციის კომისიის არსებულ რეკომენდაციათა დიდი ნაწილი გათვალისწინებული იქნა, თუმცა არსებობს გარკვეული რეკომენდაციები, რომლებიც კონსტიტუციის საბოლოო ტექსტში არ ასახულა.
·- კონსტიტუციის გადასინჯვის კანონის პროექტის საბოლოო ტექსტი აერთიანებს არაერთ პოზიტიურ ინიციატივას, თუმცა საერთო კონსესუსის არ არსებობის გამო აღნიშნული საკითხები განიცდის ქვეყნის უზენაესი კანონისთვის საჭირო მაღალი ლეგიტიმაციის ნაკლებობას.

Assessment of Constitutional Amendments in Georgia
On February 02, 2018, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) presented the report on the assessment of the constitutional amendments in Georgia. The purpose of the report is to summarize and analyze the constitutional reform across the country, to identify the main trends and present them to the interested wider society for understanding of existing experiences. The report thoroughly reflects all stages of the constitutional reform starting from the set up of the State Constitutional Commission to initiating additional amendments to the recently adopted Constitution. The report is based on the information gathered by GYLA representatives who attended the meetings of the State Constitutional Commission working groups and the Committee, the information disseminated through the websites of the Parliament, the Constitutional Commission and media reports, public information requested from the Parliament of Georgia as well as opinions prepared by the Venice Commission regarding the draft revision of the Constitution. In the course of the preparation of this report, Georgia's current legislation was analyzed with regards to a range of issues.
The following important findings have been identified in the report:
- The revision process of the Constitution was conducted with substantial shortcomings, which, on the one hand, made it impossible to reach a general consensus on the supreme law of the State, and on the other hand, made the text of the draft constitution a subject of criticism of many actors, including the Venice Commission.
The State Constitutional Commission:
- The activities of the State Constitutional Commission were conducted in an unreasonably short period - 4 months, which even at the initial stage excluded the possibility of making adequately reasoned and thoughtful decisions, especially in terms of starting the work from a clean sheet.
- Refusal of the President's administration to take part in the work of the State Constitutional Commission negatively affected the processes, as one of the issues on the agenda of the Constitutional Commission was the procedure of the president’s election and his/her powers.
- The regulations of the State Constitutional Commission did not envisage any special criteria and rules for the selection of representatives of the Commission member NGOs and experts. Consequently, it is not clear based on what circumstances the decision on selection of specific organizations and individuals was made. On top of that, all interested persons were not able to enjoy this opportunity on an equal basis.
- The Commission was composed mostly of representatives of legal sphere, although, taking into consideration the multilateral nature of the Constitution, a multi-disciplinary approach was required.
- One of the main negative characteristics of the process developed within the State Constitutional Commission - the absence of a clear rule of decision making within the working group, resulted in numerous uncertainties and incorrect expectations in practice.
- Effective involvement of members in the activities of the State Constitutional Commission was hindered by a destructive part of the Commission's activity, which, in some cases, was expressed in insults of a part of the Commission members, in some cases, indifference to sensitive issues, and in some cases, non-thematic discussions.
- The activity of the State Constitutional Commission lacked transparency, which was reflected in the selection of some members of the Commission, in the absence of the rule for sharing opinions of non-member organizations of the Commission, in the vagueness of the decision-making procedure, neglecting the obligation to publish the session protocols on the website and most importantly, in the limited admission of media representatives to the sessions.
Universal public discussions:
- The discussions were planned and conducted in the manner which did not give general public the opportunity to freely and actively become involved in the discussions. On the other hand, the conducted discussions did not leave the impression that the government really wished to hear opinions of citizens about the planned amendments, especially those opinions different from the position of the government.
- The legislative base regulating universal -public discussions is not elaborate. Apart from a one-month term for conducting discussions, the Procedure of the Parliament does not envisage any detailed rules on any issue. Consequently, a range of important procedural stages are entirely regulated by case-law. The existing experience has shown that the absence of a detailed legislative base provides a wide possibility to conduct process as it is in the interests of the ruling political force.
- The general public debates revealed problems such as publicizing of the schedule of the first stage discussions in an unreasonably short time, creating barriers on attendance of debates, concentration of supporters of the ruling political party, opposition parties and public servants, absence of pre-planned questions, gathering of certain persons at microphones in the halls etc.
The Parliamentary hearings:
- The revision and adoption of the draft of the Constitutional amendments was conducted in an unreasonably short time;
- Sudden postponement of introduction of the proportional election system which was achieved by a universal consensus within the constitutional reform, led to the exclusion of opposition parties and non-governmental sector from the process.
- Absence of the will from both, the majority and opposition parties to achieve a general consensus over the supreme law of the country;
- The constitutional revision draft was approved only by one party;
-A draft law was initiated for the purpose of introducing additional amendments into the newly approved Constitution, although there was a procedural-legal possibility to reflect the necessary changes in the first phase of the revision;
- Qualitatively new initiatives were added to the issues of additionally initiated revision, which on the one hand, rendered the preceding process meaningless, and on the other hand, contributed to reflection of certain initiatives in the final text of the Constitution, which, due to the lack of time for discussion and understanding thereof, remained still vague for stakeholders.
- The most part of the recommendations prepared by the Venice Commission has been taken into consideration. However, there are certain recommendations, which have not been reflected in the final text of the Constitution.
- The final version of the draft revision of the Constitution incorporates a number of positive initiatives, but due to the absence of a general consensus, the above issues lack the high legitimacy necessary for the supreme law.